Zápal prsníka
Otázka
Dobrý deň mám pravdepodobne zápal prsnika a keďže zacina vikend, neviem si poradiť. Prsník je červený a mala som v noci aj teploty 38/39°. Keď dam naň bábätko veľmi to boli a to až tak že placem.. skúsila som odsávačku a bolo to omnoho lepšie tak som trošku odsala a aj skúsila teply obklad. Prsník je stále napuchnutý a ja neviem čo ďalej…aj bolí na dotyk. prsníky som stále striedala.
Odpoveď
Milá Laura,
odporúčame vám v tejto situácii zavolať laktačnej poradkyni MAMILY a dohodnúť si osobné stretnutie a medzičasom, kým sa stretnete, sa poradiť telefonicky podľa aktuálneho vývoja situácie. Svoju poradkyňu si môžete vybrať z tohto zoznamu:
https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/
Ak by ste aj v tejto situácii potrebovali liečbu, má zmysel ešte počkať cez tento víkend. Prvý dôvod, pre ktorý antibiotiká väčšinou nie sú potrebné, je ten, že vo väčšine prípadov nejde v skutočnosti o zápal prsníka – pretože príznaky ako horúčka, začervenanie kože na prsníku, bolesť, pocit hrče v prsníku môžu sprevádzať nielen zápal prsníka, ale aj zablokovanie mliekovodu, čo je omnoho častejší dôvod vzniku týchto príznakov. A zablokovaný mliekovod väčšinou sám od seba prejde v priebehu 24 – 48 hodín. Aj to je druhý dôvod, pre ktorý väčšinou antibiotiká nie sú potrebné – pretože väčšinou sa situácia začne zlepšovať sama od seba. Jediný dôvod, pri ktorom by mohlo mať zmysel, aby matka konzultovala situáciu s lekárom a začala užívať antibiotiká, je v prípade, že po 48. hodinách príznaky nezačali ustupovať, alebo sa ešte dokonca zhoršujú.
Momentálne vám odporúčame urobiť v osobnom kontakte s laktačnou poradkyňou tieto kroky:
- Jeden faktor, ktorý okrem iného súvisí so zablokovanými mliekovodmi, je váš odpočinok. Pokúste sa teraz získať pomoc rodiny alebo priateľov, aby ste mohli odpočívať v posteli a dojčiť. Pomôcť vám môže teplo, teda, ak chcete obklad, tak teplý obklad, nie studený. Nepoužívajte na riešenie tejto situácie tvarohové zábaly, či zemiaky, víno, slivky a iné prostriedky. Teplo na prsníkoch dosiahnete aj tým, že budete ležať v posteli zakrytá perinou.
- Pokračujte sa k dojčeniu, pretože je dôležitou súčasťou liečby
Vyprázdňovanie prsníka je teraz kľúčové pre to, aby ste sa cítili lepšie a zmiernil sa tlak v prsníku. Laktačná poradkyňa vám pomôže prisať bábätko tak, aby bolo dojčenie menej bolestivé. Do času, kým sa stretnete s poradkyňou, skúste ešte prsník odsať prípadne ručne odstriekať, pri odsávaní môžete masírovať a stláčať postihnuté miesto, niekedy dokonca pomáha, ak by ste dané miesto masírovali opačnou stranou elektrickej kefky (alebo inak odvibrovali).
- Zablokované mliekovody sa spájajú s tým, že na danom miesto mlieko poriadne netečie a mliekovod sa preto upchá. Ak by sa upchatý mliekovod spájal s "bielou bodkou" na bradavke, čiže maličkým pľuzgierikom v mieste vyústenia mliekovodu, môže vám pomôcť, ak toto miesto prepichnete sterilnou ihlou - toto má niekedy za výsledok okamžité uvoľnenie upchatia.
Primárnou príčinou vzniku takejto situácie je to, akým spôsobom sa bábätko prisáva k prsníku. preto v osobnom kontakte s laktačnou poradkyňou bude dôležité urobiť tieto kroky:
1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/
Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka a tiež rovnomerné vyprázdňovanie prsníka – čo je faktor, ktorý ovplyvňuje aj samotný vznik zápalu prsníka. Zablokované mliekovody sú totiž výsledkom toho, že pri nesprávnom prisatí bábätko nezískava rovnomerne mlieko zo všetkých častí prsníka a v niektorej časti prsníka sa začne mlieko hromadiť, zahusťovať, až vznikne hrča a prejavy zápalu.
Aj preto v situácii už rozvinutého zablokovaného mliekovodu alebo až zápalu prsníka je absolútne kľúčové podporiť ženu v tom, aby pokračovala v dojčení, pretože dojčenie je súčasťou liečby. Ak sa dojčenie ukončí, je náročné získavať mlieko z prsníka odsávaním alebo odstriekavaním a mlieko sa hromadí v prsníku a vznikajú ďalšie hrče, čo celú situáciu len zhoršuje.
Laktačná poradkyňa skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.
A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/
Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/
Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:
http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/
2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/
Ak by ste kvôli bolesti nedokázali bábätko vôbec prisať, kŕmte ho zatiaľ odsatým mliekom pomocou pohárika:
https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/krmenie-po-prste-a-poharikom/
a čoskoro sa stretnite s laktačnou poradkyňou.
3) Táto situácia niekedy vedie k zníženiu tvorby mlieka, preto spoločne s laktačnou poradkyňou vyhodnoťte pitie bábätka a jeho správanie pri dojčení a v prípade potreby urobte kroky pre zvýšenie tvorby mlieka:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/
4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.
5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.
Za odpoveď oceníme váš finančný príspevok.
Tím poradkýň o. z. MAMILA
Späť na zoznam otázokPoradňa dojčenia
4850 otázok a odpovedíPotrebujete podporu a pomoc s dojčením? Pýtajte sa, radi vám odpovieme.
prejsť do poradneNájdite poradkyňu
200 poradkýň pri dojčenína Slovensku a ďalšie v zahraničí. Nájdite si najbližsiu poradkyňu.
vyhľadať poradkyňuKniha o dojčení
Chcete mať praktický návod na dojčenieporuke vždy, keď to budete potrebovať? Objednajte si našu knihu.
objednať knihuVšetko o dojčení
- Poradňa dojčenia
- Názorné videoukážky správneho dojčenia
- Poradkyne pri dojčení
- Kontaktujte poradkyňu
- Pomoc pri dojčení (najčastejšie problémy)
- Kniha Praktický návod na dojčenie
- Články o dojčení
- Fotogaléria dojčenia
- Príbehy matiek o dojčení
- Dojčenie a... (encyklopédia dojčenia)
- Ankety
- Poradňa dojčenia
- Názorné videoukážky správneho dojčenia
- Poradkyne pri dojčení
- Kontaktujte poradkyňu
- Pomoc pri dojčení (najčastejšie problémy)
- Kniha Praktický návod na dojčenie
- Články o dojčení
- Fotogaléria dojčenia
- Príbehy matiek o dojčení
- Dojčenie a... (encyklopédia dojčenia)
- Ankety