SK / CZ / UA

Ako pokračovať v dojčení pri laktozovej intolerancii bábätka

Otázka

Prvý synček mal laktozovu intoleranciu, nepomohla zmena stravy, ani coliprev ani nič čo sme skúšali až kým sme neprešli na bezlaktozove UM tak sa trápil hnačkami, zvracaním, kyslé stolice, úplne mu hrkotalo v brušku ako papal a teraz u druhého drobca sú príznaky úplne rovnaké. Hrozne sa pučí a plače. Zmena stravy nepomohla, nasadili sme coliprev, ten vyzerá že trošku zabral ale ajtak sa trápime bolesťami a plačmi. Veľmi by som chcela zachrániť dojčenie, len nvm čo robiť a som z toho strašne smutná.

Soňa | 12.12.2024, 16:44

Odpoveď

Milá Soňa,

v situácii, ktorú spomínate, vám odporúčame sa osobne stretnúť s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY:

https://www.mamila.sk/sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

aby ste mohli spoločne prejsť konkrétne detaily vašej situácie, vyhodnotiť, či ide skutočne o laktózovú intoleranciu, či nejde o alergiu na bielkovinu kravského mlieka, pretože tieto pojmy sa veľmi často nesprávne zamieňajú. Primárna laktózová intolerancia je mimoriadne raritná situácia, do takej miery, že je takmer vylúčené, aby ju dieťa malo, o to viac, aby ju mali obe vaše deti. Preto by bolo potrebné túto informáciu skutočne overiť. Okrem toho, aj v prípade laktózovej intolerancie by mali zdravotníci matku podporovať v dojčení. Laktózová intolerancia je totiž situácia, kedy telo nevytvára enzým pre štiepenie laktózy (laktázu) a tento enzým je možné bábätku podávať napríklad vo forme kvapiek a tak efektívne riešiť laktózovú intoleranciu. Diéta zo strany matky na druhej strane nemá žiaden efekt, pretože laktózu materské mlieko obsahuje vždy, pretože je dôležitou zložkou materského mlieka. Aj preto má zmysel vyhodnotiť, čo presne sa vo vašej situácii deje v osobnom kontakte. Existuje totiž aj iný dôvod, pre ktorý môže mať bábätko príznaky, ktoré opisujete a tieto príznaky zmiznú po podaní umelej komerčnej výživy a pritom nejde o to, že toto umelé mlieko je bez obsahu laktózy.

Navyše, ak by išlo o zamenenú diagnózu a v skutočnosti by išlo o alergiu na bielkovinu kravského mlieka, táto situácia je úplne odlišná od laktózovej intolerancie a najčastejšou príčinou prejavov, ktoré sa vyhodnotia ako ABKM, je nedostatočný príjem mlieka zo strany bábätka. Pri nedostatočnom príjme mlieka sa môžu vyskytovať prejavy ako nespokojnosť pri dojčení, odťahovanie od prsníka, prehýbanie do luku, a pri niektorých bábätkách sa môže ako sprievodný príznak vyskytovať krv alebo hlieny v stolici, či iné problémy s vylučovaním. Toto sa často vyhodnotí ako ABKM a diagnózu „potvrdí“ to, že ak sa bábätku začne dávať umelé mlieko, tak príčinou bola BKM z matkinej stravy. V skutočnosti sa však pridaním umelého mlieka a následným vymiznutím príznakov potvrdí len to, že bábätko nezískavalo dostatok mlieka a že ak sa to zmenilo podaním fľaše s umelým mliekom, vymizli aj príznaky. Nedostatočný príjem materského mlieka sa však dá riešiť aj inak ako umelým mliekom, zlepšením dojčenia. ABKM podľa vedeckých štúdií postihuje iba asi 0,5 % bábätiek, a teda je jasné, že rovnako ako diagnóza laktózovej intolerancie, aj ABKM je často diagnostikovaná nesprávne a skutočné riešenie situácie spočíva v zlepšení dojčenia.

S laktačnou poradkyňou MAMILY by ste v osobnom kontakte vyhodnotili výdatnosť dojčenia a správanie bábätka pri dojčení. Laktačná poradkyňa vás naučí rozlíšiť pitie a satie bez pitia a ukáže vám, ako rozpoznať, či bábätko vypilo dostatok mlieka. Ak by sa skutočne ukázalo, že bábätko potrebuje získavať viac materského mlieka z prsníka, potom by ste spoločne prešli tieto kroky:

1) Naučili by ste sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Laktačná poradkyňa skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka tak, aby ste postupne nemuseli dokrmovať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.

Podporte nás

Za odpoveď oceníme váš finančný príspevok.

Tím poradkýň o. z. MAMILA

Späť na zoznam otázok
Poradňa dojčenia

4850 otázok a odpovedíPotrebujete podporu a pomoc s dojčením? Pýtajte sa, radi vám odpovieme.

prejsť do poradne
Nájdite poradkyňu

200 poradkýň pri dojčenína Slovensku a ďalšie v zahraničí. Nájdite si najbližsiu poradkyňu.

vyhľadať poradkyňu
Kniha o dojčení

Chcete mať praktický návod na dojčenieporuke vždy, keď to budete potrebovať? Objednajte si našu knihu.

objednať knihu

MAMILA o.z

MAMILA je občianske združenie, ktoré poskytuje pomoc, poradenstvo a podporu počas celej doby trvania dojčenia. Veľmi dobre rozumieme frustrácii matiek, ktoré sa rozhodnú dojčiť a zistia, že iba rozhodnutie nestačí. Potrebujú, aby im niekto skutočne pomohol. Takúto pomoc poskytujú poradkyne pri dojčení združené v o. z. MAMILA, ktoré vzniklo dňa 9. 8. 2002.
Viac o združení

Podporte nás

Vykonávame veľké množstvo činností. Poradenstvo, osvetu, vzdelávanie, bojujeme za zmenu legislatívy, suplujeme štát… Naše personálne a finančné zdroje sú obmedzené a preto nám pomôže každá podpora a príspevok. Ďakujeme Vám za podporu!
Podporiť o.z. MAMILA

MAMILA o.z

MAMILA je občianske združenie, ktoré poskytuje pomoc, poradenstvo a podporu počas celej doby trvania dojčenia. Veľmi dobre rozumieme frustrácii matiek, ktoré sa rozhodnú dojčiť a zistia, že iba rozhodnutie nestačí. Potrebujú, aby im niekto skutočne pomohol. Takúto pomoc poskytujú poradkyne pri dojčení združené v o. z. MAMILA, ktoré vzniklo dňa 9. 8. 2002.
Viac o združení

Podporte nás

Vykonávame veľké množstvo činností. Poradenstvo, osvetu, vzdelávanie, bojujeme za zmenu legislatívy, suplujeme štát… Naše personálne a finančné zdroje sú obmedzené a preto nám pomôže každá podpora a príspevok. Ďakujeme Vám za podporu!
Podporiť o.z. MAMILA

Videá

Inštruktážne videá
Kontakt koža na kožu
Videá o dojčení
Predchádzajúci Nasledujúci

Naši partneri