Je to reflux?
Otázka
Dobrý deň mám 7 týždňového chlapčeka a zácal mi teraz posledné dni dosť často vyhrckavat, nie je to po každom kojení. Niektorý deň vygrcka len 2 krát a to si najskôr odgrgne a potom vyvracia alebo si neodgrgne vôbec alebo odgrgne prúdom (ešte ho len beriem odgrgnut a už vyvraciava take vodnate) alebo len trosku vygrcka (hrudkove biele alebo vodnate). Doktorka nám povedala že mame skúsiť dávať gastrotus len sa bojím aby ho z toho nezapekalo. Myslite si že to môže byt reflux aj keď nevyvraciava zakaždým? Alebo môže mat nejakú alergiu napr na kravské mlieko? Nasadili by ste ten gastrotus? Ďakujem pekne
Odpoveď
Milá Andrea,
grckanie nie je typickým prejavom alergie na bielkovinu kravského mlieka a vzhľadom na to, že reálne túto diagnózu má len približne 0,5 % bábätiek v populácii, je veľmi nepravdepodobné, aby išlo o túto diagnózu.
Z vášho popisu sa zdá, že bábätko doteraz grckalo omnoho menej a v poslednom čase sa zvýšila častosť grckania. V tejto súvislosti odporúčame, aby ste sa stretli osobne s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY:
https://www.mamila.sk/sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/
aby ste spoločne vyhodnotili pitie bábätka a jeho správanie na prsníku, pretože niekedy bábätká začnú grckať neskôr po pôrode v reakcii na zníženie toku mlieka pri dojčení. Keďže nepíšete nič o tom, ako prebieha dojčenie bábätka, či sa niečo zmenilo, či je bábätko pri dojčení spokojné alebo či sa nezačalo pri niektorých dojčeniach ku koncu dojčenia hnevať, odťahovať od prsníka, prejdite tieto okolnosti spoločne s laktačnou poradkyňou. Dojčenie svojho bábätka môžete porovnať aj s týmito videami:
https://www.mamila.sk/sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/
Ak by ste spoločne s laktačnou poradkyňou vyhodnotili, že toto grckanie súvisí so znížením toku mlieka, potom spoločne urobíte kroky pre zlepšenie dojčenia. Ak by sa ukázalo, že bábätko získava dostatočný tok mlieka, je pri dojčení spokojné, priberá, prospieva, potom je grckanie úplne normálne a je to viac-menej praktický problém s prezliekaním bábätka, ale nie je to zdravotný problém. Mnohé deti po dojčení grckajú. Bez ohľadu na to, či mliečko, ktoré bábätko grcká, je natrávené alebo riedke, alebo či ide o grckanie oblúkom - samotné grckanie, ak nie je sprevádzané ničím iným a bábätko je zdravé a zároveň prospieva, nie je niečím, čo treba riešiť, aj napriek tomu, že to pravdepodobne rodičov znepokojuje. Ak sa aj stane, že materské mliečko tečie aj z nošteka (často napr. pri dojčení poležiačky), nie je to problém. Je to spôsobené tým, že ústočká a nos bábätka sú prepojené, ale materské mlieko vzhľadom na svoje vynikajúce vlastnosti pri prechode sliznicou nosa, nespôsobuje bábätku žiaden problém, skôr naopak, môže odstraňovať baktérie a vírusy a napomáha imunitu bábätka vystielaním slizníc počas grckania.
Netreba teda robiť špeciálne opatrenia, netreba robiť odstupy medzi dojčeniami ani dojčenie obmedzovať - takéto opatrenia by mohli naopak viesť k potenciálnym problémom s dojčením. Mnohé deti sa po grckaní chcú dojčiť a je to tak úplne v poriadku. Dojčenie ich totiž upokojí, ak im je niečo nepríjemné, dojčenie im pomôže, aby sa začali cítiť lepšie. Samotné satie na prsníku bábätkám pomáha prekonávať bolesť, nespokojnosť a podobne. Počas dojčenia bábätká grckajú len veľmi málokedy, a ak sú na prsníku často, umožňuje im to piť menšie množstvá mlieka častejšie, čo je pre ne i z hľadiska grckania dobré.
„Grckaniu“ sa odgrgnutím nedá zabrániť, naopak, často odgrgnutie je zbytočné. Dávajte bábätko odgrgnúť len, ak si to skutočne vyžaduje, lebo často práve snaha o odgrgnutie bábätko zobudí, keď zaspáva, čo môže byť potom problematické z hľadiska opätovného zaspania a bludného kruhu, v ktorom bábätko plače, dojčí sa, nezaspí a grcká. Prečítajte si aj zaujímavé diskusie (1, 2, 3)na našej sociálnej sieti o zbytočnosti rutinného odgrgávania. To, že odgrgávanie nie je nevyhnutné, potvrdzuje aj vynikajúco urobená štúdia, ktorej závery hovoria o tom, že snaha o odgrgnutie je síce niečo, čo ľudia na základe tradícií robia a čo sa stalo nepísaným pravidlom bez toho, aby sa niekto nad tým zamyslel, ale čo môže dokonca spôsobovať ešte viac grckania. Ďalej je záverom štúdie, že odgrgávanie nezlepšuje "koliku" či dĺžku plaču bábätka.
Ak bábätko pri dojčení zaspí, nechajte ho spať - napríklad u seba v nosiči či šatke alebo v spoločnej posteli pri vás.
Ak bábätko po grckaní štikúta alebo je nespokojné, pomôže mu, ak ho budete dojčiť.
Ak bábätko grcká pri prebaľovaní, možno vám môže pomôcť, ak mu nožičky otočíte do strany, miesto toho, aby ste ich zdvíhali hore smerom k brušku. Ale ak aj bábätko počas prebaľovania niečo vygrcne, nemusíte sa obávať.
Za odpoveď oceníme váš finančný príspevok.
Tím poradkýň o. z. MAMILA
Späť na zoznam otázokPoradňa dojčenia
4850 otázok a odpovedíPotrebujete podporu a pomoc s dojčením? Pýtajte sa, radi vám odpovieme.
prejsť do poradneNájdite poradkyňu
200 poradkýň pri dojčenína Slovensku a ďalšie v zahraničí. Nájdite si najbližsiu poradkyňu.
vyhľadať poradkyňuKniha o dojčení
Chcete mať praktický návod na dojčenieporuke vždy, keď to budete potrebovať? Objednajte si našu knihu.
objednať knihuVšetko o dojčení
- Poradňa dojčenia
- Názorné videoukážky správneho dojčenia
- Poradkyne pri dojčení
- Kontaktujte poradkyňu
- Pomoc pri dojčení (najčastejšie problémy)
- Kniha Praktický návod na dojčenie
- Články o dojčení
- Fotogaléria dojčenia
- Príbehy matiek o dojčení
- Dojčenie a... (encyklopédia dojčenia)
- Ankety
- Poradňa dojčenia
- Názorné videoukážky správneho dojčenia
- Poradkyne pri dojčení
- Kontaktujte poradkyňu
- Pomoc pri dojčení (najčastejšie problémy)
- Kniha Praktický návod na dojčenie
- Články o dojčení
- Fotogaléria dojčenia
- Príbehy matiek o dojčení
- Dojčenie a... (encyklopédia dojčenia)
- Ankety