Kojení při nemoci
Otázka
Dobrý den, zajímá mě váš názor,jak dlouho je možné 15ti měsíční dítě pouze kojit, když je nemocné a jinou stravu odmítá. Děkuji ????
Odpoveď
Milá Katko,
nemusíte sa vôbec obávať. Deti typicky počas choroby odmietajú jedlo a toto je úplne normálne a takéto správanie ich chráni. Po skončení choroby sa väčšina detí postupne, pomaly vráti znova k tomu, že začnú papať, v drvivej väčšine prípadov ide teda o prechodné obdobie niekoľkých dní, maximálne týždňov, po ktorých sa všetko vráti do starých koľají. A v takom prípade sa nemusíte vôbec ničoho obávať, môžete dieťatko nechať dojčiť sa tak dlho a často, ako to potrebuje.
To, že deti odmietajú v čase choroby jedlo, je pochopiteľné. Bábätká v tomto veku sa stále ešte len učia jesť, zoznamujú sa s rôznymi novými potravinami a je dôležité, aby zoznámenie s novou potravinou prebiehalo s dobre fungujúcim imunitným systémom dieťaťa, aby nedošlo k alergizácii voči tejto potravine. Aj preto sú deti biologicky naprogramované tak, že ak ich imunitný systém zamestnáva niečo iné (napríklad choroba), odmietajú jedlo.
Vaša situácia sa významne líši od situácie, v akej sa v takomto prípade nachádzajú rodiny, v ktorých už dieťa nie je dojčené. Dojčené dieťa totiž pri dojčení získava materské mlieko, ktoré je funkčnou potravinou. To znamená, že dokáže pokryť výživové požiadavky dieťaťa v podstate počas celého života človeka. Deti sa neučia jesť preto, že materské mlieko po určitom čase „nestačí“, ale preto, že sa potrebujú naučiť jesť jedlo, aby mohli prežiť v čase, kedy už ich nebude mať kto dojčiť. Ale kým môže vaše dieťatko získavať materské mlieko, má všetko, čo potrebuje, zvlášť, ak ide teraz o prechodnú dobu a znova sa začne aj kŕmiť jedlom.
Navyše, presmerovaním svojho záujmu na dojčenie, získava dieťa omnoho viac materského mlieka a tým pádom aj imunitných látok, protilátok proti tejto konkrétnej chorobe, probiotických baktérií, protizápalových látok, látok vystieľajúcich sliznice a črevo, látok, ktoré pomáhajú správnej funkcii imunitného systému. Čo iné by bolo lepšie získavať v čase choroby? Dojčenie ako také je pre dieťa v čase choroby mimoriadne cenné. Pomáha mu zmierňovať prežívanie bolesti, nepríjemných pocitov, pomáha mu zaspať, dlhšie sa vyspať a toto všetko zlepšuje odpoveď organizmu na chorobu.
Toto všetko spôsobuje, že nedojčené deti alebo deti, ktoré boli dojčené krátkodobo, bývajú choré častejšie a ich ochorenia mávajú horší priebeh.
Pokračujte v dojčení podľa potrieb dieťatka, s jedlom môžete medzičasom vytvárať príležitosti, aby sa dieťatko zoznamovalo s novými chuťami, vôňami a konzistenciou potravín bez tlaku na to, aby skutočne aj niečo zjedlo. Bábätko sa časom znova rozpapá. Prajeme skoré uzdravenie!
Za odpoveď oceníme váš finančný príspevok.
Tím poradkýň o. z. MAMILA
Späť na zoznam otázokPoradňa dojčenia
4850 otázok a odpovedíPotrebujete podporu a pomoc s dojčením? Pýtajte sa, radi vám odpovieme.
prejsť do poradneNájdite poradkyňu
200 poradkýň pri dojčenína Slovensku a ďalšie v zahraničí. Nájdite si najbližsiu poradkyňu.
vyhľadať poradkyňuKniha o dojčení
Chcete mať praktický návod na dojčenieporuke vždy, keď to budete potrebovať? Objednajte si našu knihu.
objednať knihuVšetko o dojčení
- Poradňa dojčenia
- Názorné videoukážky správneho dojčenia
- Poradkyne pri dojčení
- Kontaktujte poradkyňu
- Pomoc pri dojčení (najčastejšie problémy)
- Kniha Praktický návod na dojčenie
- Články o dojčení
- Fotogaléria dojčenia
- Príbehy matiek o dojčení
- Dojčenie a... (encyklopédia dojčenia)
- Ankety
- Poradňa dojčenia
- Názorné videoukážky správneho dojčenia
- Poradkyne pri dojčení
- Kontaktujte poradkyňu
- Pomoc pri dojčení (najčastejšie problémy)
- Kniha Praktický návod na dojčenie
- Články o dojčení
- Fotogaléria dojčenia
- Príbehy matiek o dojčení
- Dojčenie a... (encyklopédia dojčenia)
- Ankety