Zahustenie mlieka pri refluxe
Otázka
Dobrý deň rada by som sa spýtala na zahustenie materskeho mliečka pri dojčení. Momentálne zahusťujem len Nutritonom a iba na noc, lebo jej veľmi v spánku vybiehalo v kazdej polohe a bolo to nebezpečné. Zloženie sa mi ale nepáči, počula som ze niekto zahusťuje ryžovým odvarom. Bábatko má 8 týždňov Ďakujem za odpoveď :)
Odpoveď
Milá Viki,
ak má bábätko 8 týždňov, je mimoriadne dôležité hľadať riešenia, ktoré pomôžu, aby bábätko mohlo byť výlučne dojčené. Preto má zmysel hľadať iné riešenia než je Nutriton, ryžový odvar, či umelá komerčná výživa, ktorú výrobca reklamuje ako antirefluxnú.
Mnohé deti po dojčení grckajú. Bez ohľadu na to, či mliečko, ktoré bábätko grcká, je natrávené alebo riedke, alebo či ide o grckanie oblúkom - samotné zvracanie, ak nie je sprevádzané ničím iným a bábätko je zdravé a zároveň prospieva, nie je niečím, čo treba riešiť, aj napriek tomu, že to pravdepodobne rodičov znepokojuje. Ak sa aj stane, že materské mliečko tečie aj z nošteka (často napr. pri dojčení poležiačky), nie je to problém. Je to spôsobené tým, že ústočká a nos bábätka sú prepojené, ale materské mlieko vzhľadom na svoje vynikajúce vlastnosti pri prechode sliznicou nosa, nespôsobuje bábätku žiaden problém, skôr naopak, môže odstraňovať baktérie a vírusy a napomáha imunitu bábätka vystielaním slizníc počas grckania. A aj z tohto pohľadu má zmysel nepridávať do výživy bábätka nič iné, len ho výlučne dojčiť. Pretože, ak bábätko grcká materské mlieko, toto nepredstavuje nebezpečnú situáciu. Pre bábätko, ktoré často grcká, je dôležité, aby v noci bolo v kontakte s vami, pretože buď sa bude dojčiť a vtedy bábätká negrckajú, alebo bude pri vás spinkať v pozícii na chrbte. Anatómia bábätka je prispôsobená grckaniu a pre bábätko je bezpečná poloha práve na chrbte, v tejto polohe sa vygrcnuté mliečko nedostane do pľúc (hoci materské mlieko ani pri aspirácii do pľúc nepredstavuje riziko, akákoľvek iná potravina by riziko znamenala – čím sa znova vraciame k odporúčaniu nepoužívať nič na zahusťovanie mlieka).
V tejto situácii je teda dôležité nechať bábätko dojčiť sa tak často, ako ono potrebuje, byť s ním v kontakte aj v noci počas spánku, ak sa pustí prsníka, nechať ho spinkať na chrbátiku. Netreba robiť špeciálne opatrenia, netreba robiť odstupy medzi dojčeniami ani dojčenie obmedzovať - takéto opatrenia by mohli naopak viesť k potenciálnym problémom s dojčením. Z hľadiska dojčenia je problematické Nutriton alebo ryžový odvar podať tak, aby sa dojčenie udržalo a to je ďalší dôvod, pre ktorý má zmysel sa tomuto riešeniu vyhnúť.
Mnohé deti sa po grckaní chcú dojčiť a je to tak úplne v poriadku. Dojčenie ich totiž upokojí, ak im je niečo nepríjemné, dojčenie im pomôže, aby sa začali cítiť lepšie. Samotné satie na prsníku bábätkám pomáha prekonávať bolesť, nespokojnosť a podobne. Počas dojčenia bábätká grckajú len veľmi málokedy, a ak sú na prsníku často, umožňuje im to piť menšie množstvá mlieka častejšie, čo je pre ne i z hľadiska grckania dobré. Preto ak aj dieťa má diagnostikovaný reflux, pokračovať vo výlučnom dojčení je mimoriadne dôležité pre jeho zdravie.
Okrem toho sa má zmysel v tejto situácii vyhnúť rutinnému odgrgávaniu bábätka. „Grckaniu“ sa odgrgnutím nedá zabrániť, naopak, často odgrgnutie je zbytočné. Dávajte bábätko odgrgnúť len, ak si to skutočne vyžaduje, lebo často práve snaha o odgrgnutie bábätko zobudí, keď zaspáva, čo môže byť potom problematické z hľadiska opätovného zaspania a bludného kruhu, v ktorom bábätko plače, dojčí sa, nezaspí a grcká. Prečítajte si aj zaujímavé diskusie (1, 2, 3)na našej sociálnej sieti o zbytočnosti rutinného odgrgávania. To, že odgrgávanie nie je nevyhnutné, potvrdzuje aj vynikajúco urobená štúdia, ktorej závery hovoria o tom, že snaha o odgrgnutie je síce niečo, čo ľudia na základe tradícií robia a čo sa stalo nepísaným pravidlom bez toho, aby sa niekto nad tým zamyslel, ale čo môže dokonca spôsobovať ešte viac grckania. Ďalej je záverom štúdie, že odgrgávanie nezlepšuje "koliku" či dĺžku plaču bábätka.
Za odpoveď oceníme váš finančný príspevok.
Tím poradkýň o. z. MAMILA
Späť na zoznam otázokPoradňa dojčenia
4850 otázok a odpovedíPotrebujete podporu a pomoc s dojčením? Pýtajte sa, radi vám odpovieme.
prejsť do poradneNájdite poradkyňu
200 poradkýň pri dojčenína Slovensku a ďalšie v zahraničí. Nájdite si najbližsiu poradkyňu.
vyhľadať poradkyňuKniha o dojčení
Chcete mať praktický návod na dojčenieporuke vždy, keď to budete potrebovať? Objednajte si našu knihu.
objednať knihuVšetko o dojčení
- Poradňa dojčenia
- Názorné videoukážky správneho dojčenia
- Poradkyne pri dojčení
- Kontaktujte poradkyňu
- Pomoc pri dojčení (najčastejšie problémy)
- Kniha Praktický návod na dojčenie
- Články o dojčení
- Fotogaléria dojčenia
- Príbehy matiek o dojčení
- Dojčenie a... (encyklopédia dojčenia)
- Ankety
- Poradňa dojčenia
- Názorné videoukážky správneho dojčenia
- Poradkyne pri dojčení
- Kontaktujte poradkyňu
- Pomoc pri dojčení (najčastejšie problémy)
- Kniha Praktický návod na dojčenie
- Články o dojčení
- Fotogaléria dojčenia
- Príbehy matiek o dojčení
- Dojčenie a... (encyklopédia dojčenia)
- Ankety