Bylinky
Otázka
Dobrý den, jsem třetí den po porodu a nemám mléko. Je možné užívat tyto bylinky při crohnove chorobě ? Senovka a Benedikt a jaké je popřípadě dávkování? Děkují mockrát
Odpoveď
Milá Lucie,
užívanie senovky gréckej a benediktu lekárskeho pre zvýšenie tvorby mlieka v prípade Crohnovej chorobe sa odporúča postupne, najskôr v menšej dávke. Ženy, ktorých stav je aktuálne stabilizovaný a dobre znášajú vlákninu, nemajú s bylinkami problém, dokonca senovka môže ich stav zlepšovať. Odporúčame vám užívanie byliniek riešiť v osobnom kontakte s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY:
http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/
pretože pri 3-dňovom bábätku je vysoko pravdepodobné, že s úpravami dojčenia bude možné zabezpečiť, aby bábätko začalo z prsníka získavať dostatok mlieka a nebolo potrebné tvorbu mlieka zvyšovať. V prípade, že bábätko potrebuje zvýšiť príjem mlieka, môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa laktačná poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s laktačnou poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.
S laktačnou poradkyňou MAMILY má zmysel sa stretnúť aj preto, že ak je skutočne potrebné zlepšiť dojčenie, potom nestačí len zvýšiť tvorbu mlieka – akýmikoľvek prostriedkami by ste tvorbu mlieka zvyšovali. Z hľadiska zvýšenia tvorby mlieka odporúčame pre zvýšenie tvorby mlieka urobiť aj ďalšie kroky. Pretože cieľom nie je len zvýšiť tvorbu mlieka, ale zlepšiť dojčenie. A pre zlepšenie dojčenia nestačí zvýšiť tvorbu mlieka a pokračovať v dojčení bez odstránenia príčiny, pre ktorú bábätko nedokáže získať z prsníka dostatok mlieka a tvorba mlieka sa následne znižuje.
Ak by skutočne bolo potrebné zlepšiť dojčenie, potom spoločne s poradkyňou bude dôležité urobiť tieto kroky:
1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/
Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Laktačná poradkyňa skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.
A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/
Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/
Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:
http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/
2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/
Pri trojdňovom bábätku je však vysoko pravdepodobné, že pri úpravách dojčenia bude možné vyriešiť situáciu tak, aby bábätko začalo získavať dostatok mlieka, aj bez dokrmovania, aj bez zvyšovania tvorby mlieka. Ak by sa však ukázalo, že skutočne je potrebné zvyšovať tvorbu mlieka, poraďte sa s laktačnou poradkyňou MAMILY o bylinkách a ich užívaní pri Crohnovej chorobe:
https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/bylinky/
3) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.
4) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.
Za odpoveď oceníme váš finančný príspevok.
Tím poradkýň o. z. MAMILA
Späť na zoznam otázokPoradňa dojčenia
4850 otázok a odpovedíPotrebujete podporu a pomoc s dojčením? Pýtajte sa, radi vám odpovieme.
prejsť do poradneNájdite poradkyňu
200 poradkýň pri dojčenína Slovensku a ďalšie v zahraničí. Nájdite si najbližsiu poradkyňu.
vyhľadať poradkyňuKniha o dojčení
Chcete mať praktický návod na dojčenieporuke vždy, keď to budete potrebovať? Objednajte si našu knihu.
objednať knihuVšetko o dojčení
- Poradňa dojčenia
- Názorné videoukážky správneho dojčenia
- Poradkyne pri dojčení
- Kontaktujte poradkyňu
- Pomoc pri dojčení (najčastejšie problémy)
- Kniha Praktický návod na dojčenie
- Články o dojčení
- Fotogaléria dojčenia
- Príbehy matiek o dojčení
- Dojčenie a... (encyklopédia dojčenia)
- Ankety
- Poradňa dojčenia
- Názorné videoukážky správneho dojčenia
- Poradkyne pri dojčení
- Kontaktujte poradkyňu
- Pomoc pri dojčení (najčastejšie problémy)
- Kniha Praktický návod na dojčenie
- Články o dojčení
- Fotogaléria dojčenia
- Príbehy matiek o dojčení
- Dojčenie a... (encyklopédia dojčenia)
- Ankety