Musim naozaj odstaviť ked chcem otehotnieť?
Otázka
Dobrý deň, mám otaázku či naozaj je potrebné odstaviť dieťatko 15mesiacov ktoré sa chce ešte stále dojčiť ked by som chcela otehotnieť. totiž lekár mi oznámil že nato musím odstaviť. na sone sa mi netvori ovulacia -vajička sa neuvoľnuju takže mi doporučil odstaviť a že potom to pride. neexistuje naozaj ina možnosť ako rozbehnuť ovulaciu popri dojčeni dcerky? ďakujem pekne
Odpoveď
Milá kika,
milióny žien, ktoré otehotneli počas dojčenia a dojčili počas tehotenstva, sú dôkazom, že na to, aby žena otehotnela, nie je potrebné ukončenie dojčenia. Je paradoxné, že gynekológovia na preventívnej prehliadke po šestonedelí často ženám hovoria, že je potrebné, aby používali hormonálnu antikoncepciu, pretože dojčenie nemá antikoncepčný účinok a je možné počas dojčenia otehotnieť a potom žene vo veku vášho bábätka povedia, že dôvod, pre ktorý nie je možné otehotnieť, je dojčenie.
Ovulácia je jav, ktorý sa vyskytuje v menštruačných cykloch a ak žena neotehotnie, výsledkom ovulácie je po pár dňoch menštruácia. Preto dojčiace ženy štatisticky niekoľko mesiacov po narodení bábätka nemajú menštruáciu, pretože nemajú ani ovuláciu, keďže by mohli otehotnieť, ale ich bábätká potrebujú po pôrode niekoľko mesiacov výlučné dojčenie, takže matkino telo musí byť schopné vyprodukovať toľko mlieka, koľko bábätko potrebuje pre svoj vývoj a rast, pričom tehotenstvo významne tvorbu mlieka znižuje, preto drvivá väčšina žien nemôže otehotnieť v prvých mesiacoch po pôrode. Avšak po 6 mesiaci bábätko naďalej nepapá ešte toľko jedla a aj preto mnohé ženy nemajú menštruáciu ani po skončení obdobia výlučného dojčenia. Typicky dojčiace ženy dostávajú menštruáciu medzi 14 – 17 mesiacom po pôrode a to práve preto, že do toho času je bábätko ešte stále závislé na materskom mlieku veľkou časťou jeho výživy, nehovoriac o tom, že dojčenie ako také poskytuje formu starostlivosti a deti v tomto veku potrebujú veľmi intenzívnu starostlivosť. Z hľadiska dojčenia jediný hormón, ktorý dokáže blokovať menštruačný cyklus a návrat menštruácie, je prolaktín. Tento hormón majú vo vysokých hladinách ženy v prvých týždňoch po pôrode a to bábätká chráni pred tým, aby ich matka neotehotnela skoro po ich narodení a mala tak pre ne dostatok mlieka. Ale po pár mesiacoch hladina prolaktínu klesá a približne v roku je už taká istá, či žena dojčí alebo nedojčí. Tvorbu mlieka už teda po tomto čase neudržiava hladina prolaktínu, ale len to, koľko mlieka sa z prsníka odoberie. A aj preto väčšina žien dostáva po roku späť menštruačný cyklus. Vy sa nachádzate vo veku bábätka, kedy je štatisticky vysoko pravdepodobné, že už čoskoro sa začne menštruačný cyklus obnovovať. To, čo ovplyvňuje návrat cyklu v tomto veku dieťatka, je zo všetkého najviac miera stresu, ktorý telo zažíva v súvislosti so starostlivosťou o dieťatko (plus iné faktory, ktoré môžu vyvolávať psychický či fyzický stres pre vaše telo). A z tohto pohľadu odstavenie nijako nepomôže zlepšiť plodnosť. Odstavenie totiž zvyšuje záťaž pre ženy, ktoré sú potom nútené hľadať nové spôsoby starostlivosti o dieťatko, musia prejsť obdobím, kedy dieťa plače a dožaduje sa dojčenia a naučiť ho na iné spôsoby uspávania, utišovania. Tieto spôsoby sú navyše väčšinou náročnejšie. Napríklad v noci je omnoho jednoduchšie bábätku proste ponúknuť prsník, než ho brať na ruky, uspávať nosením, hojdaním, skákaním na fitlopte. Obnovenie vašej plodnosti teda zabezpečíte najjednoduchšie práve tým, že budete pokračovať v dojčení a budete robiť kroky pre to, aby ste si zjednodušili starostlivosť o bábätko – zapojíte do starostlivosti oň partnera, iných členov rodiny tak, aby ste sa mohli cez deň dospať, venovať sa aj aktivitám, ktoré vás bavia a cítite sa pri nich dobre.
Okrem toho zvážte to, či by ste nezačali sledovať sama svoje znaky plodnosti. Ultrazvukové vyšetrenie je spoľahlivé a presné, ale nepraktické v tom, že ho nie je možné absolvovať často. Takže teraz ultrazvuk ukazuje, že ste v období, kedy práve teraz v najbližších dňoch nebudete mať ovuláciu. To nie je nijako prekvapivé, ak ešte nemáte späť cyklus, ale to súčasne vôbec neznamená, že napríklad už o týždeň ovuláciu mať nebudete. Štatisticky ste v období, kedy sa ženám typicky vracia cyklus späť. Môže byť pre vás tiež zaujímavé, že aj dojčiace ženy môžu sledovať svoje znaky plodnosti, vďaka čomu môžu presne rozumieť tomu, čo sa v ich cykloch deje a vedeli by ste tak, či sa dejú kroky v návrate plodnosti už teraz. Ak žena nemala problém s otehotnením pred prvým tehotenstvom, nie je dôvod predpokladať, že teraz bude ťažké otehotnieť a štatisticky by ste už čoskoro mohli otehotnieť. Začnite už teraz sledovať svoje znaky plodnosti napríklad prostredníctvom systému FertilityCareTM podľa Creightonského modelu (www.plodar.sk), ešte pred skôr, než dostanete prvú menštruáciu, budete vidieť, že sa „niečo začína diať“. Začnete pozorovať hlien krčka maternice častejšie, vo väčšej kvalite a tieto pozorovania vám poskytnú informáciu, že už čoskoro sa menštruácia vráti a vaša plodnosť sa obnoví. A teda nie je kam sa ponáhľať.
Ak máte podozrenie, že môžu nastať problémy s plodnosťou, napríklad preto, že už pred prvým tehotenstvom nebolo pre vás jednoduché otehotnieť alebo udržať tehotenstvo, potom riešením nie je odstaviť dieťatko, ktoré je vo veku, keď dojčenie ešte významne potrebuje (http://www.mamila.sk/clanky-o-dojceni/ako-dlho-ma-dieta-byt-dojcene/), ale začať už teraz sledovať svoj menštruačný cyklus na zistenie rôznych biomarkerov, ktoré môžu poukazovať na možné príčiny zníženej plodnosti, aby ste ich čo najskôr mohli začať riešiť v súlade s vaším telom a prirodzeným cyklom (viac sa dozviete www.plodar.sk).
Dojčenie je pre vaše dieťatko naďalej nesmierne dôležité. Ide aj o citovú väzbu a keby skutočne pre nič iné nebolo dôležité dojčiť, tak citová väzba matky s dieťaťom je investícia do celého jeho života. Prečítajte si napr. tento náš najnovší článok: http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/veda-kmenovebunky/ o tom, ako každou jednou dávkou materského mlieka dodávate do tela bábätka kmeňové bunky, ktoré budú schopné opravovať poškodenia akéhokoľvek jeho orgánu ešte aj v starobe. A to je len jeden z množstva argumentov, prečo je dôležité v dojčení pokračovať a prečo samotné materské mlieko naďalej poskytuje dieťaťu mimoriadne cenné a dôležité látky, ktoré inde nezíska a prečo dojčenie – satie na prsníku ako také je dôležité. Neexistuje žiadna horná odporúčaná hranica dĺžky dojčenia, po ktorej je už každý ďalší deň dojčenia len akýmsi bonusom. Aj dojčenie po 1,5 roku je naďalej pre dieťa dôležité. Naďalej poskytuje dieťaťu výživovo kvalitné materské mlieko obsahujúce nutrične hodnotné látky, ale okrem toho aj probiotiká napomáhajúce jeho črevnej mikroflóre v správnom fungovaní, látky pomáhajúce vyzrievaniu čreva a ďalších orgánov, rôzne látky napomáhajúce správnemu rozvoju imunitného systému dieťaťa a zlepšujúce jeho schopnosť brániť sa rôznym ochoreniam a mnohé ďalšie mimoriadne cenné látky ako kvalitné vitamíny, minerály, bielkoviny a tuky. Pritom množstvo materského mlieka, ktoré takéto dieťa vypije, sa pravdepodobne významne nelíši od množstva, ktoré pije mesačné alebo polročné bábätko. To znamená, že materské mlieko je naďalej významným doplnkom ostatnej stravy dieťaťa aj po 2 roku života. Stále ide o omnoho kvalitnejšie mlieko než kravské či umelé mlieko. Materské mlieko je stále nenahraditeľná, jedinečná tekutina, ktorá je dôležitá pre správny rast a vývin orgánov a celého tela dieťaťa. Dojčenie je však omnoho viac než len materské mlieko. Samotné satie na prsníku napomáha správnemu rozvoju tváre dieťaťa, najmä správnemu formovaniu zubných oblúkov, podnebia, a tým vplýva na postavenie zubov a následne na zdravotný stav ústnej dutiny po celý zvyšok života človeka. Správne formovanie ústnej dutiny ovplyvňuje postavenie aj iných dôležitých súčastí hlavy dieťaťa – napr. veľkosti nosových štrbín, postavenie Eustachovej trubice, hltana atď. Dojčenie je mimoriadne dôležité v rozvoji mozgu dieťaťa. Dojčenie naďalej pomáha regulovať činnosť srdiečka dieťaťa, jeho dýchanie, znižuje hladiny stresových hormónov a znižuje prežívanie bolesti. Z týchto dôvodov je to naďalej jednoduchý a rýchly spôsob ako utíšiť dieťa, ktoré sa fyzicky zranilo, či ho niečo rozľútostilo a najviac tieto funkcie mamička ocení v nepríjemnom čase nejakej choroby či rastu zubov dieťaťa, keď je mrzuté, ubolené a často krát je dojčenie jediné, čo dieťa upokojí či uspí.
Nedojčené deti, prípadne deti, ktorých dojčenie bolo ukončené príliš skoro, majú štúdiami dokázané štatisticky vyššie riziko toho, že budú častejšie choré, že ich choroby budú mať ťažší priebeh, že niektoré choroby pravdepodobnejšie dostanú, že ich liečba bude trvať dlhšie, že budú mať horšie výsledky v škole, budú sa horšie správať, majú vyššie riziko obezity, srdcových ochorení, horší vývin zraku, čeľuste, ústnej dutiny, vyššie riziko ekzémov. To, že to nevidíme vždy pri každom nedojčenom dieťati, neznamená, že to neplatí pre nedojčené deti ako skupinu. Ale to nie je všetko, nedojčenie prináša riziká aj pre zdravie matky.
Za odpoveď oceníme váš finančný príspevok.
Tím poradkýň o. z. MAMILA
Späť na zoznam otázokPoradňa dojčenia
4850 otázok a odpovedíPotrebujete podporu a pomoc s dojčením? Pýtajte sa, radi vám odpovieme.
prejsť do poradneNájdite poradkyňu
200 poradkýň pri dojčenína Slovensku a ďalšie v zahraničí. Nájdite si najbližsiu poradkyňu.
vyhľadať poradkyňuKniha o dojčení
Chcete mať praktický návod na dojčenieporuke vždy, keď to budete potrebovať? Objednajte si našu knihu.
objednať knihuVšetko o dojčení
- Poradňa dojčenia
- Názorné videoukážky správneho dojčenia
- Poradkyne pri dojčení
- Kontaktujte poradkyňu
- Pomoc pri dojčení (najčastejšie problémy)
- Kniha Praktický návod na dojčenie
- Články o dojčení
- Fotogaléria dojčenia
- Príbehy matiek o dojčení
- Dojčenie a... (encyklopédia dojčenia)
- Ankety
- Poradňa dojčenia
- Názorné videoukážky správneho dojčenia
- Poradkyne pri dojčení
- Kontaktujte poradkyňu
- Pomoc pri dojčení (najčastejšie problémy)
- Kniha Praktický návod na dojčenie
- Články o dojčení
- Fotogaléria dojčenia
- Príbehy matiek o dojčení
- Dojčenie a... (encyklopédia dojčenia)
- Ankety