SK / CZ / UA

Prichádzam o mlieko?

Otázka

Dobrý deň, mám chlapčeka 9 mesiacov. Od začiatku bezproblémové dojčenie na požiadanie .Od 6.mesiacov prikrmovanie + dojčenie, cca 8x denne. Posledný mesiac cca 5x denne. Chodí spávať okolo 20ej po dojčení a na dojčenie sa zobudí okolo 2ej a neskôr okolo 6 ráno.. niekedy spí až do 6tej ráno kedy má prvé dojčenie. Ak je medzi dojčením menej ako 4hod.odstup, trvá niekedy aj 3 minúty kým sa mi spustí mlieko. Skúšala som dojčiť častejšie no malý je len nervózny akoby mu mlieko vôbec nešlo. Prosím vás prichádzam k mlieko? Ďakujem

Zuzana | 12.12.2024, 15:26

Odpoveď

Milá Zuzana,

správanie vášho bábätka nie je možné jednoznačne vyhodnotiť prostredníctvom internetu. Zo skúseností, ktoré máme, ak ženy opisujú správanie bábätka tak, ako vy vo vašej otázke, najčastejšie ide o to, že bábätko reaguje na tok mlieka, ktorý vníma ako nedostatočný. Takéto situácie sa stávajú z niekoľkých príčin, ktoré spôsobia, že tok mlieka sa zníži. Jednou z častých príčin je, ak sa bábätko začne dojčiť menej často, než pred tým, čo sa často stáva po 6 mesiaci, kedy sa niekedy podávanie jedla zamieňa za dojčenie. Túto a ďalšie možné príčiny zníženia tvorby mlieka vysvetľuje tento článok:

https://www.mamila.sk/sk/clanky-o-dojceni/ako-pokracovat-v-dojceni-po-6-mesiaci/

Jednou z častých príčin, pre ktoré sa zníži tvorba mlieka, je používanie cumlíka, fľaše a klobúčikov pri dojčení. Ďalšou častou príčinou je začatie užívania hormonálnej antikoncepcie. Niekedy je možné, že ochorenie, ktoré je spojené s horúčkou (ako napríklad pri črevnej viróze), spôsobí pokles tvorby mlieka. Ďalšie možné príčiny sú uvedené v tomto materiáli.

Jedno z jednoduchých opatrení v tejto situácii je začať bábätku ponúkať dojčenie častejšie. Ak pozorujete pri častejšom dojčení nespokojnosť bábätka v začiatku dojčenia a cítite až neskoršie spúšťanie mlieka, je pochopiteľné, že bábätko bude spokojnejšie, ak sa vytvorí dlhší interval medzi dojčeniami, pretože vtedy bude tok mlieka rýchlejší a mlieko sa spustí rýchlejšie. Problém tohto prístupu spočíva v tom, že obmedzovanie dojčenia ďalej znižuje tvorbu mlieka a časom nebude bábätko spokojné ani pri vytvorení dlhého intervalu medzi dojčeniami. Máme iné spôsoby, ako zrýchliť tok mlieka a zvýšiť tvorbu mlieka:

https://www.mamila.sk/sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/bylinky/

spolu s ďalšími opatreniami, medzi ktoré patrí aj práve častejšie ponúkanie prsníka. Je pomerne typické, že bábätká sa v takejto situácii dojčia spokojnejšie najmä v polospánku, pri zaspávaní, zobúdzaní a v noci. Aj preto ako prvú pomoc vám odporúčame začať vystihovať momenty, v ktorých by sa bábätko bolo ochotné prisať, často snahe o prisatie pomáha aj ponúknutie prsníka v nosiči či šatke, alebo pri chôdzi s bábätkom na rukách.

Rýchlejšiemu spusteniu mlieka a rýchlejšiemu toku mlieka môže pomôcť aj stláčanie prsníka:

https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Odporúčame vám vyhodnotiť situáciu, ktorú pozorujete, osobne s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Ak by sa potvrdilo, že bábätko takto reaguje na tok mlieka, kľúčom k zlepšeniu takejto situácie je zvýšenie tvorby mlieka a ďalšie kroky, ktoré popisuje tento materiál.

Kľúčovým krokom je využívať fyzický kontakt s bábätkom, najmä kontakt koža na kožu a spoločné spanie - je pravdepodobné, že dieťatko sa prisaje, ak bude blízko vášho prsníka, keď bude rozospaté v polospánku pri zaspávaní alebo prebúdzaní. Skúšajte to, ale bez toho, aby ste ho do dojčenia nútili. Dajte mu čas a veľa fyzického kontaktu s príležitosťami na dojčenie. Je dôležité nechať bábätku dostatok času, aby postupne získalo naspäť dôveru a dobrý pocit pri prsníku. Ponúkajte mu prsník, ale ak ho odmietne, nenúťte ho.

Pri kŕmenie bábätka sa zamerajte na podávanie jedla zloženého z vysoko výživných, kalorických potravín. Základné princípy takéhoto prikrmovania sú nepodávať „jednozložkové“ príkrmy (napr. len samotná mrkva, alebo iná zelenina samotná), toto nie je postačujúce z hľadiska toho, aby dieťa získavalo dostatok kalórií.

Pri takýchto príkrmoch by malo ísť o bežné normálne zdravé jedlo rodiny; príklady môžu byť:

- banán
- avokádo
- ovsené vločky plus olej
- zemiaky, sladké zemiaky, kombinované napr. s tekvicou hokaido
- všetky druhy obilnín (pšeno, pohánka, amarant, quinoa, ryža, kukurica, atď.)
- mäso
- jogurty, ak ich rodina konzumuje, v rozumnom množstve, tak aby nezačali tvoriť celý jedálniček dieťaťa, kravské mlieko – do varenia, ak nezačne kravské mlieko tvoriť významnú časť príkrmov dieťaťa
- naklíčené semienka, naklíčené strukoviny (cícer, mungo, atď.)
- mandľové mlieko s obilninami a ovocím alebo zeleninou plus olej
- akákoľvek zelenina, ovocie, ako doplnok k príkrmom
- pridávať do každého jedla olej, je možné tiež používať rozomleté ľanové semienka, sušené slivky alebo marhule

Prejdite oblasť podávania vysoko výživných potravín bábätku spolu s laktačnou poradkyňou v osobnom kontakte, aby ste si dokázali predstaviť praktické detaily tejto situácie.

Pre praktickú realizáciu uvedených krokov vám môže pomôcť byť v kontakte s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY, ktorá vám poskytne psychickú podporu a usmernenie, ako postupovať.
Pre zvýšenie príjmu mlieka z prsníka pomáha upraviť polohu a prisatie bábätka a pomáhať mu stláčaním prsníka. Avšak ak sa však bábätko na prsníku už hnevá tak, že nie je možné upraviť jeho polohu, prisatie a stláčať prsník, čo z vášho popisu nie je možné posúdiť, vtedy má o to väčší zmysel tráviť s bábätkom veľa času vo fyzickom kontakte, ponúkať mu prsník vždy, keď by sa mohlo prisať, vytvárať príležitosti na prisatie, ponúkať dojčenie v šatke, na filopte, pri chôdzi či spoločnom kúpeli a medzičasom zvyšovať tvorbu mlieka.

Prečítajte si aj tento článok:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/odmietanie-dojcenia/

Podporte nás

Za odpoveď oceníme váš finančný príspevok.

Tím poradkýň o. z. MAMILA

Späť na zoznam otázok
Poradňa dojčenia

4850 otázok a odpovedíPotrebujete podporu a pomoc s dojčením? Pýtajte sa, radi vám odpovieme.

prejsť do poradne
Nájdite poradkyňu

200 poradkýň pri dojčenína Slovensku a ďalšie v zahraničí. Nájdite si najbližsiu poradkyňu.

vyhľadať poradkyňu
Kniha o dojčení

Chcete mať praktický návod na dojčenieporuke vždy, keď to budete potrebovať? Objednajte si našu knihu.

objednať knihu

MAMILA o.z

MAMILA je občianske združenie, ktoré poskytuje pomoc, poradenstvo a podporu počas celej doby trvania dojčenia. Veľmi dobre rozumieme frustrácii matiek, ktoré sa rozhodnú dojčiť a zistia, že iba rozhodnutie nestačí. Potrebujú, aby im niekto skutočne pomohol. Takúto pomoc poskytujú poradkyne pri dojčení združené v o. z. MAMILA, ktoré vzniklo dňa 9. 8. 2002.
Viac o združení

Podporte nás

Vykonávame veľké množstvo činností. Poradenstvo, osvetu, vzdelávanie, bojujeme za zmenu legislatívy, suplujeme štát… Naše personálne a finančné zdroje sú obmedzené a preto nám pomôže každá podpora a príspevok. Ďakujeme Vám za podporu!
Podporiť o.z. MAMILA

MAMILA o.z

MAMILA je občianske združenie, ktoré poskytuje pomoc, poradenstvo a podporu počas celej doby trvania dojčenia. Veľmi dobre rozumieme frustrácii matiek, ktoré sa rozhodnú dojčiť a zistia, že iba rozhodnutie nestačí. Potrebujú, aby im niekto skutočne pomohol. Takúto pomoc poskytujú poradkyne pri dojčení združené v o. z. MAMILA, ktoré vzniklo dňa 9. 8. 2002.
Viac o združení

Podporte nás

Vykonávame veľké množstvo činností. Poradenstvo, osvetu, vzdelávanie, bojujeme za zmenu legislatívy, suplujeme štát… Naše personálne a finančné zdroje sú obmedzené a preto nám pomôže každá podpora a príspevok. Ďakujeme Vám za podporu!
Podporiť o.z. MAMILA

Videá

Inštruktážne videá
Kontakt koža na kožu
Videá o dojčení
Predchádzajúci Nasledujúci

Naši partneri