Strata menštruácie
Otázka
Dobrý deň. Moja manželka kojí dcérku ktorá má už 2 roky a 5 mesiacov. Po cca roku jej začala menštruácia. Menštruáciu mala pravidelnú a aj keď dcéra mala ťažkú chorobu v dvoch rokoch s menštruáciou sa nepohlo. Chorá bola aj manželka. Počas choroby kojila manželka tak 20 až 25 krát za deň a od 6 do 10 krát za noc. Potom bolo obdobie bezchorôb kedy sa dcérka kojila 8 až 12 x za deň a 3 až 6 x za noc. Počas začiatku tohto januára, dcérka ochorela kedy mala štyridsiatky teploty asi na dva dni. Doktorka povedala, že to mala zo zúbkov, my si myslíme, keďže sme sa všetci prestriedali v rôznych chorobách, že prekonala virózu. Počas choroby znova nabehla na režim prisatia sa na prsník aj 30x za deň a do desať krát za noc. Po chorobe sme sa s manželkou snažili splodiť dalšie dieťatko. Manželka nedostala menštuáciu cca jej to mešká 10 dní. Spravili sme si testy 3x a nič neukázali. Môže opatovne nasadené masívne dojčenie zrušiť menštruáciu a tým aj možnosť otehotnieť? Aby sme mohli v dohľadnom čase splodiť bábo, musíme dcére vysvetliť, že sa už nemôže dojčiť? Ďakujem za skorú odpoveď Michal Vilko, otec štyroch krásnych detí
Odpoveď
Milý Michal,
z hľadiska dojčenia jediný hormón, ktorý ovplyvňuje menštruačný cyklus a návrat plodnosti, je prolaktín. Tento hormón majú ženy po pôrode vo vyšších hladinách, potom jeho hladina postupne klesá a približne v roku už sú hladiny prolaktínu približne rovnaké, či žena dojčí alebo nedojčí. A to je aj dôvod, prečo štatisticky väčšina žien dostáva približne po roku späť menštruačný cyklus. Následne už dojčenie ovplyvňuje cyklus minimálne. Omnoho viac cyklus ovplyvňuje stres. A stres predstavuje aj náročná starostlivosť o bábätko. V čase choroby sa dieťatko chce veľakrát dojčiť (pretože mu to pomáha rýchlejšie sa dostať z choroby, vzhľadom na množstvo protilátok, ktoré dostáva s každým dúškom materského mlieka, ale tiež látok, ktoré podporujú imunitu, protizápalových látok atď.). Okrem toho dojčenie ako také pre dieťa predstavuje v náročnom čase choroby prostriedok, ako jednoduchšie zaspať, udržať sa v spánku, znížiť mieru stresu, bolesti, nepríjemných pocitov, ako aj nudy. Starostlivosť o choré dieťa predstavuje pre telo matky stres. Častým dojčením sa prejavuje, že dieťa má omnoho intenzívnejšie potreby, ktoré potrebuje okamžite napĺňať. A to môže byť mechanizmus, prečo obdobie choroby dieťaťa môže oneskoriť ovuláciu a ak sa tak stane, bude meškať aj menštruácia, pretože menštruácia je vždy dôsledkom ovulácie (ak nenastane tehotenstvo). Navyše, ak ochorie aj samotná dojčiaca žena, predstavuje to ešte ďalší stres. A rôzne choroby vplývajú na menštruačný cyklus rôzne. Je možné, že pred 5 mesiacmi bola vaša manželka chorá, ale jej telo túto chorobu nevnímalo ako taký veľký stres, ako teraz. Je možné, že choroba odsunula ovuláciu, čo je v podstate správny mechanizmus. Obdobie choroby nie je ideálnym časom na tehotenstvo.
Riešením tejto situácie nie je prestať dojčiť. Ukončenie dojčenia by prinieslo len ďalší stres, pretože s manželkou by ste museli hľadať nové, náročnejšie spôsoby uspávania dcérky, udržania dcérky v spánku, museli by ste zmeniť celý systém starostlivosti. Obdobie ukončovania dojčenia v tomto veku sa typicky spája s plačom, nespokojnosťou dieťaťa a toto je stres, ktorý mnohé ženy znášajú veľmi zle (pochopiteľne). Navyše príčinou potlačenia menštruačného cyklu nebolo dojčenie, pretože sa vrátil práve v období dojčenia. Príčinou bola choroba. Ak už teraz manželka chorá nie je, jej plodnosť môžete podporiť najmä tým, že sa spolu porozprávate o tom, ako si navzájom môžete pomôcť so starostlivosťou o deti, domácnosť či iné povinnosti, ktoré typicky rieši manželka. Vytvorte pre ňu čas, v ktorom by sa mohla venovať sebe, svojim záľubám, odpočinku. Je pravdepodobné, že menštruácia čoskoro príde a budete sa môcť snažiť využiť ďalší cyklus či cykly. Okrem toho zvážte, či by pre vás nebolo užitočné, aby ste sa s manželkou naučili sledovať menštruačný cyklus a znaky plodnosti prostredníctvom metód prirodzeného plánovania rodiny. Napríklad metóda, ktorú zastrešuje toto občianske združenie: www.plodar.sk, prináša spoľahlivé informácie o tom, ktoré dni v cykle sú plodné a ktoré neplodné a ak by ste ju používali, tak napríklad teraz presne viete, či sa stalo to, že mešká ovulácia a ak ju potom spozorujete, budete vedieť, ktoré dni sú plodné, kedy sa môžete snažiť o bábätko, a kedy očakávať pozitívny tehotenský test respektíve menštruáciu.
Za odpoveď oceníme váš finančný príspevok.
Tím poradkýň o. z. MAMILA
Späť na zoznam otázokPoradňa dojčenia
4850 otázok a odpovedíPotrebujete podporu a pomoc s dojčením? Pýtajte sa, radi vám odpovieme.
prejsť do poradneNájdite poradkyňu
200 poradkýň pri dojčenína Slovensku a ďalšie v zahraničí. Nájdite si najbližsiu poradkyňu.
vyhľadať poradkyňuKniha o dojčení
Chcete mať praktický návod na dojčenieporuke vždy, keď to budete potrebovať? Objednajte si našu knihu.
objednať knihuVšetko o dojčení
- Poradňa dojčenia
- Názorné videoukážky správneho dojčenia
- Poradkyne pri dojčení
- Kontaktujte poradkyňu
- Pomoc pri dojčení (najčastejšie problémy)
- Kniha Praktický návod na dojčenie
- Články o dojčení
- Fotogaléria dojčenia
- Príbehy matiek o dojčení
- Dojčenie a... (encyklopédia dojčenia)
- Ankety
- Poradňa dojčenia
- Názorné videoukážky správneho dojčenia
- Poradkyne pri dojčení
- Kontaktujte poradkyňu
- Pomoc pri dojčení (najčastejšie problémy)
- Kniha Praktický návod na dojčenie
- Články o dojčení
- Fotogaléria dojčenia
- Príbehy matiek o dojčení
- Dojčenie a... (encyklopédia dojčenia)
- Ankety