Neschopnosť prisať sa na jeden prsník
Otázka
Dobrý deň, Mám 8 dňové bábätko. Od jeho narodenia som prsníky striedala pravý ľavý pravý ľavý. Posledné dva dni sa malý dlho prisáva na pravý prsník, trvá to niekedy aj 20 minút a to už je bábätko nervózne lebo je hladný. Papať si pýta sám. Keď to už dlho trvá a je uz frustrovany aj on aj ja tak mu ponúknem ľavý a na ten sa prisaje hneď. Z toho dôvodu papá z praveho prsníka každé tretie papanie štandardne dlho. Dnes sa stalo, že sa na pravý prsník prisal, pár krát potiahol a odpojil sa. Naspäť sme sa napojiť nevedeli. Hrčku ani nič podobné som si nenahmatala, prsník je veľký, naliaty mliekom keď malý papa z ľavého tak z neho vyteká mlieko. Ľavý je mäkší. Ako riešiť túto situáciu? Ďakujem za odpoveď
Odpoveď
Milá Tímea,
ženy väčšinou mávajú odlišné množstvo mlieka v jednom a v druhom prsníku, pričom niekedy je tento rozdiel nepozorovateľný a niekedy je viac zjavný. Bábätká reagujú na tok mlieka a uprednostňujú rýchly tok mlieka. Ak získavajú z prsníka dostatok mlieka, pri rýchlom toku mlieka mávajú doširoka otvorenú pusinku a bývajú prisaté hlbšie v prsníku. Pri zníženom toku mlieka sa typicky odťahujú na špičku prsníka a toto je dôvod, pre ktorý môže byť prsník s nižšou tvorbou mlieka bolestivejší. Jednou z príčin, prečo sa v prsníku začne tvoriť menej mlieka, môže byť napríklad aj skutočnosť, že matky k tomuto prsníku bábätká menej často prikladajú alebo bábätká na ňom menej pijú. Niekedy je možné, aby tieto rozdiely súviseli aj s rozdielmi v prsníkoch a niektoré ženy zažívajú to, že aj ďalšie deti sa radšej dojčia z jedného prsníka a postupne sa prestanú na jednom prsníku dojčiť úplne. Samozrejme, že je možné aj dlhodobé dojčenie z jedného prsníka, ale oplatí sa podniknúť kroky, aby sa dieťa dojčilo z oboch prsníkov. Pri praktickej realizácii krokov, ktoré by ste mohli podniknúť, aby ste túto situáciu zmenili, vám môže pomôcť profesionálna laktačná poradkyňa osobne:
http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/
Spoločne s laktačnou poradkyňou bude potom kľúčové urobiť tieto kroky:
1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/
Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Laktačná poradkyňa skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.
A tiež si pozrite fotky správneho prisatia:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/spravne-prisatie-fotky/
Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/
Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:
http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/
2) Je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik, pretože negatívne ovplyvňujú schopnosť bábätka správne sa prisávať k prsníku.
3) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky. Okrem toho môže fungovať vytvárať príležitosti pre prisatie dieťatka aj k tomuto prsníku – napr.:
• Noste dieťa v nosiči (šatka, babyvak...).
• Spite s ním v posteli.
• Umožnite mu kontakt koža na kožu.
• Okúpte sa s ním.
• Uspávajte ho v náručí (napr. v nosiči).
• Vo vhodnej chvíli ponúknite dieťaťu menší prsník, ale nenúťte ho a neznechuťte mu dojčenie tým, že mu ho budete vnucovať. Môžete pritom experimentovať s rôznymi polohami a rôznymi situáciami, v ktorých prsník ponúknete – napr. sa pokúste dieťa prisať počas chôdze, skákaní na fitlopte atď.
• Vyhnite sa tomu, aby ste zo snahy o dojčenie z menšieho prsníka urobili boj a aby dieťa pri tom plakalo.
• Na dojčenie z menšieho prsníka sa snažte vystihnúť okamihy, keď dieťa nie je pri plnom vedomí (zaspávanie, prebúdzanie, noc).
• Pri pokusoch odstráňte rušivé elementy alebo podnety, o ktorých viete, že dieťa od dojčenia odvádzajú.
4) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.
5) V tejto situácii je dôležité urobiť aj kroky pre zvýšenie tvorby mlieka:
https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/bylinky/
ktoré v spojení s predošlými uvedenými krokmi pomôžu bábätku zvýšiť odber mlieka z prsníka, v ktorom je momentálne tvorba mlieka nižšia.
Za odpoveď oceníme váš finančný príspevok.
Tím poradkýň o. z. MAMILA
Späť na zoznam otázokPoradňa dojčenia
4850 otázok a odpovedíPotrebujete podporu a pomoc s dojčením? Pýtajte sa, radi vám odpovieme.
prejsť do poradneNájdite poradkyňu
200 poradkýň pri dojčenína Slovensku a ďalšie v zahraničí. Nájdite si najbližsiu poradkyňu.
vyhľadať poradkyňuKniha o dojčení
Chcete mať praktický návod na dojčenieporuke vždy, keď to budete potrebovať? Objednajte si našu knihu.
objednať knihuVšetko o dojčení
- Poradňa dojčenia
- Názorné videoukážky správneho dojčenia
- Poradkyne pri dojčení
- Kontaktujte poradkyňu
- Pomoc pri dojčení (najčastejšie problémy)
- Kniha Praktický návod na dojčenie
- Články o dojčení
- Fotogaléria dojčenia
- Príbehy matiek o dojčení
- Dojčenie a... (encyklopédia dojčenia)
- Ankety
- Poradňa dojčenia
- Názorné videoukážky správneho dojčenia
- Poradkyne pri dojčení
- Kontaktujte poradkyňu
- Pomoc pri dojčení (najčastejšie problémy)
- Kniha Praktický návod na dojčenie
- Články o dojčení
- Fotogaléria dojčenia
- Príbehy matiek o dojčení
- Dojčenie a... (encyklopédia dojčenia)
- Ankety