Dojčenie + kojenie
Otázka
Dobrý deň Chcela by som sa opýtať na názor. Mala je kojena tak často ako sama uzná za vhodne, ma 7. Mesiacov a postupne dávame normálnu stravu pestro všetko čo je ochotná skúšať (zdravú stravu primerane). mala neribera veľa, ale myslím si ze dôležité je ze priberá. Teda nechudne. Mam obavu ze doktorka po prehliadke navrhne prikrmovat umelým mliekom co nepovažujem za vhodne. Na malej vidím ze je spokojná spi dobre (ak práve nezlosti rast zubov) pohybovo sa vyvíja dobre. Co si myslite o tejto situácii? Co môžem zlepšiť a co si myslite o nažive lekárky? Mala papa všetko vpohode žiadne problemi s nijakou potravinou zatiaľ. Ďakujem
Odpoveď
Milá Michaela,
priberanie bábätiek je znakom ich dobrého vývoja, zdravia a dostatočného príjmu potravy. Priberanie bábätiek má v rámci percentilového grafu Svetovej zdravotníckej organizácie veľký rozptyl. A niekto (niekto úplne normálny) musí byť na 99. percentile rovnako ako niekto (niekto úplne normálny) je na 3. percentile (čo znamená, že priberá oveľa menej). Takže pri vyhodnocovaní priberania vášho bábätka má zmysel vyhodnotiť všetky údaje, ktoré sú k dispozícii, pretože je možné, že vaše bábätko síce priberá na nižšom percentile, ale toto je preň normálne. Z vašej otázky však nie je možné vylúčiť ani možnosť, že vaše bábätko by potrebovalo priberať viac a že táto situácia je ukazovateľom toho, že je potrebné zvýšiť príjem potravy. V takom prípade v tomto veku bábätka nie je vhodné a potrebné používať umelú komerčnú výživu. Súčasné zloženie pokračovacích umelých mliek vedie k zvýšenému príjmu bielkovín a zníženému príjmu esenciálnych mastných kyselín, železa, zinku a vitamínov skupiny B v porovnaní s odporúčaniami Svetovej zdravotníckej organizácie pre primeraný rast a vývin dojčiat a detí.
Preto v prípade, že by bolo potrebné zvýšiť príjem u bábätka, je dôležité urobiť tieto dva kroky:
- Vyhodnotiť dojčenie a príjem mlieka zo strany bábätka.
- Pridať do potravín, ktoré sa bábätku podávajú, kalorické, vysoko výživné potraviny.
Krok 1) sa často preskakuje, pretože ľudia netušia, že je možné zlepšiť dojčenie, odstrániť príčiny, pre ktoré bábätko nezískava toľko mlieka, koľko by z prsníka mohlo, ani že existujú spôsoby ako zvýšiť tvorbu mlieka.
Keďže ste sa podobnú otázku pýtali už aj pred troma mesiacmi, odporúčame vám skontaktovať sa s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY:
https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/
s ktorou by ste v osobnom kontakte spoločne vyhodnotili pitie bábätka pri dojčení a jeho správanie pri dojčení. Ak by sa ukázalo, že bábätko potrebuje zvýšiť príjem mlieka, potom je dôležité urobiť tieto kroky:
1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/
Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Aj pri väčšom bábätku je možné upraviť polohu a prisatie bábätka:
https://www.mamila.sk/sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/#U
Laktačná poradkyňa skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.
Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/
Pozrite si videá zobrazujúce pitie bábätka a skúste ich napodobniť:
http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/
2) Ak to bude potrebné, je možné zvýšiť tvorbu mlieka:
https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/bylinky/
3) Spoločne s laktačnou poradkyňou MAMILY vyhodnoťte faktory, ktoré môžu prispievať k znižovaniu príjmu mlieka zo strany bábätka. Jednou z častých príčin, pre ktoré sa zníži tvorba mlieka, je používanie cumlíka, fľaše a klobúčikov pri dojčení. Ďalšou častou príčinou je začatie užívania hormonálnej antikoncepcie. Niekedy je možné, že ochorenie, ktoré je spojené s horúčkou (ako napríklad pri črevnej viróze), spôsobí pokles tvorby mlieka. Ďalšie možné príčiny sú uvedené v tomto materiáli. Po 6 mesiaci sú to často ešte aj tieto možné príčiny:
https://www.mamila.sk/sk/clanky-o-dojceni/ako-pokracovat-v-dojceni-po-6-mesiaci/
4) Dojčite bábätko tak často a tak dlho, ako to potrebuje. Vytvárajte podmienky pre to, aby sa mohlo bábätko dojčiť, keď to potrebuje častým fyzickým kontaktom, nosením, spoločným spaním.
5) Ak by bolo potrebné zvýšiť kalorický príjem zo strany bábätka, okrem opatrení pre zlepšenie dojčenia to je možné zamerať sa pri kŕmení bábätka na potraviny, ktoré sú vysoko výživné a kalorické, v medzičase, kým sa zvýši tvorba mlieka – je najlepším riešením podávanie jedla; toho, čo dieťatku chutí. Umelé mlieko v tejto situácii už nie je potrebné. V tomto veku je omnoho vhodnejšie zaviesť kalorické jedlo (čerstvé jedlo), ktoré je vhodnejšie než umelé mlieko. Podávanie jedla je oveľa vhodnejšie ako podávanie umelého mlieka z viacerých dôvodov:
a) jedlo sa dá podávať lyžičkou alebo prstom matky a nie je potrebné použitie fľašky
b) čerstvé jedlo v tomto veku je vhodnejšie ako sušené umelé mlieko, pretože obsahuje čerstvé suroviny ako aj vitamíny a minerály
c) dôvodom podávania príkrmov je tiež to, aby sa zvýšil kalorický príjem dieťatka, čo mu môže pomôcť v tom, aby bolo ochotné sa prisávať a piť z prsníka
Navyše podávanie umelého mlieka (alebo akejkoľvek inej tekutiny) fľašou môže postupne ešte viac zhoršovať dojčenie, čo je o dôvod naviac, aby ste prešli z dokrmovania fľašou na prikrmovanie kalorickým jedlom. Základné princípy takéhoto prikrmovania sú:
- nepodávať „jednozložkové“ príkrmy (napr. len samotná mrkva, alebo iná zelenina samotná), toto nie je postačujúce z hľadiska toho, aby dieťa získavalo dostatok kalórií
Pri takýchto príkrmoch by malo ísť o bežné normálne zdravé jedlo rodiny; príklady môžu byť:
- banán
- avokádo
- ovsené vločky plus olej
- zemiaky, sladké zemiaky, kombinované napr. s tekvicou hokaido
- všetky druhy obilnín (pšeno, pohánka, amarant, quinoa, ryža, kukurica, atď.)
- mäso
- jogurty, ak ich rodina konzumuje, v rozumnom množstve, tak aby nezačali tvoriť celý jedálniček dieťaťa, kravské mlieko – do varenia, ak nezačne kravské mlieko tvoriť významnú časť príkrmov dieťaťa
- naklíčené semienka, naklíčené strukoviny (cícer, mungo, atď.)
- mandľové mlieko s obilninami a ovocím alebo zeleninou plus olej
- akákoľvek zelenina, ovocie, ako doplnok k príkrmom
- pridávať do každého jedla olej, je možné tiež používať rozomleté ľanové semienka, sušené slivky alebo marhule
Za odpoveď oceníme váš finančný príspevok.
Tím poradkýň o. z. MAMILA
Späť na zoznam otázokPoradňa dojčenia
4850 otázok a odpovedíPotrebujete podporu a pomoc s dojčením? Pýtajte sa, radi vám odpovieme.
prejsť do poradneNájdite poradkyňu
200 poradkýň pri dojčenína Slovensku a ďalšie v zahraničí. Nájdite si najbližsiu poradkyňu.
vyhľadať poradkyňuKniha o dojčení
Chcete mať praktický návod na dojčenieporuke vždy, keď to budete potrebovať? Objednajte si našu knihu.
objednať knihuVšetko o dojčení
- Poradňa dojčenia
- Názorné videoukážky správneho dojčenia
- Poradkyne pri dojčení
- Kontaktujte poradkyňu
- Pomoc pri dojčení (najčastejšie problémy)
- Kniha Praktický návod na dojčenie
- Články o dojčení
- Fotogaléria dojčenia
- Príbehy matiek o dojčení
- Dojčenie a... (encyklopédia dojčenia)
- Ankety
- Poradňa dojčenia
- Názorné videoukážky správneho dojčenia
- Poradkyne pri dojčení
- Kontaktujte poradkyňu
- Pomoc pri dojčení (najčastejšie problémy)
- Kniha Praktický návod na dojčenie
- Články o dojčení
- Fotogaléria dojčenia
- Príbehy matiek o dojčení
- Dojčenie a... (encyklopédia dojčenia)
- Ankety