SK / CZ / UA

Zvýšení laktace

Otázka

Dobrý den, Syn 4 měsíce, od 8 týdne dokrmován umělým mlékem cca 240ml-300 ml denně. Nedaří se mi odbourat dokrm um. Odsávám týden- laktace se o něco zvýší ale pokud s odsáváním přestanu laktace se zase sníží. + me prsa nenabíhají dost rychle, potřebuji čas aspon 2 hodiny. Dekuju

Ema Nova | 02.02.2025, 11:24

Odpoveď

Milá Emo,

ak je potrebné bábätko dokrmovať, často sa ženám neukážu kroky, ktoré pomôžu, aby bábätko začalo získavať viac mlieka priamo z prsníka pri dojčení. Tieto kroky sú kľúčom k tomu, aby dokrmovanie bolo dočasné a bolo možné sa vrátiť k výlučnému dojčeniu.

Tieto kroky s vami rada prejde v osobnom kontakte profesionálna laktačná poradkyňa MAMILY:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Stretnutie s laktačnou poradkyňou vám odporúčame preto, že vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa profesionálna laktačná poradkyňa MAMILY zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc. Na osobnom stretnutí bude teda dôležité:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka a tak len vďaka tejto jednej úprave začne bábätko získavať omnoho viac mlieka. Laktačná poradkyňa skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pri úprave polohy a prisatia bude bábätko získavať viac mlieka priamo z prsníka. Stláčaním prsníka toto množstvo mlieka ešte zvýšite. Okrem toho vám odporúčame začať zvyšovať tvorbu mlieka aj bylinkami:

https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/bylinky/

Tieto kroky spojte s tým, že začnete dojčenie ponúkať bábätku omnoho častejšie. Trávte čas vo fyzickom kontakte, aby ste mohli vystihovať momenty, kedy je bábätko ochotné sa dojčiť a vždy ho potom prisajte s čo najlepším prisatím (opakovane toto prejdite s laktačnou poradkyňou MAMILY), stláčaním prsníka. Takto získa bábätko omnoho viac mlieka. Nečakajte, kým sa prsníky nalejú a budete pociťovať, že sú plné. Táto situácia totiž je signálom pre mozog, že tvorbu mlieka je potrebné znižovať. Je možné, že bábätko ochotnejšie pije, ak je prsník preplnený mliekom, ale toto bude fungovať len ako dočasné opatrenie, pretože postupne sa bude tvorba mlieka znižovať ďalej.

Tieto kroky spoločne pomôžu k tomu, že bábätko začne získavať z prsníka podstatne viac mlieka a že získa všetko mlieko, ktoré je v prsníku dostupné. A to vám pomôže, aby ste mohli prestať odsávať. Pretože správne prisaté bábätko, ktorému budete pomáhať stláčaním prsníka, získa omnoho viac mlieka než získa matka následne po dojčení odsávaním. Ušetríte tak čas, ktorý teraz strávite odsávaním.

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Fľaške sa dá v tomto veku bábätka vyhnúť veľmi jednoducho: Keďže má bábätko už viac ako 4. mesiace – v medzičase, kým sa zvýši príjem mlieka z prsníka tak, že nebude potrebné bábätko dokrmovať – je najlepším riešením podávanie jedla; toho, čo dieťatku chutí. Umelé mlieko v tejto situácii už nie je potrebné. V tomto veku je omnoho vhodnejšie zaviesť kalorické, výživné jedlo (čerstvé jedlo), ktoré je vhodnejšie než umelé mlieko. Podávanie jedla je oveľa vhodnejšie ako podávanie umelého mlieka z viacerých dôvodov:
a) jedlo sa dá podávať lyžičkou alebo prstom matky a nie je potrebné použitie fľašky
b) čerstvé jedlo v tomto veku je vhodnejšie ako sušené umelé mlieko, pretože obsahuje čerstvé suroviny ako aj vitamíny a minerály 
c) dôvodom podávania príkrmov je tiež to, aby sa zvýšil kalorický príjem dieťatka, čo mu môže pomôcť v tom, aby bolo ochotné sa prisávať a piť z prsníka

Navyše podávanie umelého mlieka (alebo akejkoľvek inej tekutiny) fľašou môže postupne ešte viac zhoršovať dojčenie, čo je o dôvod naviac, aby ste prešli z dokrmovania fľašou na prikrmovanie kalorickým jedlom. Základné princípy takéhoto prikrmovania sú:
- nepodávať „jednozložkové“ príkrmy (napr. len samotná mrkva, alebo iná zelenina samotná), toto nie je postačujúce z hľadiska toho, aby dieťa získavalo dostatok kalórií. Porozprávajte sa preto o tejto téme podrobne s laktačnou poradkyňou MAMILY, nejde totiž o „prikrmovanie“, na aké sú ženy bežne zvyknuté pri bábätkách, ktoré majú 6 mesiacov a popri dojčení sa začínajú učiť jesť.

Pri takýchto príkrmoch by malo ísť o bežné normálne zdravé jedlo rodiny; príklady môžu byť:

- banán
- avokádo
- ovsené vločky plus olej
- zemiaky, sladké zemiaky, kombinované napr. s tekvicou hokaido
- všetky druhy obilnín (pšeno, pohánka, amarant, quinoa, ryža, kukurica, atď.)
- mäso
- jogurty, ak ich rodina konzumuje, v rozumnom množstve, tak aby nezačali tvoriť celý jedálniček dieťaťa, kravské mlieko – do varenia, ak nezačne kravské mlieko tvoriť významnú časť príkrmov dieťaťa
- naklíčené semienka, naklíčené strukoviny (cícer, mungo, atď.)
- mandľové mlieko s obilninami a ovocím alebo zeleninou plus olej
- akákoľvek zelenina, ovocie, ako doplnok k príkrmom
- pridávať do každého jedla olej, či iný zdroj tukov, je možné tiež používať rozomleté ľanové semienka, sušené slivky alebo marhule

3) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky. Ponúkajte mu prsník vždy, keď oň prejaví záujem, vystihujte momenty, kedy je bábätko rozospaté, v polospánku. Nečakajte na to, kým uplynie nejaká doba a pociťujete, že prsníky sú viac naliate.

Podporte nás

Za odpoveď oceníme váš finančný príspevok.

Tím poradkýň o. z. MAMILA

Späť na zoznam otázok
Poradňa dojčenia

4850 otázok a odpovedíPotrebujete podporu a pomoc s dojčením? Pýtajte sa, radi vám odpovieme.

prejsť do poradne
Nájdite poradkyňu

200 poradkýň pri dojčenína Slovensku a ďalšie v zahraničí. Nájdite si najbližsiu poradkyňu.

vyhľadať poradkyňu
Kniha o dojčení

Chcete mať praktický návod na dojčenieporuke vždy, keď to budete potrebovať? Objednajte si našu knihu.

objednať knihu

MAMILA o.z

MAMILA je občianske združenie, ktoré poskytuje pomoc, poradenstvo a podporu počas celej doby trvania dojčenia. Veľmi dobre rozumieme frustrácii matiek, ktoré sa rozhodnú dojčiť a zistia, že iba rozhodnutie nestačí. Potrebujú, aby im niekto skutočne pomohol. Takúto pomoc poskytujú poradkyne pri dojčení združené v o. z. MAMILA, ktoré vzniklo dňa 9. 8. 2002.
Viac o združení

Podporte nás

Vykonávame veľké množstvo činností. Poradenstvo, osvetu, vzdelávanie, bojujeme za zmenu legislatívy, suplujeme štát… Naše personálne a finančné zdroje sú obmedzené a preto nám pomôže každá podpora a príspevok. Ďakujeme Vám za podporu!
Podporiť o.z. MAMILA

MAMILA o.z

MAMILA je občianske združenie, ktoré poskytuje pomoc, poradenstvo a podporu počas celej doby trvania dojčenia. Veľmi dobre rozumieme frustrácii matiek, ktoré sa rozhodnú dojčiť a zistia, že iba rozhodnutie nestačí. Potrebujú, aby im niekto skutočne pomohol. Takúto pomoc poskytujú poradkyne pri dojčení združené v o. z. MAMILA, ktoré vzniklo dňa 9. 8. 2002.
Viac o združení

Podporte nás

Vykonávame veľké množstvo činností. Poradenstvo, osvetu, vzdelávanie, bojujeme za zmenu legislatívy, suplujeme štát… Naše personálne a finančné zdroje sú obmedzené a preto nám pomôže každá podpora a príspevok. Ďakujeme Vám za podporu!
Podporiť o.z. MAMILA

Videá

Inštruktážne videá
Kontakt koža na kožu
Videá o dojčení
Predchádzajúci Nasledujúci

Naši partneri