Hnev a plac pri dojceni
Otázka
Teraz uz 4mesacny chlapec sa zacal hnevat (kope, place, odtahuje sa, mrnci) ked ho chcem nakojit s psnika posledne 3 tyzdne a z toho posledny tyzden ho zacali boliet dasienka, v noci sa krasne prisaje a papa uz v polospanku, ale cez den sa nechce tak mu dava MM z flasky, UM nema. Posledny tyzsen je vidno ze tu flasku kuse pri piti. Bolesti prsnika nemam (po 1.mesiaci sme absolvovali nastrih uzdicky, odvtedy sme sa dojcili, flasku s mojim mlieckom mal vynimocne). Rada by som sa vratila k plnemu dojceniu, ale neviem ako kedze maly pri kazdom prilozeni narieka. Skusala som prikladat aj kazdu hodinu, aj zmenit polohu, ale vzdy place. Dakujem za pomoc.
Odpoveď
Milá Mária,
správanie vášho bábätka nie je možné jednoznačne vyhodnotiť prostredníctvom internetu. Zo skúseností, ktoré máme, ak ženy opisujú správanie bábätka tak, ako vy vo vašej otázke, najčastejšie ide o to, že bábätko reaguje na tok mlieka, ktorý vníma ako nedostatočný. Takéto situácie sa stávajú z niekoľkých príčin, medzi ktoré môže patriť aj to, že prisatie bábätka nie je od začiatku úplne správne a v dôsledku toho sa tvorba mlieka postupne znižuje (tok mlieka reaguje na tvorbu mlieka) - toto je pomerne nenápadný proces, ktorý začne byť vypuklý až v období, keď sa bábätko začne prisávať a odťahovať, naťahuje bradavku, hnevá sa, vrtí sa, plače a znova sa prisáva a znova plače, až sa úplne odmieta prisať.
Je pomerne typické, že bábätká sa v takejto situácii dojčia najmä v polospánku, pri zaspávaní, zobúdzaní a v noci. Aj preto ako prvú pomoc vám odporúčame začať vystihovať momenty, v ktorých by sa bábätko bolo ochotné prisať, často snahe o prisatie pomáha aj ponúknutie prsníka v nosiči či šatke, alebo pri chôdzi s bábätkom na rukách. Typicky sa tiež zo začiatku začína takéto nespokojné správanie objavovať v čase, kedy je bábätko už z celého dňa unavené a predráždené, teda najmä večer. Typickým časom, v ktorom sa začne takéto správanie bábätka objavovať, býva 3 mesiac života.
Jednou z častých príčin, pre ktoré sa zníži tvorba mlieka, je používanie cumlíka, fľaše a klobúčikov pri dojčení. Ďalšou častou príčinou je začatie užívania hormonálnej antikoncepcie. Niekedy je možné, že ochorenie, ktoré je spojené s horúčkou (ako napríklad pri črevnej viróze), spôsobí pokles tvorby mlieka. Ďalšie možné príčiny sú uvedené v tomto materiáli.
Odporúčame vám vyhodnotiť situáciu, ktorú pozorujete, osobne s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY:
https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/
Ak by sa potvrdilo, že bábätko takto reaguje na tok mlieka, kľúčom k zlepšeniu takejto situácie je zvýšenie tvorby mlieka a ďalšie kroky, ktoré popisuje tento materiál.
Kľúčovým krokom je využívať fyzický kontakt s bábätkom, najmä kontakt koža na kožu a spoločné spanie - je pravdepodobné, že dieťatko sa prisaje, ak bude blízko vášho prsníka, keď bude rozospaté v polospánku pri zaspávaní alebo prebúdzaní. Skúšajte to, ale bez toho, aby ste ho do dojčenia nútili. Dajte mu čas a veľa fyzického kontaktu s príležitosťami na dojčenie. Je dôležité nechať bábätku dostatok času, aby postupne získalo naspäť dôveru a dobrý pocit pri prsníku. Ponúkajte mu prsník, ale ak ho odmietne, nenúťte ho.
Pre nakŕmenie bábätka sa s laktačnou poradkyňou MAMILY porozprávajte o tom, ako namiesto fľaše začať používať pohárik:
https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/krmenie-po-prste-a-poharikom/
Ak by sa bábätko naďalej cez deň neprisávalo alebo sa podarilo ho prisať len málokedy a vznikajú tak dlhé intervaly medzi dojčeniami, pokračujte v odsávaní mlieka a toto mlieko môžete podať bábätku pohárikom. Má zmysel sa vyhnúť použitiu fľaše, pretože tá znižuje šance na to, že sa bábätko začne prisávať a navyše sa pri jej používaní bábätko učí úplne odlišným pohybom svalov, čo sa už teraz prejavuje tým, čo pozorujete – že bábätko hryzie do cumlíka fľaše.
Ak by ste nedokázali odsávať dostatok mlieka pre pokrytie potrieb bábätka, v tomto veku bábätka je možné bábätku začať dávať jedlo a je to lepšia voľba, než podávať umelú komerčnú výživu fľašou. V tomto veku je omnoho vhodnejšie zaviesť kalorické jedlo (čerstvé jedlo), ktoré je vhodnejšie než umelé mlieko. Podávanie jedla je oveľa vhodnejšie ako podávanie umelého mlieka z viacerých dôvodov:
a) jedlo sa dá podávať lyžičkou alebo prstom matky a nie je potrebné použitie fľašky
b) čerstvé jedlo v tomto veku je vhodnejšie ako sušené umelé mlieko, pretože obsahuje čerstvé suroviny ako aj vitamíny a minerály
c) dôvodom podávania príkrmov je tiež to, aby sa zvýšil kalorický príjem dieťatka, čo mu môže pomôcť v tom, aby bolo ochotné sa prisávať a piť z prsníka
Navyše podávanie umelého mlieka (alebo akejkoľvek inej tekutiny) fľašou môže postupne ešte viac zhoršovať dojčenie, čo je o dôvod naviac, aby ste prešli z dokrmovania fľašou na prikrmovanie kalorickým jedlom. Základné princípy takéhoto prikrmovania sú nepodávať „jednozložkové“ príkrmy (napr. len samotná mrkva, alebo iná zelenina samotná), toto nie je postačujúce z hľadiska toho, aby dieťa získavalo dostatok kalórií.
Pri takýchto príkrmoch by malo ísť o bežné normálne zdravé jedlo rodiny; príklady môžu byť:
- banán
- avokádo
- ovsené vločky plus olej
- zemiaky, sladké zemiaky, kombinované napr. s tekvicou hokaido
- všetky druhy obilnín (pšeno, pohánka, amarant, quinoa, ryža, kukurica, atď.)
- mäso
- jogurty, ak ich rodina konzumuje, v rozumnom množstve, tak aby nezačali tvoriť celý jedálniček dieťaťa, kravské mlieko – do varenia, ak nezačne kravské mlieko tvoriť významnú časť príkrmov dieťaťa
- naklíčené semienka, naklíčené strukoviny (cícer, mungo, atď.)
- mandľové mlieko s obilninami a ovocím alebo zeleninou plus olej
- akákoľvek zelenina, ovocie, ako doplnok k príkrmom
- pridávať do každého jedla olej, je možné tiež používať rozomleté ľanové semienka, sušené slivky alebo marhule
Prejdite oblasť podávania vysoko výživných potravín bábätku spolu s laktačnou poradkyňou v osobnom kontakte, aby ste si dokázali predstaviť praktické detaily tejto situácie.
Pre praktickú realizáciu uvedených krokov vám môže pomôcť byť v kontakte s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY, ktorá vám poskytne psychickú podporu a usmernenie, ako postupovať. Je pochopiteľné, že situácia, v ktorej bábätko dojčenie odmieta a je pri ňom nespokojné, je náročná aj fyzicky, aj psychicky. Laktačná poradkyňa vám odporučí kroky, ktoré začnú postupne situáciu zlepšovať.
Pre zvýšenie príjmu mlieka z prsníka pomáha upraviť polohu a prisatie bábätka a pomáhať mu stláčaním prsníka. Avšak ak sa však bábätko na prsníku už hnevá tak, že nie je možné upraviť jeho polohu, prisatie a stláčať prsník, a z vášho popisu to znie ako táto situácia, tak má o to väčší zmysel tráviť s bábätkom veľa času vo fyzickom kontakte, ponúkať mu prsník vždy, keď by sa mohlo prisať, vytvárať príležitosti na prisatie, ponúkať dojčenie v šatke, na filopte, pri chôdzi či spoločnom kúpeli a medzičasom zvyšovať tvorbu mlieka. Samotný fakt, že pri stlačení prsníka vidíte mlieko, neznamená, že bábätko je schopné získať dostatočný tok mlieka. A to aj vtedy, ak je na prsníku často, kľúčové je, koľko mlieka pri tom pije a ako reaguje na tok mlieka. Toto je potrebné odlíšiť spoločne s laktačnou poradkyňou MAMILY v osobnom kontakte a podľa toho potom hľadať účinné riešenia. Prečítajte si aj tento článok:
https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/odmietanie-dojcenia/
Za odpoveď oceníme váš finančný príspevok.
Tím poradkýň o. z. MAMILA
Späť na zoznam otázokPoradňa dojčenia
4850 otázok a odpovedíPotrebujete podporu a pomoc s dojčením? Pýtajte sa, radi vám odpovieme.
prejsť do poradneNájdite poradkyňu
200 poradkýň pri dojčenína Slovensku a ďalšie v zahraničí. Nájdite si najbližsiu poradkyňu.
vyhľadať poradkyňuKniha o dojčení
Chcete mať praktický návod na dojčenieporuke vždy, keď to budete potrebovať? Objednajte si našu knihu.
objednať knihuVšetko o dojčení
- Poradňa dojčenia
- Názorné videoukážky správneho dojčenia
- Poradkyne pri dojčení
- Kontaktujte poradkyňu
- Pomoc pri dojčení (najčastejšie problémy)
- Kniha Praktický návod na dojčenie
- Články o dojčení
- Fotogaléria dojčenia
- Príbehy matiek o dojčení
- Dojčenie a... (encyklopédia dojčenia)
- Ankety
- Poradňa dojčenia
- Názorné videoukážky správneho dojčenia
- Poradkyne pri dojčení
- Kontaktujte poradkyňu
- Pomoc pri dojčení (najčastejšie problémy)
- Kniha Praktický návod na dojčenie
- Články o dojčení
- Fotogaléria dojčenia
- Príbehy matiek o dojčení
- Dojčenie a... (encyklopédia dojčenia)
- Ankety