Jak udržet kombinaci kojení a UM?
Otázka
Dobrý den, prosím o radu, jak bych měla dál postupovat. Mé dcerce je nyní pět měsíců. Hned po narození jsme bez problému najely na režim kojení a vše šlo velmi dobře. Hezky se přisávala a vše fungovalo jak má. Doma nám první měsíc hodně plakala, protože trpěla na koliky. Na kontrole v 7. týdnu se zjistilo, že přestala přibírat a pláče nejen kvůli prdíkům, ale také hlady. U kojení začala čím dál více usínat. Sála vždy pouze pár minut a pak usnula. Povzbuzovala jsem jí a budila, nic ale nepomáhalo. Paní doktorka nám dala domů váhu a to vše potvrdilo. Váha i odsávačka ukázaly, že vypije cca 10 - 30ml mléka. Pouze 2x se mi podařilo odsát 50ml, víc ne. Museli jsme tedy nasadit UM. Nejdříve nám byl doporučen Nutrilon comfort colic na to její bolavé bříško, později jsme přešli na klasický Nutrilon Advanced. Hned první přisátí k lahvičce bylo úspěšné a vypila vše na ex. Začali jsme tedy kombinovat, vždy deset minut kojení a potom dokrm Nutrilonem. Okamžitě přišlo zlepšení. Přibrala, začala spát, přestala plakat a kroutit se kvůli bolavému bříšku. Tenhle režim se nám podařilo udržet tři měsíce. Nedávno bohužel došlo k tomu, že z deseti minut kojení začalo být pět, pak tři a nyní pouze minutu a nebo už rovnou hysterický pláč, když se k němu schyluje. Nechce se přisát, kroutí se, pláče a kouká, kdy a odkud přijde lahvička s UM. Podaří se už pouze tak 2x za den tři minuty kojení, když je v polospánku nebo v hodně dobré náladě. Vím, že jde o klasický problém, kdy si miminko zvykne na lahvičku a zlenivý a nechce se namáhat se sáním. Také přechod z comfort - colic na advanced to urychlil. Mléko je sladší a vyloženě si na něm pochutnává. Nechci to ale ještě úplně vzdávat. Četla jsem rady, že jí mám nechat den plakat a ukázat, že nic jiného než lahvička nebude, ale to se mi nelíbí. Odbourat lahev a zkoušet to opakovaně mohou maminky, které mají mléko. Já ho ale nemám a dcerka byla lehce nedonošená a drobná a já jí opravdu nechci trápit hlady. Přitom když si zmáčknu prso, tak to někdy stříká, ale ne zas tak, abych třeba potřebovala prsní vložky nebo odsála dostatem mléka na krmení. Prosím o odpověď, zda se to dá ještě nějak zachránit a jak, nebo zda už mám malou odstavit a dál se tím netrápit. Děkuji moc!
Odpoveď
Milá Petro,
v tejto situácii existujú kroky, ako zlepšiť dojčenie. Riešením určite nie je nechať bábätko hladovať. Ak bábätko nepriberá a nezískava dostatok mlieka z prsníka, často sa ako prvá línia riešenia odporúča umelá komerčná výživa fľašou. To však znamená, že sa preskočili viaceré kroky, ktoré mohli pomôcť bábätku získať viac mlieka z prsníka pri dojčení a ľudia, ktorí pomáhajú ženám s bábätkami, by mali o týchto krokoch vedieť. Niekedy dokonca pri použití týchto krokov začne bábätko získavať z prsníka toľko mlieka, že dokrmovanie nie je potrebné. A ak to tak nie je a dokrmovanie skutočne potrebné je, malo by sa diať v kombinácii s krokmi pre zlepšovanie dojčenia, aby mohlo dokrmovanie byť prechodnou záležitosťou a navyše by sa na dokrmovanie mala zvoliť tzv. laktačná pomôcka – cievka, ktorá sa umiestni na prsník a bábätko sa dokrmuje v rámci dojčenia. Namiesto toho sa pri používaní fľaše omnoho častejšie vyskytuje scenár, ktorý pozorujete vy, že bábätko začne uprednostňovať kŕmenie fľašou pred dojčením. Z fľaše totiž získava stabilný a rýchly tok mlieka. Nejde o to, že by pitie z fľaše bolo pre bábätko jednoduchšie. Často sa hovorí, že bábätko je „lenivé“ sať na prsníku, lenže v skutočnosti bábätko pri dojčení v podstate len pije mlieko, ktoré mu nateká do pusinky, na rozdiel od fľaše. Rozdiel je len v tom, aký tok mlieka zažíva. A ak sa znížil a na prsníku bábätko nezažíva dostatočný tok mlieka, začne preferovať fľašu, hoci je pitie z fľaše namáhavejšie.
V situácii, v ktorej sa nachádzate teraz, je možné urobiť viaceré kroky pre zlepšenie, odporúčame vám byť v osobnom kontakte s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY:
https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/
pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa profesionálna laktačná poradkyňa MAMILY zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.
Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc. Aj preto bude dôležité:
Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/
Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Laktačná poradkyňa skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.
A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/
Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/
Vďaka úprave polohy a prisatia bábätka a stláčaniu prsníka bude možné pomôcť bábätku získať podstatne viac mlieka z prsníka, než doteraz. Tieto kroky sú efektívnejšie, než odsávanie mlieka, pretože správne prisaté bábätko spolu so stláčaním prsníka získa z prsníka podstatne viac mlieka, než je možné získať. A tieto kroky súčasne tým, že budú pomáhať vyprázdňovať prsník, budú aj zvyšovať tvorbu mlieka. Okrem toho je v tejto situácii kľúčové podporiť tvorbu mlieka:
https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/bylinky/
Aby sa bábätko nezačalo na prsníku hnevať, je dôležité ho prisávať už s pripravenou laktačnou pomôckou na prsníku:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/
Vďaka tomu bábätko získa stabilný a rýchly tok mlieka, ktorý dokáže konkurovať toku, na ktorý si zvyklo na fľaši. Okrem toho je dôležité, aby bábätko v tejto situácii nedostávalo cumlík.
Keďže vaše bábätko má už 5 mesiacov, je možné mu medzi dojčeniami začať dávať jedlo a pritom sa zamerať na kalorické potraviny, ktorých zoznam nájdete na konci tohto článku:
https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/odmietanie-dojcenia/
Toto tiež pomôže odbúrať dokrmovanie fľašou a zvýši sa tiež ochota bábätka zostať prisaté na prsníku pri dojčení. Prejdite túto možnosť spoločne s laktačnou poradkyňou, aby ste získali odpovede na ďalšie otázky, ktoré sa vám v tejto súvislosti vynoria a aby bábätko skutočne v každom súste jedla dostalo mnoho kalórií.
Za odpoveď oceníme váš finančný príspevok.
Tím poradkýň o. z. MAMILA
Späť na zoznam otázokPoradňa dojčenia
4850 otázok a odpovedíPotrebujete podporu a pomoc s dojčením? Pýtajte sa, radi vám odpovieme.
prejsť do poradneNájdite poradkyňu
200 poradkýň pri dojčenína Slovensku a ďalšie v zahraničí. Nájdite si najbližsiu poradkyňu.
vyhľadať poradkyňuKniha o dojčení
Chcete mať praktický návod na dojčenieporuke vždy, keď to budete potrebovať? Objednajte si našu knihu.
objednať knihuVšetko o dojčení
- Poradňa dojčenia
- Názorné videoukážky správneho dojčenia
- Poradkyne pri dojčení
- Kontaktujte poradkyňu
- Pomoc pri dojčení (najčastejšie problémy)
- Kniha Praktický návod na dojčenie
- Články o dojčení
- Fotogaléria dojčenia
- Príbehy matiek o dojčení
- Dojčenie a... (encyklopédia dojčenia)
- Ankety
- Poradňa dojčenia
- Názorné videoukážky správneho dojčenia
- Poradkyne pri dojčení
- Kontaktujte poradkyňu
- Pomoc pri dojčení (najčastejšie problémy)
- Kniha Praktický návod na dojčenie
- Články o dojčení
- Fotogaléria dojčenia
- Príbehy matiek o dojčení
- Dojčenie a... (encyklopédia dojčenia)
- Ankety