Dojcenie a permanentny make up (phibrows)
Otázka
Dobry den prajem. Dojcim 16 mesacneho synceka. velmi by som si chcela dat tetovat obocie. nechcem prestat dojcit. v takmer kazdom salone ma odmietnu pre dojcenie. je naozaj potrebne pockat s tetovanim? respektive je telo hormonalne zmenene dojcenim? dakujem pekne za odpoved
Odpoveď
Milá Simona,
z hľadiska dojčenia nepredstavuje samotné tetovanie problém. Ľudia niekedy argumentujú aj tým, že je dobré sa tetovaniu vyhnúť pre „riziko zápalu“. Otázka zápalu po tetovaní je však otázka týkajúca sa zdravia matky, nesúvisí s dojčením. Ľudia vo všeobecnosti by si preto mali vyberať tetovací salón, ktorý spĺňa také štandardy, aby bolo toto riziko eliminované na minimum. Spýtajte sa v danom tetovacom štúdiu, ako často sa so zápalom po tetovaní stretávajú, a ak je to často, tak tam nechoďte.
Zápal miesta, ktoré bolo tetované, neohrozuje dojčenie ani tvorbu či kvalitu materského mlieka. A ak je to potrebné lokálna liečba antibiotikami nepredstavuje popri dojčení problém.
Vaša otázka je dôkazom toho, ako veľmi sa kladú matkám nezmyselné prekážky pre pokračovanie v dojčení. Rozhodovanie sa o tom, či sa necháte tetovať, sa totiž vôbec netýka dojčenia, pretože s dojčením nijako nesúvisí, nijako neovplyvňuje kvalitu či zloženie materského mlieka. A rovnako dojčenie nijako neovplyvňuje tetovanie. Ženy sa často dozvedajú informácie, ktoré vôbec nevychádzajú z vedecky overených faktov. Väčšinou sa dojčenie považuje za krátkodobú, prechodnú záležitosť niekoľkých mesiacov, z čoho vyplýva aj logika, na základe ktorej sa matkám de facto odporúča „nič počas dojčenia neriešte, všetko odložte až na dobu, keď prestanete dojčiť“, prípadne „ak chcete čokoľvek robiť, radšej dieťa odstavte“. Ak niekto argumentuje tým, že momentálne máte telo hormonálne zmenené dojčením, mal by aj vysvetliť, aké hormóny konkrétne má na mysli. Pretože z hľadiska dojčenia existuje iba jeden hormón, ktorý sa dojčenia týka a to je prolaktín. A okrem toho, že ani tento hormón nijako nesúvisí s tetovaním, ešte navyše po pol roku po pôrode jeho hladiny začnú prudko klesať a z hľadiska hladiny prolaktínu sú na tom dojčiace ženy podobne, ako ženy, ktoré nedojčia už približne rok po pôrode. V 16 mesiacoch teda nemáte jediný dôvod pre zvýšené hladiny prolaktínu (ktorý navyše ešte k tomu tetovanie neovplyvňuje, ani ak by jeho hladiny boli vysoké).
Za odpoveď oceníme váš finančný príspevok.
Tím poradkýň o. z. MAMILA
Späť na zoznam otázokPoradňa dojčenia
4850 otázok a odpovedíPotrebujete podporu a pomoc s dojčením? Pýtajte sa, radi vám odpovieme.
prejsť do poradneNájdite poradkyňu
200 poradkýň pri dojčenína Slovensku a ďalšie v zahraničí. Nájdite si najbližsiu poradkyňu.
vyhľadať poradkyňuKniha o dojčení
Chcete mať praktický návod na dojčenieporuke vždy, keď to budete potrebovať? Objednajte si našu knihu.
objednať knihuVšetko o dojčení
- Poradňa dojčenia
- Názorné videoukážky správneho dojčenia
- Poradkyne pri dojčení
- Kontaktujte poradkyňu
- Pomoc pri dojčení (najčastejšie problémy)
- Kniha Praktický návod na dojčenie
- Články o dojčení
- Fotogaléria dojčenia
- Príbehy matiek o dojčení
- Dojčenie a... (encyklopédia dojčenia)
- Ankety
- Poradňa dojčenia
- Názorné videoukážky správneho dojčenia
- Poradkyne pri dojčení
- Kontaktujte poradkyňu
- Pomoc pri dojčení (najčastejšie problémy)
- Kniha Praktický návod na dojčenie
- Články o dojčení
- Fotogaléria dojčenia
- Príbehy matiek o dojčení
- Dojčenie a... (encyklopédia dojčenia)
- Ankety