Retence mléka
Otázka
Dobrý den, mám 2 měsíčního chlapečka s kojením jsme neměli do minulého týdne problém, krásně se přisává a přibírá. Ovšem už 5 den bojiju sretenci mléka, vždy bolestivý červený flek, po dnu na daném místě odezní avšak vytvoří se nový na jiném místě nebo na druhém prsu. Celých 5 dní doprovází tento stav horečka/zimnice. Nasadila jsem antipyretika a postižené místo se snažím při kojení zmáčknout. Syn je plně kojen žádné pomůcky nepoužíváme. Předem děkuji za radu.
Odpoveď
Milá Aneto,
retencia mlieka súvisí s tým, akým spôsobom sa bábätko prisáva pri dojčení. Ak sa niektorá časť prsníka nevyprázdňuje rovnako ako ostatné časti, ostáva v nej mlieko, ktoré sa môže zahustiť a v prsníku vznikne hrča, pokožka nad ňou ostane červená, žena môže pociťovať bolesť, únavu, môže mať horúčku, zimnicu, zmeny tlaku. Často sa v tejto situácii žene hneď odporučia antibiotiká. Tie však nie sú potrebné vo väčšine situácií, ako popisujete. A to ani v prípade, že matke sa zvýši telesná teplota a má horúčku. Prvý dôvod, pre ktorý antibiotiká väčšinou nie sú potrebné, je ten, že vo väčšine prípadov nejde v skutočnosti o zápal prsníka – pretože príznaky ako horúčka, začervenanie kože na prsníku, bolesť, pocit hrče v prsníku môžu sprevádzať nielen zápal prsníka, ale aj zablokovanie mliekovodu, čo je omnoho častejší dôvod vzniku týchto príznakov. A zablokovaný mliekovod väčšinou sám od seba prejde v priebehu 24 – 48 hodín. Aj to je druhý dôvod, pre ktorý väčšinou antibiotiká nie sú potrebné – pretože väčšinou sa situácia začne zlepšovať sama od seba.
Aj pri zablokovanom mliekovode môže byť horúčka vysoká. Navyše, ak sa vám táto situácia objavuje opakovane, tak je pomerne nepravdepodobné, že ide o zápal prsníka a skôr je to zablokovaný mliekovod. Pri opakovanom vzniku hrčiek má zmysel začať užívať lecitín, v dávkovaní 1200 mg 4-krát denne.
Jediný dôvod, pri ktorom by mohlo mať zmysel, aby matka konzultovala situáciu s lekárom a začala užívať antibiotiká, je v prípade, že po 48. hodinách príznaky nezačali ustupovať, alebo sa ešte dokonca zhoršujú. Takže, ak sa vo vašom prípade situácia nezlepšuje, môže mať zmysel si nechať teraz antibiotiká predpísať. Pri ich užívaní je pre vaše bábätko, aj pre vaše zdravie bezpečnejšie pokračovať v dojčení. Prečítajte si celé vysvetlenie toto:
https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/lieky/
Okrem toho je možné urobiť viaceré opatrenia, ktoré môžu začať situáciu zlepšovať:
- Skúste prsník v oblasti, kde máte, hrču počas dojčenia masírovať/stláčať, aby ste pomohli jeho odblokovaniu, niekedy dokonca pomáha, ak by ste dané miesto masírovali opačnou stranou elektrickej kefky (alebo inak odvibrovali). Toto je účinnejšie ako odstriekavať či odsávať mlieko. Pokračovať v dojčení je kľúčovou súčasťou liečby v tejto situácii.
- Jeden faktor, ktorý okrem iného súvisí so zablokovanými mliekovodmi, je váš odpočinok. Pokúste sa teraz získať pomoc rodiny alebo priateľov, aby ste mohli odpočívať v posteli a dojčiť. Pomôcť vám môže teplo, teda, ak chcete obklad, tak teplý obklad, nie studený.
- Zablokované mliekovody sa spájajú s tým, že na danom miesto mlieko poriadne netečie a mliekovod sa preto upchá. Príčin je veľa, ale jednou z nich môže vo vašom prípade aj napríklad tlak na dané miesto. Ak by sa upchatý mliekovod spájal s "bielou bodkou" na bradavke, čiže maličkým pľuzgierikom v mieste vyústenia mliekovodu, môže vám pomôcť, ak toto miesto prepichnete sterilnou ihlou - toto má niekedy za výsledok okamžité uvoľnenie upchatia.
- Má zmysel túto situáciu konzultovať s laktačnou poradkyňou osobne,:
http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/
pretože situácia so zablokovaným mliekovodom súvisí s prsníka pri dojčení neodoberá mlieko rovnomerne, čo súvisí s tým, ako je bábätko prisaté:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/
Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Laktačná poradkyňa skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete. Prejdete spoločne tiež možné príčiny, ktoré zmenili prisávanie bábätka a spôsobili vznik tejto situácie.
A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/
Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/
Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:
http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/
Za odpoveď oceníme váš finančný príspevok.
Tím poradkýň o. z. MAMILA
Späť na zoznam otázokPoradňa dojčenia
4850 otázok a odpovedíPotrebujete podporu a pomoc s dojčením? Pýtajte sa, radi vám odpovieme.
prejsť do poradneNájdite poradkyňu
200 poradkýň pri dojčenína Slovensku a ďalšie v zahraničí. Nájdite si najbližsiu poradkyňu.
vyhľadať poradkyňuKniha o dojčení
Chcete mať praktický návod na dojčenieporuke vždy, keď to budete potrebovať? Objednajte si našu knihu.
objednať knihuVšetko o dojčení
- Poradňa dojčenia
- Názorné videoukážky správneho dojčenia
- Poradkyne pri dojčení
- Kontaktujte poradkyňu
- Pomoc pri dojčení (najčastejšie problémy)
- Kniha Praktický návod na dojčenie
- Články o dojčení
- Fotogaléria dojčenia
- Príbehy matiek o dojčení
- Dojčenie a... (encyklopédia dojčenia)
- Ankety
- Poradňa dojčenia
- Názorné videoukážky správneho dojčenia
- Poradkyne pri dojčení
- Kontaktujte poradkyňu
- Pomoc pri dojčení (najčastejšie problémy)
- Kniha Praktický návod na dojčenie
- Články o dojčení
- Fotogaléria dojčenia
- Príbehy matiek o dojčení
- Dojčenie a... (encyklopédia dojčenia)
- Ankety