Odpolední bojkot
Otázka
Dobrý den,mám takový problém ze odpoledne vždy kolem 16-17 h miminko bojkotuje kojeni už je je to tak asi 2 týdny. Dcerka má 6 týdnu. Dávám ji dudlík už od prvního týdne ale mleka je dost Teda alespoň myslím. Co se tím dá dělat ? Děkuji za odpověď
Odpoveď
Milá Olgo,
ako prvú pomoc v tejto situácii sa pokúste sledovať počas dňa spánkové cykly bábätka. Dieťatko v tomto veku potrebuje pomerne rýchlo po tom, čo sa zobudilo, znova zaspávať. Bdelé okno bábätka v tomto veku sa pohybuje medzi 45 – 60 minútami. Teda, keď sa bábätko zobudí, najneskôr do hodiny by malo znova spinkať. Začnite vystihovať momenty, kedy by bábätko bolo pripravené na uspatie a aktívne mu pomáhajte nosením, hojdaním, prípadne ho nechajte zaspať pri dojčení. Niektoré bábätká sú potom po zaspatí budené snahou o odgrgávanie, preto dávajte bábätko odgrgávať, len keď to potrebuje. Prečítajte si k tejto téme aj tento článok:
https://www.mamila.sk/sk/pre-matky/dojcenie-a/reflux-grckanie/
Spánok bábätiek tiež často prerušuje, ak sa počas spánku položia do postieľky, v ktorej sa čoskoro zobudia. Ak sa deje počas dňa to, že bábätko sa uspáva príliš neskoro alebo jeho spánok netrvá dostatočne dlho, môže to byť dôvod, pre ktorý večer môže byť veľmi nespokojné a môže odmietať aj dojčenie.
Existuje však aj druhé možné vysvetlenie správanie vášho bábätka a bez osobného vyhodnotenia dojčenia nie je možné určiť, či ide o nespokojnosť súvisiacu s manažmentom spánku alebo o súvislosti s reakciou bábätka na tok mlieka. Preto vám odporúčame v osobnom kontakte s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY vyhodnotiť pitie bábätka a jeho správanie pri dojčení:
https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/
Správanie vášho bábätka nie je možné jednoznačne vyhodnotiť prostredníctvom internetu. Avšak zo skúseností, ktoré máme, ak ženy opisujú správanie bábätka tak, ako vy vo vašej otázke, môže ísť aj o súvislosti so spánkom, ale najčastejšie ide o to, že bábätko reaguje na tok mlieka, ktorý vníma ako nedostatočný. Takéto situácie sa stávajú z niekoľkých príčin, medzi ktoré môže patriť aj to, že prisatie bábätka nie je od začiatku úplne správne a v dôsledku toho sa tvorba mlieka postupne znižuje (tok mlieka reaguje na tvorbu mlieka) - toto je pomerne nenápadný proces, ktorý začne byť vypuklý až v období, keď sa bábätko začne prisávať a odťahovať, naťahuje bradavku, hnevá sa, vrtí sa, plače a znova sa prisáva a znova plače, až sa úplne odmieta prisať. Zo začiatku sa typicky toto odmietanie prsníka vyskytuje len v určitom čase dňa, postupne sa potom pridávajú ďalšie dojčenia a časom sa bábätko hnevá aj pri dojčení v noci.
Je pomerne typické, že bábätká sa v takejto situácii dojčia najmä v polospánku, pri zaspávaní, zobúdzaní a v noci. Aj preto ako prvú pomoc vám odporúčame začať vystihovať momenty, v ktorých by sa bábätko bolo ochotné prisať, často snahe o prisatie pomáha aj ponúknutie prsníka v nosiči či šatke, alebo pri chôdzi s bábätkom na rukách. Môže tiež pomôcť, ak v čase, kedy pozorujete toto správanie bábätka vezmete bábätko do šatky von a ponúknete mu prsník pri prechádzke. Typicky sa tiež zo začiatku začína takéto nespokojné správanie objavovať v čase, kedy je bábätko už z celého dňa unavené a predráždené, teda najmä večer.
Jednou z častých príčin, pre ktoré sa zníži tvorba mlieka, je používanie cumlíka, fľaše a klobúčikov pri dojčení. Napriek tomu, že subjektívne pozorujete, že sa vám tvorí mlieko, bábätká porovnávajú to, aký tok mlieka zažívajú. A pri používaní cumlíka tok mlieka klesá. Aj preto, že prisatie bábätka sa stáva plytkým (keď je bábätko prisaté na prsníku, je mu vidieť kútik úst a pery). Prisatie rozhoduje o tom, koľko mlieka bábätko získa a to, koľko mlieka sa odoberá z prsníka, určuje to, ako sa vyvíja tvorba mlieka. Existujú však aj iné príčiny, pre ktoré sa zníži tok mlieka, ďalšou častou príčinou je začatie užívania hormonálnej antikoncepcie. Niekedy je možné, že ochorenie, ktoré je spojené s horúčkou (ako napríklad pri črevnej viróze), spôsobí pokles tvorby mlieka. Ďalšie možné príčiny sú uvedené v tomto materiáli.
Ak by sa na osobnom stretnutí s laktačnou poradkyňou MAMILY potvrdilo, že bábätko takto reaguje na tok mlieka, kľúčom k zlepšeniu takejto situácie je zvýšenie tvorby mlieka a ďalšie kroky, ktoré popisuje tento materiál. Tok mlieka sa odvíja od toho, aká je tvorba mlieka, preto riešením nie je snaha o navodenie spúšťacieho reflexu, ale zvýšenie tvorby mlieka, vďaka čomu sa bude aj mlieko spúšťať lepšie.
S laktačnou poradkyňou prejdite tiež, v akých situáciách teraz používate cumlík a aké kroky by sa mohli urobiť pre to, aby ste mohli cumlík prestať používať. Má zmysel tieto kroky urobiť, pretože cumlík prináša riziká nielen pre dojčenie, ale aj pre zdravie dieťaťa:
https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/cumliky/
Spoločne s laktačnou poradkyňou MAMILY vyhodnoťte situácie, v ktorých teraz cumlík používate a prejdite spoločne možnosti, ako tieto situácie začať riešiť iným spôsobom. Začnite od tých jednoduchších a až potom prejdite k situáciám, v ktorých si teraz neviete predstaviť, že by ste cumlík nepoužili. Postupne to bude jednoduchšie a jednoduchšie. Laktačná poradkyňa vám ukáže iné spôsoby, ako bábätko utíšiť, uspať.
Kľúčovým krokom pre riešenie situácie, kedy bábätko odmieta dojčenie, je okrem zvýšenia tvorby mlieka aj využívať fyzický kontakt s bábätkom, najmä kontakt koža na kožu a spoločné spanie - je pravdepodobné, že dieťatko sa prisaje, ak bude blízko vášho prsníka, keď bude rozospaté v polospánku pri zaspávaní alebo prebúdzaní. Skúšajte to, ale bez toho, aby ste ho do dojčenia nútili. Dajte mu čas a veľa fyzického kontaktu s príležitosťami na dojčenie.
Laktačná poradkyňa vám odporučí kroky, ktoré začnú postupne situáciu zlepšovať. Medzi ne patria aj tieto kroky:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/
Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Laktačná poradkyňa skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.
A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/
Naučíte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/
Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:
http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/
Za odpoveď oceníme váš finančný príspevok.
Tím poradkýň o. z. MAMILA
Späť na zoznam otázokPoradňa dojčenia
4850 otázok a odpovedíPotrebujete podporu a pomoc s dojčením? Pýtajte sa, radi vám odpovieme.
prejsť do poradneNájdite poradkyňu
200 poradkýň pri dojčenína Slovensku a ďalšie v zahraničí. Nájdite si najbližsiu poradkyňu.
vyhľadať poradkyňuKniha o dojčení
Chcete mať praktický návod na dojčenieporuke vždy, keď to budete potrebovať? Objednajte si našu knihu.
objednať knihuVšetko o dojčení
- Poradňa dojčenia
- Názorné videoukážky správneho dojčenia
- Poradkyne pri dojčení
- Kontaktujte poradkyňu
- Pomoc pri dojčení (najčastejšie problémy)
- Kniha Praktický návod na dojčenie
- Články o dojčení
- Fotogaléria dojčenia
- Príbehy matiek o dojčení
- Dojčenie a... (encyklopédia dojčenia)
- Ankety
- Poradňa dojčenia
- Názorné videoukážky správneho dojčenia
- Poradkyne pri dojčení
- Kontaktujte poradkyňu
- Pomoc pri dojčení (najčastejšie problémy)
- Kniha Praktický návod na dojčenie
- Články o dojčení
- Fotogaléria dojčenia
- Príbehy matiek o dojčení
- Dojčenie a... (encyklopédia dojčenia)
- Ankety