Kojení a těhotenství
Otázka
Dobrý den, mám syna starého 22 měsíců, kterého stále na vyžádání kojím. Snažíme se o druhé miminko, proto jsem vysadila kojící čaj, který jsem užívala od synova narození (bylinky, které obsahuje nejsou dle dostupných informací v těhotenství vhodné). Existuje prosím nějaký čaj, který je možné na podporu laktace pít i během těhotenství, abych o mléko nepřišla? Děkuji moc za odpověď.
Odpoveď
Milá Lucie,
nemusíte sa obávať o tvorbu mlieka a môžete prestať piť čaje na dojčenie. Takmer 2-ročné dieťatko sa už typicky dojčí aj bez ohľadu na tvorbu mlieka. Dojčenie je omnoho viac než len materské mlieko a hoci tvorba mlieka je dôležitý faktor, drvivá väčšina detí v tomto veku už zvláda aj to, ak tvorba mlieka poklesne. A to sa stane, ak by ste otehotneli. V tehotenstve každej žene klesne tvorba mlieka (a potom sa neskôr ku koncu tehotenstva pomaly znova zvyšuje), toto je normálne, súvisí to s tvorbou tehotenských hormónov. Tvorbu mlieka v tehotenstve nie je nijakým spôsobom možné zvýšiť. S poklesom tvorby mlieka sa niekedy môžu spájať nepríjemné pocity pri dojčení, bolesti bradaviek, preto si preštudujte tieto dva články, v ktorých získate ďalšie informácie a návody, ako toto prekonať:
https://www.mamila.sk/sk/pre-matky/dojcenie-a/tehotenstvo/
https://www.mamila.sk/sk/clanky-o-dojceni/dojcenie-pocas-tehotenstva/
Ak je dieťatko zvyknuté na to, že dojčenie nie je len zdroj potravy, ale dojčí sa aj na zaspatie, pri precitaní, na utíšenie, keď je rozrušené, pri riešení náročných sociálnych situácií, keď ho niečo bolí, spadne, udrie sa, bude vnímať dojčenie ako pomoc bez ohľadu na to, aký tok mlieka bude na prsníku zažívať. Mnohé ženy sú práve v tomto období znova tehotné a pokračujú v dojčení. Je vysoko pravdepodobné, že takto to bude aj u vás. Preštudujte si aj tento článok:
https://www.mamila.sk/sk/clanky-o-dojceni/ako-pokracovat-v-dojceni-po-6-mesiaci/
v ktorom sa dozviete o ďalších faktoroch, ktoré môžu spôsobovať, že sa dojčenie pri väčšom dieťatku skomplikuje, najmä ide o to, aby dieťatko nedostávalo cumlík, fľašku a nepilo z nádob, z ktorých musí sať (vrátane sosáčikov, náustkov, či slamiek), nedostávalo kapsičky s príkrmami a k tomu, aby malo možnosť dojčiť sa tak často, ako to potrebuje. Toto je rozhodujúce pre udržanie dojčenia.
Dojčiť potom teda môžete aj v tehotenstve. Nemusíte sa obávať, že staršie dieťatko vypije materské mlieko mladšiemu. Kolostrum sa tvorí priebežne počas tehotenstva a nie je potrebné sa obávať, že by ho staršie dieťa tým, že sa v tehotenstve dojčí, „vypilo“. Po pôrode sa zamerajte na kroky, ktoré pomôžu správnemu začiatku dojčenia a tomu, aby sa udržala dostatočná tvorba mlieka v ďalších týždňoch a mesiacoch. Medzi tieto kroky nemusí patriť neustále pitie čajov na dojčenie. Tvorbu mlieka udržiavajú iné faktory: Pre to, aby novorodenec získaval v prvých dňoch po pôrode dostatok kolostra, je potrebné sústrediť na kroky, ktoré sú dôležité v rámci prevencie problémov s dojčením. Prečítajte si tento dokument hovoriaci o tom, čo je dôležité pre správny začiatok dojčenia:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/spravny-zaciatok-je-dolezity/
Pomôcť vám môže aj kniha Praktický návod na dojčenie ponúkajúca praktické informácie s množstvom inštruktážnych fotografií a návodov:
http://www.mamila.sk/pre-matky/kniha-prakticky-navod-na-dojcenie/
Zaujímavé môžu byť pre vás aj tieto skúsenosti žien s tandemovým dojčením:
Skúsenosti s tandemovým dojčením
Na dojčenie vás už v tehotenstve môže pripraviť profesionálna laktačná poradkyňa, ktorá organizuje školy dojčenia pre tehotné. Vyberte si takú poradkyňu v mieste vášho bydliska z nášho zoznamu:
http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/
Spolu s poradkyňou prejdete jednotlivé kroky, ktoré pomôžu, aby dojčenie začalo čo najlepšie. Po pôrode môžete s poradkyňou skontrolovať, či je všetko v poriadku.
Pozrite si tiež videá prisávania a pitia:
http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/
Navyše k videám si prečítajte tento návod na to, ako sa bábätko prisáva:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/
Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka a toto je kľúčový faktor pre to, aby bábätko získavalo dostatok mlieka od samého začiatku.
A tiež si pozrite fotky správneho prisatia:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/spravne-prisatie-fotky/
Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/
Tu sú kroky, ktoré môžu pomôcť, aby dojčenie fungovalo z dlhodobého hľadiska a nemuseli ste pritom používať dlhodobo prostriedky pre zvyšovanie tvorby mlieka:
- začať navštevovať podpornú skupinu dojčiacich matiek, ak sa nejaká blízko vás organizuje:
http://www.mamila.sk/pre-matky/podporne/
V podpornej skupine získate podporu, povzbudenie a informácie, ktoré vám potvrdia, že je všetko v poriadku alebo naopak – ak sa niečo bude diať, je pravdepodobné, že vďaka stretnutiam podpornej skupiny si to všimnete včas a situácia sa bude dať jednoducho riešiť.
V podpornej skupine sa tiež môžete s poradkyňou pri dojčení pozrieť spoločne na dojčenie a jeho výdatnosť, naučiť sa rozlíšiť pitie a satie bez pitia a posúdiť, čo je pre vaše bábätko dostatočne výdatné dojčenie. Laktačná poradkyňa môže tiež skontrolovať podjazykovú uzdičku bábätka, ktorá niekedy dokáže spôsobiť zníženie tvorby mlieka neskôr po pôrode.
- dojčiť bábätko podľa jeho potrieb
Vytvárajte príležitosti pre to, aby sa bábätko mohlo dojčiť vtedy, keď je na to pripravené – trávte s ním veľa času vo fyzickom kontakte, ideálne aj v kontakte koža na kožu, nechajte ho na prsníku zaspávať a spať, noste bábätko v nosiči alebo šatke, aby ste mu regulovali príjem potravy fyzickým kontaktom, spite v noci spoločne.
Ak bábätko trávi nejaký čas zo dňa v kočíku, pokúste sa vyvarovať toho, aby tam dlho spinkalo, aby ste nepredlžovali intervaly medzi dojčeniami napr. tým, že bábätko, ktoré sa v kočíku precitá, ešte uhojdáte, aby spinkalo ďalej.
- nevytvárajte pre dojčenie pravidlá
Nie je pravidlo, že každé dieťa musí vždy piť z oboch prsníkov, rovnako ako nie je pravidlo, že dieťa má piť len z jedného prsníka. Pravidlá a dojčenie nejdú dosť dobre dohromady. Podstatné je to, ako vyzerá pitie na prsníku. Ak dieťa dobre pije na prsníku, tak nie je podstatné, či pije z jedného prsníka, z dvoch alebo sa prsníky striedajú veľakrát.
Je možné, že bábätko nebude chcieť druhý prsník, pretože veľmi dobre pije na tom prvom a už je dostatočne nakŕmené. Ak to tak je, tak ho do druhého prsníka nenúťte. Mnohé matky po nadojčení z jedného prsníka riešia otázku, či odstriekavať mlieko z druhého prsníka. Ak bábätko pri jednom dojčení papá z jedného prsníka a napije sa dostatočne, tak je to v poriadku, a nie je potrebné strácať čas odstriekavaním druhého prsníka. V takomto prípade sa nemusíte o tvorbu mlieka obávať. Ak je dieťatko spokojné s jedným prsníkom, nemusíte sa ich snažiť počas jedného dojčenia striedať len preto, že niektoré iné bábätká to potrebujú. Sledujte svoje bábätko a riaďte sa jeho potrebami.
- nepoužívajte umelé náhrady prsníka – cumlík, fľašu, klobúčiky
- neužívajte lieky, ktoré znižujú tvorby mlieka – napr. hormonálnu antikoncepciu alebo lieky proti alergii, ktoré sa užívajú vo forme tabletiek – ak niektoré z týchto liekov potrebujete užívať, obráťte sa na poradkyňu pri dojčení
- zlepšite prisatie bábätka
Pri dojčení si bábätko prisuňte do takej polohy, aby ste boli bruško na bruško a bábätko po prisatí malo zaborenú bradu do prsníka a noštek voľný tak, aby ste mohli prejsť medzi prsníkom a noštekom vašim prstom. Dbajte na to, aby bolo bábätko dostatočne pritiahnuté do prsníka – aby ste pri dojčení nevideli pery a kútiky úst bábätka. Pozrite si aj fotky a videá z odkazov vyššie, aby ste toto vedeli bábätku pomôcť dosiahnuť, prípadne sa stretnite po pôrode s laktačnou poradkyňou, aby ste upravili prisatie bábätka spoločne.
Za odpoveď oceníme váš finančný príspevok.
Tím poradkýň o. z. MAMILA
Späť na zoznam otázokPoradňa dojčenia
4850 otázok a odpovedíPotrebujete podporu a pomoc s dojčením? Pýtajte sa, radi vám odpovieme.
prejsť do poradneNájdite poradkyňu
200 poradkýň pri dojčenína Slovensku a ďalšie v zahraničí. Nájdite si najbližsiu poradkyňu.
vyhľadať poradkyňuKniha o dojčení
Chcete mať praktický návod na dojčenieporuke vždy, keď to budete potrebovať? Objednajte si našu knihu.
objednať knihuVšetko o dojčení
- Poradňa dojčenia
- Názorné videoukážky správneho dojčenia
- Poradkyne pri dojčení
- Kontaktujte poradkyňu
- Pomoc pri dojčení (najčastejšie problémy)
- Kniha Praktický návod na dojčenie
- Články o dojčení
- Fotogaléria dojčenia
- Príbehy matiek o dojčení
- Dojčenie a... (encyklopédia dojčenia)
- Ankety
- Poradňa dojčenia
- Názorné videoukážky správneho dojčenia
- Poradkyne pri dojčení
- Kontaktujte poradkyňu
- Pomoc pri dojčení (najčastejšie problémy)
- Kniha Praktický návod na dojčenie
- Články o dojčení
- Fotogaléria dojčenia
- Príbehy matiek o dojčení
- Dojčenie a... (encyklopédia dojčenia)
- Ankety