Operace a kojení
Otázka
Dobrý den, mám 5,5 měsíční miminko, zatím plně kojené, a čeká mě plánovaný zákrok. Budu v nemocnici 3 dny (2 noci) a není možné mít miminko s sebou, už jsem obvolala 3 zařízení a žádné to neumožňuje. Miminko bude doma s tatínkem, plánuji odstříkat mléko, ale nerada bych během hospitalizace přišla o mléko nebo riskovala nějaký zánět.. Prosím, máte nějaké tipy, co dělat? Plánuji si vzít odsávačku, ale nevím, jak moc budu schopná v den operace odsávat a další den už bych měla jít domů. Předem děkuji za Váš čas
Odpoveď
Milá Ivo,
mnohé zariadenia odmietnu žiadosť ženy, aby bola hospitalizovaná spolu s bábätkom a sprevádzajúcou osobou, avšak preskúmajte aj možnosti dožadovania sa tohto práva, konzultujte ho s organizáciami, ktoré sa venujú právam pacientov, pretože na toto máte právo. Má zmysel ženu hospitalizovať aj s bábätkom, pretože na dojčení záleží a niekoľkodňové oddelenie matky od dieťaťa skutočne môže znížiť tvorbu mlieka a zároveň ženu v náročnom čase, kedy potrebuje byť zdravá, môže vystaviť zbytočnému riziku vzniku zablokovaného mliekovodu alebo zápalu prsníka preto, že sa mlieko z prsníkov nebude dostatočne odoberať. Okrem toho preskúmajte možnosti, či nie je možné túto operáciu riešiť v rámci jednodňovej chirurgie. Ak nie, požadujte aspoň, aby ste mohli byť prijatá do nemocnice až ráno v deň operácie a aby ste mohli byť prepustená hneď, ako to bude možné. Tiež preskúmajte možnosť odloženia operácie na neskoršiu dobu, napríklad, keď už bábätko bude jesť jedlo a časť kŕmenia sa bude dať vykryť aj jedlom. Aj keby ste neboli s dieťatkom hospitalizovaná, žiadajte, aby vám ho mohli nosiť na dojčenie celý deň. Na toto máte nárok, nevzdávajte sa ho.
Ak nebudete s dieťatkom v nemocnici, môže byť dôležité, aby ste podnikli kroky na udržanie tvorby mlieka. Okrem toho ľudia, ktorí sa budú starať o vaše dieťatko počas vašej hospitalizácie by vám mohli pomôcť tým, že by vytvorili podmienky na to, aby vaše dieťatko bola počas vašej hospitalizácie kŕmené takým spôsobom, ktorý najpravdepodobnejšie umožní jeho návrat k dojčeniu, najmä je dôležité, aby pri starostlivosti o dieťatko nepoužívali fľašu alebo cumlík. Prečítajte si tiež túto odpoveď z poradne dojčenia:
http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=533
Z hľadiska udržania tvorby mlieka urobte tieto kroky:
1) Odsávajte si alebo si odstriekavajte mlieko, dostatočne často, dostatočne intenzívne, prípadne si to vyskúšajte ešte predtým, ako pôjdete do nemocnice, pretože odsávanie a odstriekavanie je zručnosť, ktorú sa treba naučiť. Ak by ste potrebovali, poproste profesionálnu laktačnú poradkyňu MAMILY o pomoc. Odsávanie môžete zefektívniť stláčaním prsníka počas odsávania.
2) Niekedy v tejto situácii stojí za to zvýšiť tvorbu mlieka pred návratom domov:
https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/bylinky/
3) Prečítajte si tento článok o skladovaní materského mlieka:
http://www.mamila.sk/clanky-o-dojceni/uskladnovanie-mlieka/
Počas vašej hospitalizácie môže byť vaše dieťatko kŕmené vaším mliekom tak, že ho napríklad bude mať primiešané do jedla. V tomto veku už nepotrebuje umelé mlieko, aj keby ste žiadne zásoby materského mlieka nemali. Rovnako dokáže zvládnuť tri dni aj úplne bez materského mlieka. Ak si budete v nemocnici mlieko odsávať, posielajte ho bábätku domov, aby ho spolu s jedlom mohlo zjesť. V tomto veku nemá zmysel dávať dieťatku fľašu, dávajte mu vodu z otvoreného pohárika (nie pohárika s náustkom, sosáčikom, či slamkou - to je len iný typ fľaše). Jedlo môže jesť buď vo forme akýchkoľvek jedál, prípadne s primiešaným materským mliekom, ak by ste si nejaké mlieko odsali alebo odstriekali počas hospitalizácie. Ak dieťatko nebude mať chuť piť vodu, môže dostávať jedlo, ktoré bude pripravené tak, aby bolo veľmi tekuté tak, aby malo pokrytú potrebu tekutín. Ak sa dá vyhnite sa podávaniu čaju z fľaše.
Z hľadiska vašej operácie: môžete dojčiť až do začiatku operácie a potom hneď, ako sa operácia skončí a vy sa na to budete cítiť. Lieky, ktoré budete po operácii dostávať, ani narkóza akéhokoľvek typu, nepredstavujú pre dojčenie žiadnu prekážku. A samozrejme, že po príchode z nemocnice môžete dieťatko ďalej dojčiť, aj keby ste potrebovali užívať lieky proti bolesti, prípadne iné lieky. Po príchode z nemocnice sa snažte čo najviac času s dieťatkom stráviť v kontakte koža na kožu, ktorý pomôže tomu, aby dieťatko prekonalo nepríjemný zážitok odlúčenia od vás a pomôže tomu, aby sa bolo znova ochotné sa prisávať.
Za odpoveď oceníme váš finančný príspevok.
Tím poradkýň o. z. MAMILA
Späť na zoznam otázokPoradňa dojčenia
4850 otázok a odpovedíPotrebujete podporu a pomoc s dojčením? Pýtajte sa, radi vám odpovieme.
prejsť do poradneNájdite poradkyňu
200 poradkýň pri dojčenína Slovensku a ďalšie v zahraničí. Nájdite si najbližsiu poradkyňu.
vyhľadať poradkyňuKniha o dojčení
Chcete mať praktický návod na dojčenieporuke vždy, keď to budete potrebovať? Objednajte si našu knihu.
objednať knihuVšetko o dojčení
- Poradňa dojčenia
- Názorné videoukážky správneho dojčenia
- Poradkyne pri dojčení
- Kontaktujte poradkyňu
- Pomoc pri dojčení (najčastejšie problémy)
- Kniha Praktický návod na dojčenie
- Články o dojčení
- Fotogaléria dojčenia
- Príbehy matiek o dojčení
- Dojčenie a... (encyklopédia dojčenia)
- Ankety
- Poradňa dojčenia
- Názorné videoukážky správneho dojčenia
- Poradkyne pri dojčení
- Kontaktujte poradkyňu
- Pomoc pri dojčení (najčastejšie problémy)
- Kniha Praktický návod na dojčenie
- Články o dojčení
- Fotogaléria dojčenia
- Príbehy matiek o dojčení
- Dojčenie a... (encyklopédia dojčenia)
- Ankety