SK / CZ / UA

Odstavení kvůli léčbě radiojódem

Otázka

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak řešit rychlý odstav dítěte ze dne na den. Čeká mě léčba radiojódem a bylo mi řečeno, že kvůli radiační zátěži, kterou by prsa dostaly, musím ukončit kojení co nejdříve. Prsa musí být úplně v útlumu. Tak nějak to pořád odkládám. Ale teď už mě tlačí čas. Lékařka mi řekla, že nejdříve můžeme zahájit léčbu 2 měsíce od ukončeného kojení. Jelikož léčbu mám nastoupit kvůli odoperovanému karcinomu, který měl i dvě mikrometastázy, nechci to už déle protahovat a kojení ukončit. Ikdyž strašně nerada. Mluvím o tom s dcerkou už od mé operace v listopadu. A jde vidět, že na odstav není připravena. Naopak od mé operace, kdy byla 4 dny beze mě a kojení, se mi zdá, že je na mě ještě více fixovaná. Dcerka má rok a půl. Používáme od malička i dudlík. Ale ten tolik nepotřebuje a nepostrádá, nejvíc potřebuje kojení. Už začínám mít pocit, že je to až nezdravá citová vazba. Například tento týden na dovolené jsem si nemohla nabrat ani jídlo v restauraci na tálíř sama bez ní. Kojím ji i ve sprše apod. Prostě v každé chvíli chce být jen se mnou. I to už je pro mě dost náročné. Navíc mě děsí i odluka od obou mých dětí, kdy budu muset být 24 dní v izolaci kvůli radiačnímu záření. Starší to nejspíš s tatínkem zvládne, ale děsí mě situace s dcerkou. Přijde teď o kojení a pak ještě budeme v odloučení skoro měsíc. Komunikuju to s ní vše dost často, nevím, do jaké míry rozumí. Nemůže být díky tomu tak moc fixovaná? Vůbec nevím, jak to kojení, takhle náhle ukončit a jsem připravená říct, že kvůli léčbě, kterou s ní řeším, už nemůžu mít pro ni mlíčko a prsa si i přelepit. Dá se říct, že to ona vše ví, spíš mi jde o ten postup přelepení prsou, jestli je vhodný. Mockrát děkuji za odpověď.

Kamila | 29.12.2024, 14:23

Odpoveď

Milá Kamilo,

ak by ste sa rozhodli dojčenie ukončiť, prečítajte si tieto informácie, ako postupovať pri zastavovaní tvorby mlieka a tiež informácie k tomu, ako postupovať s ohľadom na vek bábätka a jeho potreby:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/Odstavenie/

V tejto oblasti nie je jednoduché poskytnúť konkrétne informácie, pretože tie je potrebné nastaviť podľa konkrétnych potrieb dieťatka, jeho temperamentu a ďalších okolností. Preto môžete zvážiť aj osobnú konzultáciu s laktačnou poradkyňou MAMILY, aby ste získali na mieru šité odporúčania. Pre 1,5-ročné dieťatko je táto situácia náročná aj z toho pohľadu, že napríklad nedokáže uvažovať v zmysel vnímania budúcnosti. Bude síce počúvať, ak sa s ním budete rozprávať o tom, čo bude, ale prakticky to nebude schopné dodržať a realizovať. Vníma, že sa niečo deje, že sa niečo zmení a o to viac môže byť nespokojné, ustráchané a o to viac môže byť na vás naviazané a závislé. Toto nie je prejav nezdravej citovej väzby. Dojčením a kontaktom dieťatko nikdy nerozmaznáte. Nespôsobíte, že sa naviaže „nezdravo“. 1,5-ročné dieťa je nastavené na to, aby trávilo všetok čas v blízkosti s matkou. Ak to nie je z objektívnych dôvodov možné, bude sa síce musieť prispôsobiť situácii, ale samozrejme, že to preňho nebude jednoduché.

Okrem toho môžete zvážiť aj tento scenár, vzhľadom na to, že k tejto otázke budete dostávať rôzne rozporuplné informácie: Prakticky až do liečby rádiojódom môžete bez obmedzení dojčiť, nie je dôvod, aby ste najskôr dva mesiace nedojčili. Pri liečbe rádioaktívnym jódom, ktorý sa používa ako súčasť liečby rakoviny štítnej žľazy, nie je možné po podaní dojčiť, až kým sa všetok rádioaktívny jód z tela matky nevylúči, a dojčiť je možné začať až potom, čo sa rádioaktívny jód v tele nenachádza. Ak je teda nutná liečba rádiojódom, nebude možné byť vo fyzickej blízkosti bábätka a teda, ani ho dojčiť. Je dôležité si udržiavať tvorbu mlieka v priebehu liečby a ako sa k dojčeniu po jej skončení vrátiť. Okrem toho po podaní rádioaktívneho jódu sa k dojčeniu môžete vrátiť po 40 dňoch. Mlieko odstriekavané v priebehu prerušenia dojčenia a skladované v nejakom samostatnom priestore môžete použiť po 40 dňoch.

Po tom, čo už budete môcť tráviť čas so svojím dieťatkom, môžete pokračovať v dojčení a rovnako ako teraz, aj potom je možné predpokladať, že sa dieťatko prisaje. Zvlášť, ak sa vám v čase izolácie podarí udržiavať tvorbu mlieka a dieťatko vo vašej neprítomnosti nebude dostávať cumlík, či fľašu. Keď už bude bezpečné s ním byť v kontakte, trávte spolu veľa času v kontakte koža na kožu a je pravdepodobné, že sa prisaje a budete môcť pokračovať v dojčení. Tráviť spolu veľa času v kontakte koža na kožu a vo fyzickom kontakte vám odporúčame aj v prípade, že by ste sa rozhodli nedojčiť, bez ohľadu na dojčenie, kontakt bude pre dieťatko liekom na náročný čas, ktorý musí stráviť bez vás.

Je tiež dôležité vedieť, že dieťatko počas obdobia prerušenia dojčenia nemusí dostávať umelé mlieko, stačí mu bežné jedlo, pestrá a čerstvá strava. Umelé mlieko má byť používané ako núdzová náhradná výživa pre bábätká, ktoré nie sú dojčené a ešte nemôžu jesť jedlo. Teda pre nedojčené deti do 4 mesiaca. Po šiestom mesiaci Svetová zdravotnícka organizácia varuje, že používanie umelého mlieka pri dojčených deťoch je zbytočné a škodlivé:

https://www.mamila.sk/pre-zdravotnikov/materialy/pokracovacie-mlieka/

A zdôrazňuje, že umelé mlieko by sa malo používať ako liek a tak by sa malo aj vnímať. Z jedla získa dieťa omnoho vhodnejšiu výživu.

Podporte nás

Za odpoveď oceníme váš finančný príspevok.

Tím poradkýň o. z. MAMILA

Späť na zoznam otázok
Poradňa dojčenia

4850 otázok a odpovedíPotrebujete podporu a pomoc s dojčením? Pýtajte sa, radi vám odpovieme.

prejsť do poradne
Nájdite poradkyňu

200 poradkýň pri dojčenína Slovensku a ďalšie v zahraničí. Nájdite si najbližsiu poradkyňu.

vyhľadať poradkyňu
Kniha o dojčení

Chcete mať praktický návod na dojčenieporuke vždy, keď to budete potrebovať? Objednajte si našu knihu.

objednať knihu

MAMILA o.z

MAMILA je občianske združenie, ktoré poskytuje pomoc, poradenstvo a podporu počas celej doby trvania dojčenia. Veľmi dobre rozumieme frustrácii matiek, ktoré sa rozhodnú dojčiť a zistia, že iba rozhodnutie nestačí. Potrebujú, aby im niekto skutočne pomohol. Takúto pomoc poskytujú poradkyne pri dojčení združené v o. z. MAMILA, ktoré vzniklo dňa 9. 8. 2002.
Viac o združení

Podporte nás

Vykonávame veľké množstvo činností. Poradenstvo, osvetu, vzdelávanie, bojujeme za zmenu legislatívy, suplujeme štát… Naše personálne a finančné zdroje sú obmedzené a preto nám pomôže každá podpora a príspevok. Ďakujeme Vám za podporu!
Podporiť o.z. MAMILA

MAMILA o.z

MAMILA je občianske združenie, ktoré poskytuje pomoc, poradenstvo a podporu počas celej doby trvania dojčenia. Veľmi dobre rozumieme frustrácii matiek, ktoré sa rozhodnú dojčiť a zistia, že iba rozhodnutie nestačí. Potrebujú, aby im niekto skutočne pomohol. Takúto pomoc poskytujú poradkyne pri dojčení združené v o. z. MAMILA, ktoré vzniklo dňa 9. 8. 2002.
Viac o združení

Podporte nás

Vykonávame veľké množstvo činností. Poradenstvo, osvetu, vzdelávanie, bojujeme za zmenu legislatívy, suplujeme štát… Naše personálne a finančné zdroje sú obmedzené a preto nám pomôže každá podpora a príspevok. Ďakujeme Vám za podporu!
Podporiť o.z. MAMILA

Videá

Inštruktážne videá
Kontakt koža na kožu
Videá o dojčení
Predchádzajúci Nasledujúci

Naši partneri