Hlen ve stolici
Otázka
Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou ohledně kojení a hlenu ve stolici. Syn ma nyní 7 měsíců. Od narozeni má problémy se zažíváním, pravděpodobně částečně způsoboné novorozeneckou sepsí, která byla v porodnici vyléčená antibiotiky. Po návratu jsem najela na přísnou dietu, kvůli alergii na ABKM, ve stolici měl totiž i krev, dietu stále držím. Byli jsme na krevních testech i na gastru, kde mi bylo řečeno, že mam přestat kojit a přejít na UM, to ale není má představa, kojit chci i nadále, to se raději omezím ve stravě. Nyní krev vymizela, syn prospívá, ale občas má problémy, bolí ho bříško, pláče a např. 2 dny se nevykaká a když ano, ve stolici jsou obrovské kusy hlenu. Nechci přestat kojit a přecházet na UM. Čím by to mohlo být způsobené, je to normální? Děkuji za odpověď. Hezky zbytek dne.
Odpoveď
Milá Aneto,
choré bábätko potrebuje dojčenie ešte viac než zdravé. Materské mlieko je liekom pre tráviaci trakt – obsahuje látky, ktoré pomáhajú vystieľať sliznicu čreva, viac ako 800 kmeňov baktérií, ktoré z neho robia prirodzenú probiotickú stravu, látky, ktoré pomáhajú vyzrievať črevo, protizápalové látky a množstvo ďalších cenných zložiek, ktoré dieťa nedokáže získať zo žiadneho iného zdroja potravy. 7-mesačné bábätko jednoznačne potrebuje dojčenie, o to viac, ak má zdravotné problémy. 7-mesačné bábätko podľa Svetovej zdravotníckej organizácie nemá dostávať umelú komerčnú výživu. Súčasné zloženie pokračovacích umelých mliek podľa WHO vedie k zvýšenému príjmu bielkovín a zníženému príjmu esenciálnych mastných kyselín, železa, zinku a vitamínov skupiny B v porovnaní s odporúčaniami Svetovej zdravotníckej organizácie pre primeraný rast a vývin dojčiat a detí. Nie je jediný dôvod, pre ktorý by ste nemali dojčiť a tiež, pre ktorý by ste mali začať dávať umelú komerčnú výživu dieťaťu v 7 mesiacoch. Ak dieťatko je ochotné jesť pestrú stravu, podľa WHO nemá dostávať umelé mlieko ani ak by už vôbec nebolo dojčené. Umelá komerčná výživa nie je liekom na ABKM a nie je liečbou výskytu hlienov v stolici.
Ak malo bábätko krv v stolici a prestala sa v krvi vyskytovať, keď ste začali držať diétu bez kravského mlieka vo vašej strave, potom je možné, že bábätko má ABKM, hoci reálne je táto diagnóza veľmi zriedkavá (jej typický výskyt je asi 0,5 %). Ak si nie ste istá, či výskyt krvi súvisel s vašou diétou, môžete vyskúšať, či sa krv začne vyskytovať, ak zjete nejaké jedlo s kravským mliekom a znova sa prestane vyskytovať, ak BKM prestanete konzumovať. Je totiž možné, že to, že krv zo stolice zmizla, bola len zhoda okolností, aj vzhľadom na to, aká zriedkavá je diagnóza ABKM v skutočnosti.
Najčastejším dôvodom pre výskyt hlienov a krvi v stolici pri dojčených deťoch býva to, že potrebujú pri dojčení získavať viac mlieka. Preto v tejto situácii vám ako prvý krok odporúčame osobné stretnutie s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY:
https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/
Spoločne vyhodnotíte dojčenie a jeho výdatnosť, laktačná poradkyňa vám ukáže, ako rozlíšiť pitie od satia bez pitia a tiež, ako posúdiť, či bábätko získava dostatok mlieka. A ak by sa ukázalo, že je možné dojčenie zlepšiť, laktačná poradkyňa vám ukáže, ako upraviť polohu bábätka tak, aby bolo jeho prisatie takéto:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/
Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Laktačná poradkyňa skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.
A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/
Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/
Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:
http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/
Takisto spoločne prejdite, či zmena vo frekvencii stolice nastala v súvislosti s podávaním jedla bábätku (ak áno, má zmysel na nejakú dobu bábätko znova výlučne dojčiť a nedávať mu jedlo a potom sa v rámci jedla zamerať na potraviny s laxatívnym účinkom, k tejto téme si preštudujte túto odpoveď z poradne dojčenia: https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=4545).
Ak by to bolo potrebné, spoločne s laktačnou poradkyňou MAMILY prejdite ešte ďalšie kroky, ako zvýšiť príjem materského mlieka z prsníka:
Za odpoveď oceníme váš finančný príspevok.
Tím poradkýň o. z. MAMILA
Späť na zoznam otázokPoradňa dojčenia
4850 otázok a odpovedíPotrebujete podporu a pomoc s dojčením? Pýtajte sa, radi vám odpovieme.
prejsť do poradneNájdite poradkyňu
200 poradkýň pri dojčenína Slovensku a ďalšie v zahraničí. Nájdite si najbližsiu poradkyňu.
vyhľadať poradkyňuKniha o dojčení
Chcete mať praktický návod na dojčenieporuke vždy, keď to budete potrebovať? Objednajte si našu knihu.
objednať knihuVšetko o dojčení
- Poradňa dojčenia
- Názorné videoukážky správneho dojčenia
- Poradkyne pri dojčení
- Kontaktujte poradkyňu
- Pomoc pri dojčení (najčastejšie problémy)
- Kniha Praktický návod na dojčenie
- Články o dojčení
- Fotogaléria dojčenia
- Príbehy matiek o dojčení
- Dojčenie a... (encyklopédia dojčenia)
- Ankety
- Poradňa dojčenia
- Názorné videoukážky správneho dojčenia
- Poradkyne pri dojčení
- Kontaktujte poradkyňu
- Pomoc pri dojčení (najčastejšie problémy)
- Kniha Praktický návod na dojčenie
- Články o dojčení
- Fotogaléria dojčenia
- Príbehy matiek o dojčení
- Dojčenie a... (encyklopédia dojčenia)
- Ankety