SK / CZ / UA

Da sa este zacat dojcit?

Otázka

Dobry den, mam 7 tyzdnovu dcerku. Momentalne krmime cez flasku mojim odsatym mlieckom. V porodnici sa prisala len na klobucik, potom bola krmena flaskou. Doma som mala laktacnu poradkynu pri jej navsteve sa raz prisala vo vertikalnej polohe, potom sa mi to podarilo este 2x. Odvtedy uz nie. Chcela som sa spytat ci je mozne a ci ma vyznam opat zacat dieta skusat ucit prisavat na prsnik. Ak ano, aky ba som mala zvolit postup. Pri kontakte koza na kozu je velmi nespokojna, place, ale ma zaujem dostat sa na prsnik. Na prsniku len otvara pusinku a oblizuje bradavku potom place :/. Ako som pisala moje mliecko ma odsate. Nechcem ju a seba trapit, vobec neviem ako postupovat. Dakujem za akukolvek radu.

Karolina | 06.01.2025, 15:11

Odpoveď

Milá Karolína,

nič nie je stratené, aj v tejto situácii existujú kroky, ktoré môžu pomôcť bábätku získať dôveru k prsníku a postupne sa vrátiť k dojčeniu. Práve tento vek bábätka typický tým, že čo dovtedy nefungovalo, teraz môže fungovať.

Môže mať zmysel vyskúšať prisávať bábätko v neobvyklej polohe a niekedy to môže fungovať. Okrem toho však existuje množstvo ďalších krokov, ktoré zvýšia šancu, že sa bábätko začne prisávať čoraz častejšie. Tieto kroky nespomínate vo svojej otázke, odporúčame vám skontaktovať sa s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY, vyberte si laktačnú poradkyňu z nášho zoznamu:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

a prejdite aj všetky ostatné kroky, ktoré v tejto situácii odporúčame a ktoré vo všeobecnosti vymenúva tento článok:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ked-sa-dieta-neprisava/

Osobné stretnutie s laktačnou poradkyňou MAMILY odporúčame aj preto, že vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Poradkyňa vám ukáže, ako prilákať bábätko k prsníku a pomôcť mu správne asymetricky sa prisať, vďaka čomu získa na prsníku viac mlieka. Potom spoločne s poradkyňou zhodnotíte pitie a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť. Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc.

Má určite zmysel pokúsiť sa urobiť kroky pre návrat k dojčeniu, pretože:

- vaše bábätko je maličké a je veľká šanca, že sa k dojčeniu cez deň podarí vrátiť

- časom sa tvorba mlieka môže začať výrazne zvyšovať

- je možné dokrmovať bábätko aj bez použitia fľaše, priamo na prsníku a bez ohľadu na to, koľko mlieka bude bábätko dostávať prostredníctvom dokrmovania – aj dokrmovanie na prsníku je dojčenie a aj toto je pre bábätko mimoriadne dôležité

Jednotlivé kroky, ktoré by vám pomohla realizovať poradkyňa v osobnom kontakte a ktoré by mohli pomôcť sú:

Okrem toho vám odporúčame nasledovné kroky:
1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Laktačná poradkyňa MAMILY skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Ak by sa bábätko prisávalo, úpravou prisatia a stláčaním prsníka dokážete nahradiť odsávanie. Bábätko vďaka úprave polohy tak, aby jeho prisatie bolo čo najlepšie, dokáže získať omnoho viac mlieka, ako odsávačka po dojčení.

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Aby ste sa vyhli fľaši, ukážete si spôsob, ako pomôcť bábätku prisať sa a získavať omnoho viac mlieka priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

Je tiež možné, že vo vašom prípade bude vhodné pomôcť bábätku získať dobrý tok mlieka hneď zo začiatku dojčenia pomocou laktačnej pomôcky na prsníku, ktorej cievka sa priloží k prsníku hneď pri prisávaní bábätka, aby bolo motivované dobrým tokom mlieka k tomu, aby ostalo prisaté na prsníku.

Bábätká sa učia dojčeniu dojčením. Satie na prsníku je ďaleko viac než len príjem materského mlieka. Aj preto má zmysel snažiť sa o to, aby ste svoje bábätko znovu naučili sať na prsníku. Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo nielen fľašu, ale ani cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať.

V prípade, že by sa bábätko odmietlo prisať, laktačná poradkyňa vás naučí, ako sa vyhnúť použitiu fľaše a ako nakŕmiť bábätko pohárikom:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/krmenie-po-prste-a-poharikom/

3) Súčasťou tohto postupu je zvýšenie tvorby mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

tak aby ste pri odsávaní získavali všetko mlieko, ktoré dieťatko za deň vypije a ešte nejaké množstvo mlieka nad to. Kým sa bábätko nezačne prisávať, odporúčame odsávať si mlieko najmenej 8x denne, z toho aspoň raz v noci. To, že pokrývate potrebuje mlieka zo strany bábätka, je faktor, ktorý významne zvyšuje šance, že sa bábätko prisaje.

4)  Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Kontakt koža na kožu je v tejto situácii veľmi dôležitý, ale mnohé bábätká nie sú spokojné len v kontakte koža na kožu, napríklad, ak matka leží a položí si bábätko na seba. Mnohé bábätká potrebujú kontakt koža na kožu spojiť s nosením, hojdaním, chôdzou s bábätkom na rukách, utišovaním. Okrem toho sledujte znaky pripravenosti bábätka na spánok, v tomto veku typicky bábätká potrebujú do 45 – 60 minút od posledného zobudenia znova zaspávať a pre takéto zaspatie typicky potrebujú aktívnu pomoc monotónnym pohybom. Poraďte sa s laktačnou poradkyňou MAMILY ako utíšiť a uspať bábätko tak, aby ste mohli využívať kontakt koža na kožu. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník už s laktačnou pomôckou na prsníku – ak by sa prisalo, nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami. Ak by sa neprisalo, nakŕmte ho pohárikom a trávte veľa kontaktu koža na kožu.

Podporte nás

Za odpoveď oceníme váš finančný príspevok.

Tím poradkýň o. z. MAMILA

Späť na zoznam otázok
Poradňa dojčenia

4850 otázok a odpovedíPotrebujete podporu a pomoc s dojčením? Pýtajte sa, radi vám odpovieme.

prejsť do poradne
Nájdite poradkyňu

200 poradkýň pri dojčenína Slovensku a ďalšie v zahraničí. Nájdite si najbližsiu poradkyňu.

vyhľadať poradkyňu
Kniha o dojčení

Chcete mať praktický návod na dojčenieporuke vždy, keď to budete potrebovať? Objednajte si našu knihu.

objednať knihu

MAMILA o.z

MAMILA je občianske združenie, ktoré poskytuje pomoc, poradenstvo a podporu počas celej doby trvania dojčenia. Veľmi dobre rozumieme frustrácii matiek, ktoré sa rozhodnú dojčiť a zistia, že iba rozhodnutie nestačí. Potrebujú, aby im niekto skutočne pomohol. Takúto pomoc poskytujú poradkyne pri dojčení združené v o. z. MAMILA, ktoré vzniklo dňa 9. 8. 2002.
Viac o združení

Podporte nás

Vykonávame veľké množstvo činností. Poradenstvo, osvetu, vzdelávanie, bojujeme za zmenu legislatívy, suplujeme štát… Naše personálne a finančné zdroje sú obmedzené a preto nám pomôže každá podpora a príspevok. Ďakujeme Vám za podporu!
Podporiť o.z. MAMILA

MAMILA o.z

MAMILA je občianske združenie, ktoré poskytuje pomoc, poradenstvo a podporu počas celej doby trvania dojčenia. Veľmi dobre rozumieme frustrácii matiek, ktoré sa rozhodnú dojčiť a zistia, že iba rozhodnutie nestačí. Potrebujú, aby im niekto skutočne pomohol. Takúto pomoc poskytujú poradkyne pri dojčení združené v o. z. MAMILA, ktoré vzniklo dňa 9. 8. 2002.
Viac o združení

Podporte nás

Vykonávame veľké množstvo činností. Poradenstvo, osvetu, vzdelávanie, bojujeme za zmenu legislatívy, suplujeme štát… Naše personálne a finančné zdroje sú obmedzené a preto nám pomôže každá podpora a príspevok. Ďakujeme Vám za podporu!
Podporiť o.z. MAMILA

Videá

Inštruktážne videá
Kontakt koža na kožu
Videá o dojčení
Predchádzajúci Nasledujúci

Naši partneri