Hlen ve stolici / jak správně kojit?
Otázka
Dobrý den, mám dceru - je ji 7. týdnů a poslední dobou si všímám, že má ve stolici hlen (dříve jsem tomu pozornost nevěnovala, nevěděla jsem, že to může něco znamenat - tudíž nevím, jak dlouho ten hlen má). Často se malá kroutí / pláče, a tak jsem se rozhodla vyřadit ABKM. Přišlo mi, že to žádný vliv nemá. Krev ve stolici není a žádný ekzém na sobě nemá. Napadlo mě, zda to není důvod chybného kojení. Na začátcích jsem od Vás měla doma laktační poradkyni. Vše jsme si prošli. V tuto chvíli asi z důvodu používání dudlíku (bez toho to bohužel nejde kvůli zdravotnímu stavu, kdy nejsem schopna uspat na prsu) pije hůře. Snažím se vždy dát přisát, když má otevřenou pusinku, přijde mi ale, že už ji neotevírá tak, jako dříve. Mohli byste mi prosím poradit, jak na to, aby se lépe pusinka otevřela? Další věc je ta, že máme uzdičku, ale nechci ji zbytečně stříhat, pokud to není vyloženě nutné. Myslíte tedy prosím, že ten hlen může být z tohoto důvodu a není třeba vysazovat mléko? Jde o to, abych jedla případně veškeré potraviny a malá je měla v mléku. Po kojení se často malá začne kroutit a házet za strany na stranu hlavičkou. Poté kope nožičkami. Občas se ji to stane i ve spánku, že se kvůli tomu probouzí. Pouze ji kojím, občas dostane odstříkané mléko (často se u prsu vzteká nebo má stále hlad, ale už se ji z prsu nedaří nic vytáhnout - nejspíše mám i málo mléka a nic nepomáhá). Dle tabulek by měla přibírat v pořádku. Dekuji moc za vaši radu / názor.
Odpoveď
Milá Jarmilo,
pri výskyte hlienu v stolici (alebo aj krvi) sa v dôsledku marketingu často uvažuje o ABKM. Väčšina žien má však skúsenosť, že ak vyradia bielkovinu kravského mlieka zo svojho jedálnička, situácia sa nezmení. V skutočnosti totiž reálne ABKM podľa štúdií trpí len asi 0,5 % detí. Ak sa výskyt hlienu v stolici spája s ďalšími prejavmi reakcie bábätka, ako je plač, hnevanie, prehýbanie sa do luku, môže to byť sprievodný symptóm poukazujúci na to, že je potrebné zvýšiť príjem mlieka zo strany bábätka.
Príjem mlieka u bábätka ovplyvňuje to, akým spôsobom sa prisáva a saje na prsníku. Správne prisaté bábätko by malo pri dojčení mať hlboko zaborenú bradu do prsníka a pritom noštek ostáva voľný, oboma líčkami (tvářičkami) sa má dotýkať prsníka rovnako a má mať doširoka otvorenú pusinku. Pri takomto prisatí je bradavka hlboko v ústočkách bábätka. Jeden z faktorov, ktoré ovplyvňujú správnosť prisatia bábätka, je aj uzdička pod jazykom bábätka. Bábätko sa prirasteným jazýčkom nedokáže bradavku udržať hlboko v ústach a je prisaté plytko. Preto, ak bábätko reaguje na nízky tok mlieka, má zmysel uvoľniť prirastený jazýček. Prirastená uzdička nikdy nie je jedinou príčinou znižovania príjmu mlieka. Ale má zmysel pomôcť bábätku uvoľnením jazýčka, pretože tak bude mať potenciál získavať viac mlieka. Okrem toho má zmysel vyhodnotiť aj ďalšie príčiny, pre ktoré klesá príjem mlieka zo strany bábätka. Jednou z častých príčin, pre ktoré sa zníži tvorba mlieka, je používanie cumlíka, fľaše a klobúčikov pri dojčení. Ďalšou častou príčinou je začatie užívania hormonálnej antikoncepcie. Niekedy je možné, že ochorenie, ktoré je spojené s horúčkou (ako napríklad pri črevnej viróze), spôsobí pokles tvorby mlieka. Ďalšie možné príčiny sú uvedené v tomto materiáli. Bábätko, ktoré dostáva cumlík, sa učí prisávať s maličkou pusinkou, len na špičku prsníka a navyše používa odlišný spôsob satia, ktorý ak potom opakuje na prsníku, nezískava dostatok mlieka.
V situácii, v ktorej sa nachádzate, má zmysel sa skontaktovať s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY:
https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/
vyhodnotiť spoločne to, ako aktuálne vyzerá pitie bábätka na prsníku a ako je možné pitie bábätka zlepšiť, ako zvýšiť tvorbu mlieka. Vo všeobecnosti kroky, ktoré by ste spoločne realizovali, vysvetľuje tento článok:
https://www.mamila.sk/sk/pre-matky/dojcenie-a/odmietanie-dojcenia/
Osobné stretnutie s laktačnou poradkyňou má zmysel aj preto, aby ste mohli tieto rady ušiť na mieru vašej konkrétnej situácii. Vyhodnoťte napríklad spoločne to, čo píšete o potrebe používania cumlíka, prečo nie je možné bábätko uspávať dojčením a ak to skutočne nie je možné, aké iné spôsoby uspávania bábätka vyskúšať tak, aby sa dalo postupne cumlík prestať používať.
Za odpoveď oceníme váš finančný príspevok.
Tím poradkýň o. z. MAMILA
Späť na zoznam otázokPoradňa dojčenia
4850 otázok a odpovedíPotrebujete podporu a pomoc s dojčením? Pýtajte sa, radi vám odpovieme.
prejsť do poradneNájdite poradkyňu
200 poradkýň pri dojčenína Slovensku a ďalšie v zahraničí. Nájdite si najbližsiu poradkyňu.
vyhľadať poradkyňuKniha o dojčení
Chcete mať praktický návod na dojčenieporuke vždy, keď to budete potrebovať? Objednajte si našu knihu.
objednať knihuVšetko o dojčení
- Poradňa dojčenia
- Názorné videoukážky správneho dojčenia
- Poradkyne pri dojčení
- Kontaktujte poradkyňu
- Pomoc pri dojčení (najčastejšie problémy)
- Kniha Praktický návod na dojčenie
- Články o dojčení
- Fotogaléria dojčenia
- Príbehy matiek o dojčení
- Dojčenie a... (encyklopédia dojčenia)
- Ankety
- Poradňa dojčenia
- Názorné videoukážky správneho dojčenia
- Poradkyne pri dojčení
- Kontaktujte poradkyňu
- Pomoc pri dojčení (najčastejšie problémy)
- Kniha Praktický návod na dojčenie
- Články o dojčení
- Fotogaléria dojčenia
- Príbehy matiek o dojčení
- Dojčenie a... (encyklopédia dojčenia)
- Ankety