Plač, neprisanie sa. Doteraz všetko ok
Otázka
Syn 8 týždňov, doteraz sa v normalne prisal, dojčil sa, cca týždeň len čo sa zobudí plač, nechce sa vôbec prisať, dokrmujem. V noci je dojčenie v poriadku, cez deň vôbec, nechápem prečo sa nechce prisať. Večer sú už prsia naliate, bolia. Ako ho utíšiť, aby sa prisal? Ďakujem.
Odpoveď
Milá Ivana,
v situácii, akú popisujete, vám odporúčame čo najskôr sa skontaktovať s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY:
https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/
aby ste mohli spoločne urobiť účinné kroky pre zlepšenie tejto situácie. Správanie vášho bábätka navyše nie je možné jednoznačne vyhodnotiť prostredníctvom internetu. Zo skúseností, ktoré máme, ak ženy opisujú správanie bábätka tak, ako vy vo vašej otázke, najčastejšie ide o to, že bábätko reaguje na tok mlieka, ktorý vníma ako nedostatočný. Takéto situácie sa stávajú z niekoľkých príčin, medzi ktoré môže patriť aj to, že prisatie bábätka nie je od začiatku úplne správne a v dôsledku toho sa tvorba mlieka postupne znižuje (tok mlieka reaguje na tvorbu mlieka) - toto je pomerne nenápadný proces, ktorý začne byť vypuklý až v období, keď sa bábätko začne prisávať a odťahovať, naťahuje bradavku, hnevá sa, vrtí sa, plače a znova sa prisáva a znova plače, až sa úplne odmieta prisať.
Je pomerne typické, že bábätká sa v takejto situácii dojčia najmä v polospánku, pri zaspávaní, zobúdzaní a v noci. Typicky sa tiež zo začiatku začína t akéto nespokojné správanie objavovať v čase, kedy je bábätko už z celého dňa unavené a predráždené, teda najmä večer. Typickým časom, v ktorom sa začne takéto správanie bábätka objavovať, býva 2 – 3 mesiac života.
V takejto situácii je kľúčovým krokom nájsť príčinu, pre ktorú sa tvorba mlieka znížila a pokúsiť sa ju odstrániť. Jednou z častých príčin, pre ktoré sa zníži tvorba mlieka, je používanie cumlíka, fľaše a klobúčikov pri dojčení. Ďalšou častou príčinou je začatie užívania hormonálnej antikoncepcie. Niekedy je možné, že ochorenie, ktoré je spojené s horúčkou (ako napríklad pri črevnej viróze), spôsobí pokles tvorby mlieka. Ďalšie možné príčiny sú uvedené v tomto materiáli.
Ak by sa potvrdilo, že bábätko takto reaguje na tok mlieka, kľúčom k zlepšeniu takejto situácie je zvýšenie tvorby mlieka a ďalšie kroky, ktoré popisuje tento materiál.
Kľúčovým krokom je využívať fyzický kontakt s bábätkom, najmä kontakt koža na kožu a spoločné spanie - je pravdepodobné, že dieťatko sa prisaje, ak bude blízko vášho prsníka, keď bude rozospaté v polospánku pri zaspávaní alebo prebúdzaní. Skúšajte to, ale bez toho, aby ste ho do dojčenia nútili. Dajte mu čas a veľa fyzického kontaktu s príležitosťami na dojčenie.
Aby ste sa vyhli fľaši, ukážete si s laktačnou poradkyňou MAMILY spôsob, ako pomôcť bábätku prisať sa a získavať omnoho viac mlieka priamo na prsníku:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/
Je tiež možné, že vo vašom prípade bude vhodné pomôcť bábätku získať dobrý tok mlieka hneď zo začiatku dojčenia pomocou laktačnej pomôcky na prsníku, ktorej cievka sa priloží k prsníku hneď pri prisávaní bábätka, aby bolo motivované dobrým tokom mlieka k tomu, aby ostalo prisaté na prsníku.
Bábätká sa učia dojčeniu dojčením. Satie na prsníku je ďaleko viac než len príjem materského mlieka. Aj preto má zmysel snažiť sa o to, aby ste svoje bábätko znovu naučili sať na prsníku. Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo nielen fľašu, ale ani cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať.
V prípade, že by sa bábätko odmietlo prisať, laktačná poradkyňa vás naučí, ako sa vyhnúť použitiu fľaše a ako nakŕmiť bábätko pohárikom:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/krmenie-po-prste-a-poharikom/
Ak by sa bábätko odmietlo prisať a bolo by potrebné ho nakŕmiť, je potrebné začať si odstriekavať alebo odsávať mlieko, najmenej 8-krát denne, z toho aspoň raz v noci, z oboch prsníkov 20 minút. Vyhnite sa kŕmeniu po prste, či fľašou alebo striekačkou, laktačná poradkyňa vás naučí používať pohárik. Pozrite si ďalej čo robiť, keď sa bábätko neprisáva:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ked-sa-dieta-neprisava/
Za odpoveď oceníme váš finančný príspevok.
Tím poradkýň o. z. MAMILA
Späť na zoznam otázokPoradňa dojčenia
4850 otázok a odpovedíPotrebujete podporu a pomoc s dojčením? Pýtajte sa, radi vám odpovieme.
prejsť do poradneNájdite poradkyňu
200 poradkýň pri dojčenína Slovensku a ďalšie v zahraničí. Nájdite si najbližsiu poradkyňu.
vyhľadať poradkyňuKniha o dojčení
Chcete mať praktický návod na dojčenieporuke vždy, keď to budete potrebovať? Objednajte si našu knihu.
objednať knihuVšetko o dojčení
- Poradňa dojčenia
- Názorné videoukážky správneho dojčenia
- Poradkyne pri dojčení
- Kontaktujte poradkyňu
- Pomoc pri dojčení (najčastejšie problémy)
- Kniha Praktický návod na dojčenie
- Články o dojčení
- Fotogaléria dojčenia
- Príbehy matiek o dojčení
- Dojčenie a... (encyklopédia dojčenia)
- Ankety
- Poradňa dojčenia
- Názorné videoukážky správneho dojčenia
- Poradkyne pri dojčení
- Kontaktujte poradkyňu
- Pomoc pri dojčení (najčastejšie problémy)
- Kniha Praktický návod na dojčenie
- Články o dojčení
- Fotogaléria dojčenia
- Príbehy matiek o dojčení
- Dojčenie a... (encyklopédia dojčenia)
- Ankety