Noční kojení
Otázka
Dobrý den, mám syna 10 týdnu starého, plně kojený. Dříve jsem kojila 7-8x za den, nyní se to snižuje na 6 kojení za den s tím, že v noci má i 8h pauzu. Dříve ho totiž v noci budilo bolení bříška a nyní ho to trápí zejména přes den a v noci takhle spí. Mám strach, aby se mi nesnížila laktace a jestli je v pořádku takhle dlouhá pauza u tak malého miminka, nebo mám raději v noci vzbudit dříve ? Nyní má 5,600g a porodní váha 3600, takže do teď i krásně přibíral. Moc děkuji za odpověď
Odpoveď
Milá Anno,
dieťa by sa nemalo násilne budiť. Niektoré bábätká vo veku vášho spia celú noc, hoci to väčšinou nie je pravidlo.
Sú niektoré faktory, ktoré ovplyvňujú to, či sa bábätko v noci budí, okrem iného to môže byť:
1) Niektoré bábätká sa v noci nezobudia, pretože majú na spanie cumlík, prípadne si cmúľajú palec. Satie na cumlíku (palci) ich upokojí a znovu uspí, a preto sa dojčenie v noci neuskutoční. Satie cumlíka či palčeka môže byť dôvodom aj veľkých prestávok medzi dojčeniami cez deň, pretože bábätko si naplní potrebu satia mimo prsníka.
2) Niektoré bábätká sa v noci nezobudia, pretože ich spánok nie je regulovaný kontaktom s matkou. Preto pomáha, ak matka a bábätko spia spolu s jednej posteli (za predpokladu dodržania podmienok pre bezpečné spoločné spanie).
Ak by ste vedeli ovplyvniť niektoré z týchto faktorov, je možné, že bábätko by sa v noci zobudilo samo od seba a nadojčilo by sa, takže jeho zobudenie by bolo prirodzené, a nie násilné.
Ak by sa bábätko aj tak nebudilo, potom pri vašom zobudení v noci môže byť užitočné si mlieko odsať alebo odstriekať, aby ste nepociťovali bolesť. Mlieko môžete zamraziť a neskôr ho použiť do jedla alebo ho darovať inej matke, ktorá potrebuje svoje dieťatko dokrmovať. Zamrazené materské mlieko vydrží v mrazničke mnoho mesiacov, pred tým, než by ste ho v budúcnosti chceli zlikvidovať, sa poraďte s poradkyňou pri dojčení, či je tu nutné.
Zobudeniu v noci na dojčenie môže pomôcť intenzívny kontakt koža na kožu počas dňa ako aj počas spania; spoločné spanie v posteli s vami a tiež nepoužívanie cumlíka. Tvorba prolaktínu (hormónu zodpovedného za tvorbu mlieka) je v noci vysoká a môže niekedy pomôcť pri tvorbe mlieka. Môžete tiež cez deň nosiť bábätko v nejakom nosiči či šatke, pretože nosenie tiež pomáha dojčeniu.
Potom je ďalšia otázka, čo urobiť, aby bábätko vypilo dostatok mlieka cez deň (bez ohľadu na to, či sa v noci zobudí alebo nie). Ak by ste chceli, bolo by užitočné posúdiť dojčenie počas dňa. Niekedy sa stáva, že matky uvažujú o tom, či je tvorba mlieka dostatočná na základe rôznych príznakov, ktoré nemusia znamenať, že sa niečo s tvorbou mlieka deje. Napr. často sa matky v tomto veku bábätka znepokojujú preto, že bábätko po dojčení nezaspí a plače, alebo sa po preložení z náručia matky hnevá a upokojí ho znovu len dojčenie. Prípadne sa chce dojčiť často a dlho. Mnohé matky v ďalších týždňoch po pôrode strácajú istotu, či je dojčenie v poriadku preto, že prestávajú pociťovať naliatie prsníkov medzi dojčeniami, prípadne preto, že nie sú schopné odsať alebo odstriekať po dojčení mlieko, alebo ich bábätko býva nespokojné a uplakané, najmä večer. Všetky tieto prejavy správania bábätka však nemusia nevyhnutne súvisieť s nízkym príjmom mlieka. Porovnajte pitie bábätka s týmito videami:
http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/
Ak by ste mali záujem, vyhodnotiť dojčenie z hľadiska príjmu mlieka a správania sa bábätka na prsníku, vás môže naučiť laktačná poradkyňa v osobnom kontakte:
http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/
Súčasne má zmysel vyhodnocovať príjem mlieka podľa pozorovania pitia, pretože priberanie bábätka je vždy údaj, ktorý hovorí o tom, čo sa dialo v minulosti a zníženie príjmu mlieka sa na poklese hmotnostného prírastku alebo dokonca úbytku hmotnosti prejaví neskôr.
Poradkyňa vám môže vám pomôcť, zlepšiť polohu a prisatie bábätka tak, aby získavalo čo najväčšie množstvo mlieka:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/
Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka.
A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/
Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/
Za odpoveď oceníme váš finančný príspevok.
Tím poradkýň o. z. MAMILA
Späť na zoznam otázokPoradňa dojčenia
4850 otázok a odpovedíPotrebujete podporu a pomoc s dojčením? Pýtajte sa, radi vám odpovieme.
prejsť do poradneNájdite poradkyňu
200 poradkýň pri dojčenína Slovensku a ďalšie v zahraničí. Nájdite si najbližsiu poradkyňu.
vyhľadať poradkyňuKniha o dojčení
Chcete mať praktický návod na dojčenieporuke vždy, keď to budete potrebovať? Objednajte si našu knihu.
objednať knihuVšetko o dojčení
- Poradňa dojčenia
- Názorné videoukážky správneho dojčenia
- Poradkyne pri dojčení
- Kontaktujte poradkyňu
- Pomoc pri dojčení (najčastejšie problémy)
- Kniha Praktický návod na dojčenie
- Články o dojčení
- Fotogaléria dojčenia
- Príbehy matiek o dojčení
- Dojčenie a... (encyklopédia dojčenia)
- Ankety
- Poradňa dojčenia
- Názorné videoukážky správneho dojčenia
- Poradkyne pri dojčení
- Kontaktujte poradkyňu
- Pomoc pri dojčení (najčastejšie problémy)
- Kniha Praktický návod na dojčenie
- Články o dojčení
- Fotogaléria dojčenia
- Príbehy matiek o dojčení
- Dojčenie a... (encyklopédia dojčenia)
- Ankety