Ako naučiť kojiť v inej polohe
Otázka
Dobrý deň, mám dieťatko - čerstvých 5m (narodene predčasne o 7t), prvý mesiac a pol sme bojovali o kojenie, nakoniec sa podarilo.vsetko šlo hladko asi 1,5m, potom prišiel štrajk, choroba s hospitalizáciou, kde sestričky počas neprítomnosti pri vysetrovani kŕmili fľašou,aby bolo dieťa kludne a vtedy prsník začal odmietať ešte viac.Bojujeme už 2 mesiace, ako sa len dá, avšak počas dňa sa teraz dokáže/je ochotný napapať výhradne len v nosiči, iná poloha nepripadá do úvahy a je to veľmi náročné, nie vždy to ide. Doteraz sa aspoň v noci v polospanku nakojil ležiac, avšak začína pritestivat už aj takto. Je nejaký spôsob, ako motivovať dieta papať aj v inej polohe,ako len v nosiči? Dakujem
Odpoveď
Milá Lucia,
bábätká sa takto správajú v situácii, kedy zažívajú pri dojčení tok mlieka, ktorý vnímajú ako nedostatočný. Preto jedno z opatrení v tejto situácii je zvyšovanie tvorby mlieka:
https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/bylinky/
a druhé kľúčové opatrenie je vytváranie podmienok, v ktorých sa bábätko cíti pri prsníku dobre, zaspáva pri ňom a prípadne sa prisaje, pretože sa dojčenie spája s inými podnetmi – pohybom, pohupovaním, či sa prsník ponúka pri zaspávaní alebo precitaní. Ak bábätko začne z prsníka získavať viac mlieka a postupne bude zažívať pri dojčení príjemné situácie, postupne sa zlepší jeho vzťah k dojčeniu a bude ochotné sa dojčiť aj v rôznych polohách, situáciách, za rôznych okolností. Ak sa to teraz nedeje a dokonca sa situácia zhoršuje, má zmysel prehodnotiť, ktoré kroky sa medzičasom urobili pre zlepšovanie dojčenia. Odporúčame vám v tejto situácii sa spojiť osobne s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY:
https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/
aby ste vyhodnotili, ktoré kroky je možné ešte v tejto situácii urobiť a tiež, aby ste získali psychickú podporu a pomoc. Štrajk je situácia, v ktorej bábätko môže odmietať dojčenie aj dlhšiu dobu a pochopiteľne toto predstavuje fyzicky, aj psychicky náročnú situáciu. Je dôležité byť v spojení s niekým, kto vám nebude hovoriť, aby ste sa netrápili, veď bábätko priberá, či aby ste netrápili seba ani bábätko a dali mu fľašu. Štrajk je možné prekonať a ak trvá dlhšiu dobu, kľúčová je najmä psychická podpora a praktické rady podľa toho, ako sa aktuálne vyvíja situácia. Z vašej otázky nevyplýva, či robíte kroky pre zvyšovanie tvorby mlieka, ak nie, toto má potenciál zlepšiť správanie bábätka pri dojčení a okrem toho je dôležité odstrániť príčiny, pre ktoré môže tvorba mlieka klesať. Jednou z častých príčin, pre ktoré sa zníži tvorba mlieka, je používanie cumlíka, fľaše a klobúčikov pri dojčení. Ďalšou častou príčinou je začatie užívania hormonálnej antikoncepcie. Niekedy je možné, že ochorenie, ktoré je spojené s horúčkou (ako napríklad pri črevnej viróze), spôsobí pokles tvorby mlieka. Pri predčasne narodenom bábätku je pomerne typickou príčinou aj prirastená podjazyková uzdička. Uzdička pod jazýčkom sa totiž uvoľňuje práve v posledných týždňoch tehotenstva, ktoré predčasne narodeným bábätkám chýbajú. Ďalšie možné príčiny sú uvedené v tomto materiáli.
Kľúčom k zlepšeniu takejto situácie je zvýšenie tvorby mlieka a ďalšie kroky, ktoré popisuje tento materiál.
Kľúčovým krokom je využívať fyzický kontakt s bábätkom, najmä kontakt koža na kožu a spoločné spanie - je pravdepodobné, že dieťatko sa prisaje, ak bude blízko vášho prsníka, keď bude rozospaté v polospánku pri zaspávaní alebo prebúdzaní. Skúšajte to, ale bez toho, aby ste ho do dojčenia nútili. Dajte mu čas a veľa fyzického kontaktu s príležitosťami na dojčenie.
Pre praktickú realizáciu uvedených krokov vám môže pomôcť byť v kontakte s poradkyňou pri dojčení, ktorá vám poskytne psychickú podporu a usmernenie, ako postupovať.
Okrem toho môžete urobiť tieto kroky:
Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť.
Navyše k videám si prečítajte tento návod na to, ako sa bábätko prisáva.
Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež podjazykovú a hornú uzdičku bábätka, ktoré môžu spôsobovať časť tejto situácie.
A tiež si pozrite fotky správneho prisatia.
Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka.
Ak má bábätko už viac ako 4. mesiace – v medzičase, kým sa zvýši tvorba mlieka – je najlepším riešením podávanie jedla; toho, čo dieťatku chutí. Umelé mlieko v tejto situácii už nie je potrebné. V tomto veku je omnoho vhodnejšie zaviesť kalorické jedlo (čerstvé jedlo), ktoré je vhodnejšie než umelé mlieko. Podávanie jedla je oveľa vhodnejšie ako podávanie umelého mlieka z viacerých dôvodov:
a) jedlo sa dá podávať lyžičkou alebo prstom matky a nie je potrebné použitie fľašky
b) čerstvé jedlo v tomto veku je vhodnejšie ako sušené umelé mlieko, pretože obsahuje čerstvé suroviny ako aj vitamíny a minerály
c) dôvodom podávania príkrmov je tiež to, aby sa zvýšil kalorický príjem dieťatka, čo mu môže pomôcť v tom, aby bolo ochotné sa prisávať a piť z prsníka
Navyše podávanie umelého mlieka (alebo akejkoľvek inej tekutiny) fľašou môže postupne ešte viac zhoršovať dojčenie, čo je o dôvod naviac, aby ste prešli z dokrmovania fľašou na prikrmovanie kalorickým jedlom. Základné princípy takéhoto prikrmovania sú:
- nepodávať „jednozložkové“ príkrmy (napr. len samotná mrkva, alebo iná zelenina samotná), toto nie je postačujúce z hľadiska toho, aby dieťa získavalo dostatok kalórií
Pri takýchto príkrmoch by malo ísť o bežné normálne zdravé jedlo rodiny; príklady môžu byť:
- banán
- avokádo
- ovsené vločky plus olej
- zemiaky, sladké zemiaky, kombinované napr. s tekvicou hokaido
- všetky druhy obilnín (pšeno, pohánka, amarant, quinoa, ryža, kukurica, atď.)
- mäso
- jogurty, ak ich rodina konzumuje, v rozumnom množstve, tak aby nezačali tvoriť celý jedálniček dieťaťa, kravské mlieko – do varenia, ak nezačne kravské mlieko tvoriť významnú časť príkrmov dieťaťa
- naklíčené semienka, naklíčené strukoviny (cícer, mungo, atď.)
- mandľové mlieko s obilninami a ovocím alebo zeleninou plus olej
- akákoľvek zelenina, ovocie, ako doplnok k príkrmom
- pridávať do každého jedla olej, je možné tiež používať rozomleté ľanové semienka, sušené slivky alebo marhule
Za odpoveď oceníme váš finančný príspevok.
Tím poradkýň o. z. MAMILA
Späť na zoznam otázokPoradňa dojčenia
4850 otázok a odpovedíPotrebujete podporu a pomoc s dojčením? Pýtajte sa, radi vám odpovieme.
prejsť do poradneNájdite poradkyňu
200 poradkýň pri dojčenína Slovensku a ďalšie v zahraničí. Nájdite si najbližsiu poradkyňu.
vyhľadať poradkyňuKniha o dojčení
Chcete mať praktický návod na dojčenieporuke vždy, keď to budete potrebovať? Objednajte si našu knihu.
objednať knihuVšetko o dojčení
- Poradňa dojčenia
- Názorné videoukážky správneho dojčenia
- Poradkyne pri dojčení
- Kontaktujte poradkyňu
- Pomoc pri dojčení (najčastejšie problémy)
- Kniha Praktický návod na dojčenie
- Články o dojčení
- Fotogaléria dojčenia
- Príbehy matiek o dojčení
- Dojčenie a... (encyklopédia dojčenia)
- Ankety
- Poradňa dojčenia
- Názorné videoukážky správneho dojčenia
- Poradkyne pri dojčení
- Kontaktujte poradkyňu
- Pomoc pri dojčení (najčastejšie problémy)
- Kniha Praktický návod na dojčenie
- Články o dojčení
- Fotogaléria dojčenia
- Príbehy matiek o dojčení
- Dojčenie a... (encyklopédia dojčenia)
- Ankety