SK / CZ / UA

Problém pri dojčení

Otázka

Dobrý deň niektoré mamy majú problém s dojčením a ja mam problém ze mam 2 ročne dieťa a chcem ho od naučiť od prsníka pretože mliečko už nemám a malla sa baví s prsníkom hlavne pri zaspávani a neviem ako ju od toho odnaucit ďakujem za odpoveď

Adela | 03.01.2025, 09:31

Odpoveď

Milá Adela,

pri ukončovaní dojčenia je možné počkať na čas, kedy je dieťa samo pripravené sa prestať dojčiť a v takom prípade nie je potrebné urobiť nič, len čakať, dieťatko sa prestane dojčiť samo a tvorba mlieka sa tomuto procesu prispôsobuje a tak sa prirodzené odstavenie nespája s naliatymi či bolestivými prsníkmi.

Ak padne rozhodnutie, že dojčenie sa ukončí skôr, než je na to dieťa pripravené, potom neexistuje jeden univerzálny spôsob, ako prestať dojčiť, pretože každé dieťa je individuálne. Preto vám v tejto situácii odporúčame osobnú konzultáciu s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

s ktorou prejdete konkrétne detaily vašej situácie a spoločne nastavíte postup, ktorý by najviac rešpektoval potreby vášho dieťatka a vašu situáciu. Vo všeobecnosti si môžete zatiaľ preštudovať tento postup:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/Odstavenie/

v ktorom sa dočítate okrem iného aj o tom, ako postupovať pri zastavovaní tvorby mlieka, pretože v tejto oblasti sa ženám hovorí množstvo nesprávnych informácií. Nie je potrebné užívať lieky na zastavovanie laktácie, či sťahovať si bolestivo prsníky, obmedzovať pitie tekutín a podobne. Viac sa dočítate v článku vyššie.

Ďalšia možnosť je, že by ste pri osobnom stretnutí s laktačnou poradkyňou prešli všetky detaily svojej situácie a našli by ste spôsoby, ako by ste v dojčení mohli pokračovať tak, aby ste boli spokojná. 2-ročné dieťatko sa ešte veľmi významne potrebuje dojčiť, napríklad až v tomto veku stúpa v materskom mlieku obsah lyzozýmu, čo je látka, poskytujúca mimoriadnu ochranu slizniciam dieťaťa proti infekciám. V spoločnosti, kde dojčenie väčších detí nie je normou, sa často situácie, v ktorých sa matka pri dojčení necíti dobre, vnímajú ako situácie, ktorých riešením je ukončenie dojčenia. Ale komplikácie pri dojčení nie sú jeho normálnou súčasťou ani pri malom bábätku, ani pri väčšom dieťatku. Napríklad zníženie tvorby mlieka nie je normálne pri 2-týždňovom bábätku, ani pri 2-mesačnom a ani pri 2-ročnom. Vždy má svoj dôvod, ktorý je možné riešiť a odstrániť. Pri väčších bábätkách býva najčastejším dôvodom to, že sa postupne obmedzuje ich prístup k prsníku a dojčia sa menej často. Je pochopiteľné, že tvorba mlieka na to reaguje znížením. Toto je však možné zmeniť. A zvýšením príjmu mlieka zo strany dieťatka sa odstránia aj s tým súvisiace problémy – satie dieťaťa na prsníku prestane byť nepríjemné, či až bolestivé, mnohé deti sa prestanú dojčiť v noci tak často, prestanú „visieť“ na prsníku.

Má zmysel zvážiť aj možnosť úprav v dojčení tak, aby ste dokázali pokračovať v dojčení. Dojčenie je totiž mimoriadne dôležité pre vaše dieťatko aj v tomto veku:

https://www.mamila.sk/sk/pre-matky/dojcenie-a/dlhodobe-dojcenie/

A je dôležité aj pre vás: Ženy by mali okrem iného dojčiť aj pre svoje zdravie. Dojčenie patrí medzi hlavný nástroj prevencie rakoviny prsníka. Všetky kampane zameriavajúce sa na prevenciu rakoviny prsníka by sa mali zamerať na dojčenie. Dojčenie je tiež prevenciou pre rakovinu vaječníkov, maternice a endometria, chráni proti osteoporóze, znižuje potrebu inzulínu diabetičiek počas dojčenia, spravidla odďaľuje návrat plodnosti a na dlhú dobu potláča ovuláciu, dojčiace matky po pôrode spravidla ľahšie schudnú. Mnohým zdravotným problémom, s ktorými ženy neskôr v živote bojujú, by sa dalo zabrániť dojčením.

Neexistuje žiadna horná odporúčaná hranica dĺžky dojčenia, po ktorej je už každý ďalší deň dojčenia len akýmsi bonusom. Aj dojčenie po 2 roku je naďalej pre dieťa dôležité. Naďalej poskytuje dieťaťu výživovo kvalitné materské mlieko obsahujúce nutrične hodnotné látky, ale okrem toho aj probiotiká napomáhajúce jeho črevnej mikroflóre v správnom fungovaní, látky pomáhajúce vyzrievaniu čreva a ďalších orgánov, rôzne látky napomáhajúce správnemu rozvoju imunitného systému dieťaťa a zlepšujúce jeho schopnosť brániť sa rôznym ochoreniam a mnohé ďalšie mimoriadne cenné látky ako kvalitné vitamíny, minerály, bielkoviny a tuky. Pritom množstvo materského mlieka, ktoré takéto dieťa vypije, sa pravdepodobne významne nelíši od množstva, ktoré pije mesačné alebo polročné bábätko. To znamená, že materské mlieko je naďalej významným doplnkom ostatnej stravy dieťaťa aj po 2 roku života. Stále ide o omnoho kvalitnejšie mlieko než kravské či umelé mlieko. Materské mlieko je stále nenahraditeľná, jedinečná tekutina, ktorá je dôležitá pre správny rast a vývin orgánov a celého tela dieťaťa.

Dojčenie je však omnoho viac než len materské mlieko. Samotné satie na prsníku napomáha správnemu rozvoju tváre dieťaťa, najmä správnemu formovaniu zubných oblúkov, podnebia, a tým vplýva na postavenie zubov a následne na zdravotný stav ústnej dutiny po celý zvyšok života človeka. Správne formovanie ústnej dutiny ovplyvňuje postavenie aj iných dôležitých súčastí hlavy dieťaťa – napr. veľkosti nosových štrbín, postavenie Eustachovej trubice, hltana atď. Dojčenie je mimoriadne dôležité v rozvoji mozgu dieťaťa.

Dojčenie naďalej pomáha regulovať činnosť srdiečka dieťaťa, jeho dýchanie, znižuje hladiny stresových hormónov a znižuje prežívanie bolesti. Z týchto dôvodov je to naďalej jednoduchý a rýchly spôsob ako utíšiť dieťa, ktoré sa fyzicky zranilo, či ho niečo rozľútostilo a najviac tieto funkcie matka ocení v nepríjemnom čase nejakej choroby či rastu zubov dieťaťa, keď je mrzuté, ubolené a často krát je dojčenie jediné, čo dieťa upokojí či uspí.

Pri dlhodobom dojčení dieťaťa je pre matku úžasné sledovať, ako sa postupne dieťa osamostatňuje a ako v čase prirodzeného odstavenia vidí, že dieťa samo z vlastnej iniciatívy skúša niektoré situácie, ktoré dovtedy vždy potrebovalo riešiť dojčením, vyriešiť samo a ako sa mu to čoraz lepšie darí. Istota toho, že ak sa mu to nepodarí, matka mu pomôže nastoliť znova rovnováhu, je zdrojom sebavedomia a stúpajúcej nezávislosti dojčeného dieťaťa. Takto sa môže dieťa pre ukončenie dojčenia rozhodnúť samo, postupne a v čase, keď je na to pripravené a kedy je zrelé riešiť rôzne životné situácie samo. Predstava, že sa toto nikdy neudeje a je potrebné dieťa v určitom veku odstaviť, pretože samo to nikdy neurobí, vychádza z nedostatku skúseností a praktických príkladov z okolia.

Podporte nás

Za odpoveď oceníme váš finančný príspevok.

Tím poradkýň o. z. MAMILA

Späť na zoznam otázok
Poradňa dojčenia

4850 otázok a odpovedíPotrebujete podporu a pomoc s dojčením? Pýtajte sa, radi vám odpovieme.

prejsť do poradne
Nájdite poradkyňu

200 poradkýň pri dojčenína Slovensku a ďalšie v zahraničí. Nájdite si najbližsiu poradkyňu.

vyhľadať poradkyňu
Kniha o dojčení

Chcete mať praktický návod na dojčenieporuke vždy, keď to budete potrebovať? Objednajte si našu knihu.

objednať knihu

MAMILA o.z

MAMILA je občianske združenie, ktoré poskytuje pomoc, poradenstvo a podporu počas celej doby trvania dojčenia. Veľmi dobre rozumieme frustrácii matiek, ktoré sa rozhodnú dojčiť a zistia, že iba rozhodnutie nestačí. Potrebujú, aby im niekto skutočne pomohol. Takúto pomoc poskytujú poradkyne pri dojčení združené v o. z. MAMILA, ktoré vzniklo dňa 9. 8. 2002.
Viac o združení

Podporte nás

Vykonávame veľké množstvo činností. Poradenstvo, osvetu, vzdelávanie, bojujeme za zmenu legislatívy, suplujeme štát… Naše personálne a finančné zdroje sú obmedzené a preto nám pomôže každá podpora a príspevok. Ďakujeme Vám za podporu!
Podporiť o.z. MAMILA

MAMILA o.z

MAMILA je občianske združenie, ktoré poskytuje pomoc, poradenstvo a podporu počas celej doby trvania dojčenia. Veľmi dobre rozumieme frustrácii matiek, ktoré sa rozhodnú dojčiť a zistia, že iba rozhodnutie nestačí. Potrebujú, aby im niekto skutočne pomohol. Takúto pomoc poskytujú poradkyne pri dojčení združené v o. z. MAMILA, ktoré vzniklo dňa 9. 8. 2002.
Viac o združení

Podporte nás

Vykonávame veľké množstvo činností. Poradenstvo, osvetu, vzdelávanie, bojujeme za zmenu legislatívy, suplujeme štát… Naše personálne a finančné zdroje sú obmedzené a preto nám pomôže každá podpora a príspevok. Ďakujeme Vám za podporu!
Podporiť o.z. MAMILA

Videá

Inštruktážne videá
Kontakt koža na kožu
Videá o dojčení
Predchádzajúci Nasledujúci

Naši partneri