Vysazení dudlíku ve 2 měsících
Otázka
Dobrý den, po porodu jsme neměli ty správné informace a používali dudlík. Nyní ve 2 měsících jsme ho omezili jen na noc a spíše bychom ho chtěli vysadit. Četl jsem, že používáním dudliku v prvních týdnech života, nedojde ke správnému vývoji sacího reflexu. Pokud bychom dudlík nyní úplně vysadili, je možné situaci ještě zvrátit? Kojíme plně, většinou klidně, někdy se miminko vzteká a odpojuje (většinou večer a v noci). S pozdravem Bernard
Odpoveď
Milý Bernard,
sací reflex majú všetky bábätká a používanie cumlíka nemení nič na tom, že bábätko má potrebu sať, ktorú podmieňuje jeho sací reflex. To, čo cumlík ovplyvňuje, je schopnosť bábätka prisávať sa k prsníku správnym spôsobom: s doširoka otvorenou pusinkou a tiež používať správne svaly. Pri satí cumlíka (samotného alebo aj cumlíka na fľaši, či satí klobúčikov) bábätko zapája najmä mimické svaly, pričom pri dojčení by malo používať odlišné svaly. Toto zmätenie cumlíkom je možné zmeniť, pričom existujú kroky, ktoré môžu bábätkám pomôcť, aby sa odučili nesprávnemu spôsobu satia a prisávania, ktorému sa naučili na cumlíku.
Nesprávny spôsob satia, ktorému sa bábätko učí na cumlík, ovplyvňuje nielen dojčenie, ale aj vývoj tvárovej časti lebky bábätka a to vytvára rôzne súvislosti, pre ktoré má zmysel pokračovať v tom, aby bábätko časom nedostávalo cumlík vôbec. S úplným odstránením používania cumlíka vám rada pomôže profesionálna laktačná poradkyňa MAMILY:
http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/
ktorú má zmysel si zavolať, pretože v prípade vášho bábätka môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa profesionálna laktačná poradkyňa MAMILY zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť. Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc.
Tieto kroky pomôžu bábätku, aby bolo pri dojčení spokojnejšie a nehnevalo sa:
1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/
Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Laktačná poradkyňa skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.
A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/
Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/
Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:
http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/
2) Používanie cumlíka znižuje tvorbu mlieka a nespokojnosť pri dojčení sa často vyskytuje v súvislosti s reakciou bábätka na tok mlieka, ktorý vníma ako nízky. Toto je možné zlepšiť úpravou polohy a prisatia bábätka, spolu so stláčaním prsníka. Ak by to bolo potrebné, je možné zvýšiť tvorbu mlieka:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/
4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.
5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami. Laktačná poradkyňa vám ukáže, ako uspávať bábätko tak, aby ste sa mohli vyhnúť použitiu cumlíka.
Za odpoveď oceníme váš finančný príspevok.
Tím poradkýň o. z. MAMILA
Späť na zoznam otázokPoradňa dojčenia
4850 otázok a odpovedíPotrebujete podporu a pomoc s dojčením? Pýtajte sa, radi vám odpovieme.
prejsť do poradneNájdite poradkyňu
200 poradkýň pri dojčenína Slovensku a ďalšie v zahraničí. Nájdite si najbližsiu poradkyňu.
vyhľadať poradkyňuKniha o dojčení
Chcete mať praktický návod na dojčenieporuke vždy, keď to budete potrebovať? Objednajte si našu knihu.
objednať knihuVšetko o dojčení
- Poradňa dojčenia
- Názorné videoukážky správneho dojčenia
- Poradkyne pri dojčení
- Kontaktujte poradkyňu
- Pomoc pri dojčení (najčastejšie problémy)
- Kniha Praktický návod na dojčenie
- Články o dojčení
- Fotogaléria dojčenia
- Príbehy matiek o dojčení
- Dojčenie a... (encyklopédia dojčenia)
- Ankety
- Poradňa dojčenia
- Názorné videoukážky správneho dojčenia
- Poradkyne pri dojčení
- Kontaktujte poradkyňu
- Pomoc pri dojčení (najčastejšie problémy)
- Kniha Praktický návod na dojčenie
- Články o dojčení
- Fotogaléria dojčenia
- Príbehy matiek o dojčení
- Dojčenie a... (encyklopédia dojčenia)
- Ankety