SK / CZ / UA

Poradňa ohľadom dojcenia

Otázka

Dobrý deň, Rada by som sa poradila ohľadom dojčenia. Dojcim svoje tretie dieťa dcérku 3mesiace a 9dni. (Predtým som dojčila deti cca 1rok a pol).Dojcim v priebehu dňa podľa potreby, ak sa dá idem v režime že sa nakŕmi, hodinku a pol je hore a potom spi v nosiči.spanky nemáva dlhé čiže medzi kojeniami je celý deň rozostup tak 2- 2,5 hodiny. Režim mi vyhovuje lebo ma reflux a keď som kŕmila častejšie tak mávala ja niečo ako koliku a bola placliva.celkove nám to komplikuje reflux lebo často je hneď po kŕmení nervózna, potom sa jej trebárs aj po dvoch hodinach ešte odgrgne alebo vygrcne mliečko a je spokojná.V noci kojim na požiadanie často, niekdy mám pocit že prekojim celú noc.Spi pri mne, pribera dobre, poradňu sme mali dva dni dozadu, pocikanych plienok má dosť. Hlavne po noci je plienka naozaj plná. Čo sa týka prisatia nie je problém. Toto mam odsledovane z mamily, viem že brada by mala byť zatvorená noštek voľný a pod.Čo ma znepokojuje je že občas sa pri kojeni hnevá, vidím že jedno kojenie jej mlieko naozaj tečie ale pri druhom kojeni akoby jej to vadilo, naťahuje má a mám pocit že chce zaspať a stále ju " tam vyrušuje" to mlieko. V bdelej fáze je spokojná. Neviem rozoznať či je mlieka veľa alebo málo. Prsníky mám po 3 mesiaci mäkké, dovtedy som bola viac naliata, tak toto ma mätie. Skúšala som už aj senovku a Benedikt ale neviem či je dobre sa tým dlhodobo dopovať.Mám pocit že stále len riešim kojenie, stále si myslím že mlieka mám málo a dostávam sa do stresu. Viete mi poradiť? Ako zistím či sa obávam zbytočne a mlieka je dosť? Takto mám pocit že jej pridávam kojenia ktoré nepotrebuje,mlieko si ešte po kojeni odstriekam ručne z toho prsníka z ktorého som kojila,ale nikdy ho nie je veľa.Dojcim tak že jedno dojčenie je jeden prsnik a zatiaľ to vždy postacovalo.Cumlík a fľašu nepoužívam ani iným spôsobom nedokrmujem.dakujem za váš čas, Michaela

Michaela | 10.01.2025, 13:54

Odpoveď

Milá Michaela,

správanie vášho bábätka nie je možné jednoznačne vyhodnotiť prostredníctvom internetu. Avšak zo skúseností, ktoré máme, ak ženy opisujú správanie bábätka tak, ako vy vo vašej otázke, najčastejšie ide o to, že bábätko reaguje na tok mlieka, ktorý vníma ako nedostatočný. Existujú rôzne možné príčiny, pre ktoré sa môže postupne tok mlieka znižovať, medzi časté príčiny patrí napríklad aj dojčenie z jedného prsníka, pre niektoré ženy stimulácia prsníka pri každom druhom dojčení nie je postačujúca a postupne sa v prsníku znižuje tvorba mlieka a tok mlieka reaguje na tvorbu mlieka - toto je pomerne nenápadný proces, ktorý začne byť vypuklý až v období, keď sa bábätko začne prisávať a odťahovať, naťahuje bradavku, hnevá sa, vrtí sa, plače a znova sa prisáva a znova plače, až sa úplne odmieta prisať. Ďalšou z častých príčin, pre ktoré sa zníži tvorba mlieka, je používanie cumlíka, fľaše a klobúčikov pri dojčení. Ďalšou častou príčinou je začatie užívania hormonálnej antikoncepcie. Niekedy je možné, že ochorenie, ktoré je spojené s horúčkou (ako napríklad pri črevnej viróze), spôsobí pokles tvorby mlieka. Ďalšie možné príčiny sú uvedené v tomto materiáli.

Je pomerne typické, že bábätká sa v takejto situácii dojčia najmä v polospánku, pri zaspávaní, zobúdzaní a v noci. Aj preto ako prvú pomoc vám odporúčame začať vystihovať momenty, v ktorých by sa bábätko bolo ochotné prisať, často snahe o prisatie pomáha aj ponúknutie prsníka v nosiči či šatke, alebo pri chôdzi s bábätkom na rukách. Typicky sa tiež zo začiatku začína takéto nespokojné správanie objavovať v čase, kedy je bábätko už z celého dňa unavené a predráždené, teda najmä večer. Typický vek, kedy sa takéto správanie začne vyskytovať býva práve 3 – 4 mesiac.

Odporúčame vám vyhodnotiť situáciu, ktorú pozorujete, osobne s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

S laktačnou poradkyňou vyhodnotíte pitie bábätka a jeho reakciu na tok mlieka, kde sa dá presne rozlíšiť, či bábätko reaguje na nízky tok mlieka alebo naopak na príliš rýchly tok mlieka.

Ak by sa potvrdilo, že bábätko takto reaguje na zníženie toku mlieka, kľúčom k zlepšeniu takejto situácie je zvýšenie tvorby mlieka a ďalšie kroky, ktoré popisuje tento materiál. Súčasťou krokov je aj zvyšovanie tvorby mlieka:

https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/bylinky/

Tieto bylinky už podľa vášho popisu používate, s laktačnou poradkyňou prejdite, či používate dostatočné dávkovanie a okrem toho je dôležité robiť ďalšie kroky, ktoré pomôžu, aby používanie byliniek bolo krátkodobé a efektívne.

Kľúčovým krokom je využívať fyzický kontakt s bábätkom, najmä kontakt koža na kožu a spoločné spanie - je pravdepodobné, že dieťatko sa prisaje, ak bude blízko vášho prsníka, keď bude rozospaté v polospánku pri zaspávaní alebo prebúdzaní. Skúšajte to, ale bez toho, aby ste ho do dojčenia nútili. Dajte mu čas a veľa fyzického kontaktu s príležitosťami na dojčenie.

Pre praktickú realizáciu uvedených krokov vám môže pomôcť byť v kontakte s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY, ktorá vám poskytne psychickú podporu a usmernenie, ako postupovať. Je pochopiteľné, že situácia, v ktorej bábätko dojčenie odmieta a je pri ňom nespokojné, je náročná aj fyzicky, aj psychicky. Laktačná poradkyňa vám odporučí kroky, ktoré začnú postupne situáciu zlepšovať.
Okrem toho môžete urobiť tieto kroky:
Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť.
Navyše k videám si prečítajte tento návod na to, ako sa bábätko prisáva a vyhodnoťte prisávanie bábätka v osobnom kontakte s laktačnou poradkyňou MAMILY, pretože poradkyňa sa zameria na detaily, ktoré nie je jednoduché vyhodnotiť z fotografií a videí.

Podporte nás

Za odpoveď oceníme váš finančný príspevok.

Tím poradkýň o. z. MAMILA

Späť na zoznam otázok
Poradňa dojčenia

4850 otázok a odpovedíPotrebujete podporu a pomoc s dojčením? Pýtajte sa, radi vám odpovieme.

prejsť do poradne
Nájdite poradkyňu

200 poradkýň pri dojčenína Slovensku a ďalšie v zahraničí. Nájdite si najbližsiu poradkyňu.

vyhľadať poradkyňu
Kniha o dojčení

Chcete mať praktický návod na dojčenieporuke vždy, keď to budete potrebovať? Objednajte si našu knihu.

objednať knihu

MAMILA o.z

MAMILA je občianske združenie, ktoré poskytuje pomoc, poradenstvo a podporu počas celej doby trvania dojčenia. Veľmi dobre rozumieme frustrácii matiek, ktoré sa rozhodnú dojčiť a zistia, že iba rozhodnutie nestačí. Potrebujú, aby im niekto skutočne pomohol. Takúto pomoc poskytujú poradkyne pri dojčení združené v o. z. MAMILA, ktoré vzniklo dňa 9. 8. 2002.
Viac o združení

Podporte nás

Vykonávame veľké množstvo činností. Poradenstvo, osvetu, vzdelávanie, bojujeme za zmenu legislatívy, suplujeme štát… Naše personálne a finančné zdroje sú obmedzené a preto nám pomôže každá podpora a príspevok. Ďakujeme Vám za podporu!
Podporiť o.z. MAMILA

MAMILA o.z

MAMILA je občianske združenie, ktoré poskytuje pomoc, poradenstvo a podporu počas celej doby trvania dojčenia. Veľmi dobre rozumieme frustrácii matiek, ktoré sa rozhodnú dojčiť a zistia, že iba rozhodnutie nestačí. Potrebujú, aby im niekto skutočne pomohol. Takúto pomoc poskytujú poradkyne pri dojčení združené v o. z. MAMILA, ktoré vzniklo dňa 9. 8. 2002.
Viac o združení

Podporte nás

Vykonávame veľké množstvo činností. Poradenstvo, osvetu, vzdelávanie, bojujeme za zmenu legislatívy, suplujeme štát… Naše personálne a finančné zdroje sú obmedzené a preto nám pomôže každá podpora a príspevok. Ďakujeme Vám za podporu!
Podporiť o.z. MAMILA

Videá

Inštruktážne videá
Kontakt koža na kožu
Videá o dojčení
Predchádzajúci Nasledujúci

Naši partneri