SK / CZ / UA

Budiť dieťa?

Otázka

Dobrý deň, mám 4mesacneho syna, ktorého dojčím. Pekne prospieva a priberá ako ma. Bolesti prsníkov ani bradavky nemám. Syn spi sám vo svojej postielke. Vnoci prespí aj 10-11hodin bez prerušenia. Cez deň má dva kratke, cca 30minutove spánky, z ktorých sa prebúdza sám spontánne a jeden veľmi dlhy, z ktorého, ak ho nezobudim, sa on sám zobudí až cca po 4hodinach. Je to normálne alebo by som ho mala budiť? Všimla som si, že si cmúľa palec a to ho ukľudňuje, večer mu to pomáha zaspať (keď si “nájde” palec, zaspí okamžite). Robim si obavy skôr z toho, že obdobie jeho bdenia je za cely deň dokopy asi 5hodin, ak ho zo spánkov nebudim. . Dakujem za odpoved.

Katarina | 04.02.2025, 16:44

Odpoveď

Milá Katarína,

dieťa by sa nemalo násilne budiť. Niektoré bábätká vo veku vášho spia celú noc, hoci to väčšinou nie je pravidlo. Niektoré deti môžu mať cez deň dlhší spánok a ostatné prebiehajú ako kratšie, polhodinové spánky. Sú však niektoré faktory, ktoré ovplyvňujú to, či sa bábätko budí vtedy, keď by to preň bolo prirodzené. Okrem iného to môže byť:

1) Niektoré bábätká sa v noci nezobudia, pretože majú na spanie cumlík, prípadne si cmúľajú palec. Satie na cumlíku (palci) ich upokojí a znovu uspí, a preto sa dojčenie v noci neuskutoční. Niektoré bábätká si sajú palček, prsty či pästičku preto, že nezažívajú dostatok satia na prsníku a takto si kompenzujú satie. Často sa takéto satie vyvinie ako reakcia na nedostatočný príjem mlieka z prsníka a to napriek tomu, že z hľadiska priberania sa zdá všetko v poriadku.

2) Niektoré bábätká sa v noci nezobudia, pretože ich spánok nie je regulovaný kontaktom s matkou. Preto pomáha, ak matka a bábätko spia spolu s jednej posteli (za predpokladu dodržania podmienok pre bezpečné spoločné spanie: https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/spolocne-spanie).

Ak by ste vedeli ovplyvniť niektoré z týchto faktorov, je možné, že bábätko by sa v noci ale aj cez deň zobudilo samo od seba a nadojčilo by sa, takže jeho zobudenie by bolo prirodzené, a nie násilné.

Ak by sa bábätko aj tak nebudilo, potom pri vašom zobudení v noci môže byť užitočné si mlieko odsať alebo odstriekať, aby ste nepociťovali bolesť. Mlieko môžete zamraziť a neskôr ho použiť do jedla alebo ho darovať inej matke, ktorá potrebuje svoje dieťatko dokrmovať. Zamrazené materské mlieko vydrží v mrazničke mnoho mesiacov, pred tým, než by ste ho v budúcnosti chceli zlikvidovať, sa poraďte s poradkyňou pri dojčení, či je tu nutné.

Zobudeniu v noci na dojčenie môže pomôcť intenzívny kontakt koža na kožu počas dňa ako aj počas spania; spoločné spanie v posteli s vami a tiež nepoužívanie cumlíka. Tvorba prolaktínu (hormónu zodpovedného za tvorbu mlieka) je v noci vysoká a môže niekedy pomôcť pri tvorbe mlieka. Môžete tiež cez deň nosiť bábätko v nejakom nosiči či šatke, pretože nosenie tiež pomáha dojčeniu.

Potom je ďalšia otázka, čo urobiť, aby bábätko vypilo dostatok mlieka cez deň (bez ohľadu na to, či sa v noci zobudí alebo nie). Ak by ste chceli, bolo by užitočné posúdiť dojčenie počas dňa, zvlášť s ohľadom na to, čo opisujete s cmúľaním palčeka u bábätka. Takéto cmúľanie palčeka sa často objavuje v súvislosti s reakciou na to, že bábätko by potrebovalo pri dojčení získavať vyšší tok mlieka. Niekedy tieto deti reagujú aj počas dojčenia, ku koncu dojčenia sa odpájajú od prsníka, hnevajú sa, naťahujú bradavku, niekedy až plačú. Niekedy sa stáva, že po odtiahnutí od prsníka, je vidieť vytekajúce či striekajúce mlieko, čo vytvára dojem, že bábätko sa hnevá na príliš rýchly tok mlieka. Pri osobnom pozorovaní dojčenia však často vidieť presný opak, bábätko sa odtiahlo, pretože pred tým mlieko tieklo rýchlejšie (čo je možné vypozorovať, ak človek dokáže rozlíšiť pitie bábätka od satia bez pitia).

Porovnajte pitie bábätka s týmito videami:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Ak by ste mali záujem, vyhodnotiť dojčenie z hľadiska príjmu mlieka a správania sa bábätka na prsníku, vás môže naučiť laktačná poradkyňa v osobnom kontakte:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Poradkyňa vám môže vám pomôcť, zlepšiť polohu a prisatie bábätka tak, aby získavalo čo najväčšie množstvo mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Ak by to bolo potrebné, odporučí vám laktačná poradkyňa prostriedky pre zvýšenie tvorby mlieka:

https://www.mamila.sk/sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/bylinky/

Podporte nás

Za odpoveď oceníme váš finančný príspevok.

Tím poradkýň o. z. MAMILA

Späť na zoznam otázok
Poradňa dojčenia

4850 otázok a odpovedíPotrebujete podporu a pomoc s dojčením? Pýtajte sa, radi vám odpovieme.

prejsť do poradne
Nájdite poradkyňu

200 poradkýň pri dojčenína Slovensku a ďalšie v zahraničí. Nájdite si najbližsiu poradkyňu.

vyhľadať poradkyňu
Kniha o dojčení

Chcete mať praktický návod na dojčenieporuke vždy, keď to budete potrebovať? Objednajte si našu knihu.

objednať knihu

MAMILA o.z

MAMILA je občianske združenie, ktoré poskytuje pomoc, poradenstvo a podporu počas celej doby trvania dojčenia. Veľmi dobre rozumieme frustrácii matiek, ktoré sa rozhodnú dojčiť a zistia, že iba rozhodnutie nestačí. Potrebujú, aby im niekto skutočne pomohol. Takúto pomoc poskytujú poradkyne pri dojčení združené v o. z. MAMILA, ktoré vzniklo dňa 9. 8. 2002.
Viac o združení

Podporte nás

Vykonávame veľké množstvo činností. Poradenstvo, osvetu, vzdelávanie, bojujeme za zmenu legislatívy, suplujeme štát… Naše personálne a finančné zdroje sú obmedzené a preto nám pomôže každá podpora a príspevok. Ďakujeme Vám za podporu!
Podporiť o.z. MAMILA

MAMILA o.z

MAMILA je občianske združenie, ktoré poskytuje pomoc, poradenstvo a podporu počas celej doby trvania dojčenia. Veľmi dobre rozumieme frustrácii matiek, ktoré sa rozhodnú dojčiť a zistia, že iba rozhodnutie nestačí. Potrebujú, aby im niekto skutočne pomohol. Takúto pomoc poskytujú poradkyne pri dojčení združené v o. z. MAMILA, ktoré vzniklo dňa 9. 8. 2002.
Viac o združení

Podporte nás

Vykonávame veľké množstvo činností. Poradenstvo, osvetu, vzdelávanie, bojujeme za zmenu legislatívy, suplujeme štát… Naše personálne a finančné zdroje sú obmedzené a preto nám pomôže každá podpora a príspevok. Ďakujeme Vám za podporu!
Podporiť o.z. MAMILA

Videá

Inštruktážne videá
Kontakt koža na kožu
Videá o dojčení
Predchádzajúci Nasledujúci

Naši partneri