Ztráta mléka ze stresu
Otázka
Mám 2.mes dceru. Bezproblemu plné kojena. Poslední týden jsem si prošla velkým stresem. Včera ráno jsem naposledy nakojila, a prsa už se mi zpět nenalila. Kojim co tři hodiny pak ještě odsavam. Odsaji velmi málo, ještě včera jsem vytáhla z jedno prsa cca 100 ml a dnes s námahou 20.ml.Snažím se být psychycky v pohodě ale je to náročné. Nechci se vzdát kojení za žádnou cenu. Velice děkuji za odpověď
Odpoveď
Milá Zuzano,
z vašej otázky nie je zrejmé, čo presne sa vlastne stalo – či sa bábätko prestalo prisávať a naposledy ste dojčili včera ráno alebo je to tak, ako píšte v prvej vete, že bábätko je výlučne dojčené a ešte stále sa je ochotné prisávať, ale pociťujete, že prsníky sa už nenalievajú. Od tohto sa bude odvíjať ďalší postup spoločne s poradkyňou pri dojčení, s ktorou vám odporúčame sa čo najskôr skontaktovať:
http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/
V prípade, že sa bábätko úplne odmieta dojčiť, budete spoločne s poradkyňou postupovať podľa tohto materiálu:
http://www.mamila.sk/pre-poradkyne/materialy-pre-poradkyne/strajk/
A v prípade, že bábätko sa ďalej dojčí, ale obávate sa o to, že sa niečo stalo s tvorbou mlieka, je pre vás dobré vedieť po prvé to, že náhla strata mlieka je niečo o čom sa síce veľmi často hovorí, ale môže to byť raritné, je preto mimoriadne nepravdepodobné, aby stres, ktorý ste prežili, ovplyvnil negatívne tvorbu mlieka. A po druhé - odpoveď na to, či sa skutočne niečo stalo s tvorbou mlieka by vám v takom prípade malo dať pozorovanie dojčenia spoločne s poradkyňou, s ktorou vyhodnotíte, kedy bábätko pije a kedy saje bez pitia a naučíte sa posúdiť, či pitia bolo dostatok. Pomôcť naučiť sa toto rozlíšiť, vám môžu pomôcť aj tieto videoukážky dojčenia:
http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/
Pre tvorbu mlieka je rozhodujúce, či bábätko z prsníka odoberá mlieko. Odsávanie nemá výpovednú hodnotu o tom, čo bábätko reálne vypije z prsníka, bábätká môžu piť z prsníka lepšie ako dokážete odsávačkou odsať. Mnohé matky nedokážu z prsníka odsať žiadne alebo takmer žiadne mlieko, toto nedáva obraz o tom, ako vyzerá tvorba mlieka. Rovnako je bežné, že po pár týždňoch po pôrode matky prestanú pociťovať nalievanie prsníkov medzi dojčeniami.
Je preto možné, že s dojčením je všetko úplne v poriadku a nie je potrebné nič riešiť ani zmeniť. Rovnako dobre je však možné, že spoločne s poradkyňou vyhodnotíte, že je potrebné, aby bábätko začalo pri dojčení získavať viac mlieka. V takom prípade je dôležité spoločne s poradkyňou prejsť tieto kroky:
1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/
Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom, ktorá môže spôsobovať znižovanie tvorby mlieka.
A tiež si pozrite fotky správneho prisatia:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/spravne-prisatie-fotky/
Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/
Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:
http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/
2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by ste spoločne s poradkyňou vyhodnotili, že by bábätko potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/
3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/
4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.
Za odpoveď oceníme váš finančný príspevok.
Tím poradkýň o. z. MAMILA
Späť na zoznam otázokPoradňa dojčenia
4850 otázok a odpovedíPotrebujete podporu a pomoc s dojčením? Pýtajte sa, radi vám odpovieme.
prejsť do poradneNájdite poradkyňu
200 poradkýň pri dojčenína Slovensku a ďalšie v zahraničí. Nájdite si najbližsiu poradkyňu.
vyhľadať poradkyňuKniha o dojčení
Chcete mať praktický návod na dojčenieporuke vždy, keď to budete potrebovať? Objednajte si našu knihu.
objednať knihuVšetko o dojčení
- Poradňa dojčenia
- Názorné videoukážky správneho dojčenia
- Poradkyne pri dojčení
- Kontaktujte poradkyňu
- Pomoc pri dojčení (najčastejšie problémy)
- Kniha Praktický návod na dojčenie
- Články o dojčení
- Fotogaléria dojčenia
- Príbehy matiek o dojčení
- Dojčenie a... (encyklopédia dojčenia)
- Ankety
- Poradňa dojčenia
- Názorné videoukážky správneho dojčenia
- Poradkyne pri dojčení
- Kontaktujte poradkyňu
- Pomoc pri dojčení (najčastejšie problémy)
- Kniha Praktický návod na dojčenie
- Články o dojčení
- Fotogaléria dojčenia
- Príbehy matiek o dojčení
- Dojčenie a... (encyklopédia dojčenia)
- Ankety